V središču

Notranji ali notranje-zunanji?


Moderator: renata

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 9

Pridružen: Pe sep 17, 2010 7:47 am

Odgovor Pe sep 17, 2010 3:16 pm

Notranji ali notranje-zunanji?

Če bo sreča jih odpeljem domov :D
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor Pe sep 17, 2010 4:28 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

bluzz je napisal/-a:Če bo sreča jih odpeljem domov :D


Super :clap:
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1079

Pridružen: Pe sep 10, 2010 5:59 pm

Odgovor Pe sep 17, 2010 9:31 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

bluzz kako misliš, če bo sreča...?

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 9

Pridružen: Pe sep 17, 2010 7:47 am

Odgovor Po sep 20, 2010 11:31 am

Re: SLEEPY in MIJO

je od mame odvisno, če bo sprejela pogoje. ampak neverjetno, ravno zdaj se okrog hiše potika mlad tigrast mucek (okoli 3,5 mesca) bolhast garjav in izredno crkljiv ... imam na sumu, da so ga nevestneži odvrgli pred hišo. tako da ga zdaj udomačujemo ... tak da ne vem kako bo zdej s tema dvema lepotcema. ampak enga smo pa rešil, bom kšno slikco popnla :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Po sep 20, 2010 11:51 am

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Žal, za Sleepy in Mijota vaši pogoji niso primerni in ker sta bila "spravljena gor" s človeško roko, ne moremo tvegat, da bi se lahko kadarkoli znašla zunaj in bi ju povozil avto, ker jima je zunanjost popolnoma tuja. Vi le poskrbite za mucka, ki nima doma, ga cepite in kastrirajte, ter imejte notri na varnem. Vso srečo vam želim.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 9

Pridružen: Pe sep 17, 2010 7:47 am

Odgovor Po sep 20, 2010 12:14 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

hja, se tudi meni zdi, da mami ni navdušena nad tem. pač pri nas je doma mnenje, da so muce rade zunaj. seveda pa je čisto druga pesem, če muc tega ni navajen. še enkrat hvala za prijaznost. Bučkota (zaenkrat mu je tako ime, nagibam se k Jackson) pa bomo kastrirali, bolh je že očiščen :truce:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Po sep 20, 2010 12:25 pm

Re:Notranji ali notranje-zunanji?

Če ga boste imeli zunaj, bo še en zmazek na asfaltu več. Je bolje, da nimate sploh nobenega, glede na vaše izkušnje.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor Po sep 20, 2010 12:35 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Jaz bom rekla samo to. Če muca pošlješ ven, ga pošlješ naravnost v smrt...
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 9

Pridružen: Pe sep 17, 2010 7:47 am

Odgovor Po sep 20, 2010 1:47 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

zdej se pa počutim kot morilec ... :scratch: kljub temu, da imamo muce doma že 30 let ... in ni nobeni nič falilo ... nasprotno, mislim, da so imele zelo lepo življenje. in vse sem pobrala iz ceste ... :girlsad:

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 599

Pridružen: Ne avg 15, 2010 11:14 pm

Odgovor Po sep 20, 2010 2:12 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

In kje so zdaj vse te muce (ki bi lahko dočakale 15-20 let)?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14876

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Po sep 20, 2010 2:26 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

bluzz, najbrž te nihče nima za morilko. Ne tebe, ne tvoje mame. In verjamem, da imata obe radi muce in ste za njih skrbele tako, kot ste mislile, da je najbolj prav.
Ampak, kako je najbolj prav?
Žal, še vedno veliko preveč ljudi meni, da mački enostavno morajo imeti izhod ven. Da drugače trpijo, so nesrečni, ne živijo polnega mačjega življenja itd. Bolj slabo pa znajo to argumentirat. Sonček, vetrček, travco, drevesa za brušenje krempljev...vse to lahko z malo truda priskrbimo tudi notranjemu mucu. Hkrati pa mu priskrbimo tisto najbolj pomembno - varnost!
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 604

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:30 pm

Odgovor Po sep 20, 2010 2:46 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

bluzz, koliko pa je bilo teh muc v 30 letih?

Ker ravno to je.. v 30 letih bi morali imeti dve ali kvečjemu 3 muce, ki bi dočakale starost, ki si jo zaslužijo. Nadomeščanje ene z drugo v nedogled, ker je prejšnjo pač doletela kruta usoda, ni noben način. Lahko se je sklicevati na naivnost in nevednost pri enem, dveh, treh (?) povoženih in speštanih revežih.. ampak potem bi pa moralo vsakemu razumnemu človeku prebiti, da tu pa nekaj ne štima. Travca, veterček in ptički gor ali dol... ne odtehtajo vseh tistih let, ki bi jih muc drugače dočakal na udobnem kavču, v toplem domu, sit, zdrav in varen.

In resnično ne razumem ljudi, ki kot po tekočem traku menjajo živali, kot bi zamenjali razbit kozarec. "Ah šment, pa je šel še en.. ja nič, bo treba po novega..?!?" :bad:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Po sep 20, 2010 3:30 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

me2u je napisal/-a:bluzz, koliko pa je bilo teh muc v 30 letih?
In resnično ne razumem ljudi, ki kot po tekočem traku menjajo živali, kot bi zamenjali razbit kozarec. "Ah šment, pa je šel še en.. ja nič, bo treba po novega..?!?" :bad:


mene pa razbesnijo taki, ki si potem še drznejo razlagat, kako so žalostni in kako zelo radi so imeli tega mucka. :dash:


pa še čisto hipotetična situacija v razmislek: voznik pelje po cesti, ko mu od nekje nenadoma skoči pod kolesa mačka (ali pa spuščen pes). voznik se ustraši, zabremza in v paniki zavije vstran. pri tem ni opazil kolesarja, ki je ravno pripeljal vštric, in ga zbije.
kolesar umre. zdaj mi pa povejte, kdo je kriv.
a) voznik, ker nima avto kaj delat na cesti
b) kolesar, ker ni enakopravni udeleženec prometa
c) hudobni maček/pes, ki je namenoma skočil pod kolesa
d) nevestni lastnik, ki bi moral imeti svojo žival ves čas pod nadzorom, pa tega ne počne.
:truce:
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor Po sep 20, 2010 3:34 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

V otroškem času sem imela kar nekaj muc, vsaj 4.. Vsako je doletelo nekaj slabega. Ni je povozil avto, ker smo živeli res oddaljeni od ceste, je bila pa zastrupitev, vržen kamen v glavo in takojšnja smrt, in kar dosti kozlarij sosedov... Ko smo se selili drugam, sem imela že nekaj let, da sem razumela, kako je treba. Vendar mi je oče postavil pravilo, muc mora ven. Ker ga nisem mogla na nikakršen način prepričati, je muc moral ven. Včasih sem ga skozi okno notri prešvercala, da je bil malo na toplem, vendar ni pomagalo. Mijavkal je, da hoče ven. Imela sem ga LE eno leto. Povozil ga je avto, tik pred našo hišo. Za to sem bila sama kriva, priznam. Jokala sem kot dež in še bolj zato, ker je to bila moja krivda. Ker sem upoštevala očeta.. Počutila sem se tako kriva in se odločila, da k nam ne pride noben maček več. No, za to sem rabila dve leti in sem spoznala, da ne morem zdržati brez njih. Z očetom sem se temeljito pogovorila, mu povedala svojo željo in pogoj. Da bo tokrat muca notri!.. In je sprejel, ne morem verjeti. Mogoče zaradi enih mojih par besed ( če me imaš rad, upoštevaj tudi moje želje, ... ). No, potem veste kako je bila zgodba z dvema mucoma iz zavetišča.
Nato pa Mačja hiša. Pogoj.. 2 muci.. Ni bilo problema, je sprejel... In sedaj ju ima rad in tudi sam zeloooo pazi, da ne uideta, skoz ju ima na očeh. In ko sem mu omenila še tretje, pa je v smehu in šali le dodal : v sobi bi rada imela živalski vrt? :)
Kar hočem povedati JE : če imaš ustrezne pogoje, da bo muca notri, NAJ BO! Izgovori, kako muca ne želi biti notri, da ji je zunaj, na soncu, na travi, ... še lepše, ne pašejo več v temo za muce.. Kaj pa zima? Kaj pa hudobni sosedje? Avtomobilski vozniki? Kdo bo muce rešil, če ga ne boš mogla imeti pod nadzorom?
Moje mnenje je, da se muci še boljše počutijo notri, kjer je toplo, z osebo, ki mu razdaja neskončno ljubezni. Muca lahko na povodcu pelješ tudi ven in tudi takšnim nič ne manjka, verjemi.
Nič ni lepšega od tega imeti muca na svoji postelji, čutiti/slišati kako predejo, jih videti zadovoljne, site in varne. <3
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor Po sep 20, 2010 3:36 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

taperverčki je napisal/-a:pa še čisto hipotetična situacija v razmislek: voznik pelje po cesti, ko mu od nekje nenadoma skoči pod kolesa mačka (ali pa spuščen pes). voznik se ustraši, zabremza in v paniki zavije vstran. pri tem ni opazil kolesarja, ki je ravno pripeljal vštric, in ga zbije.
kolesar umre. zdaj mi pa povejte, kdo je kriv.
a) voznik, ker nima avto kaj delat na cesti
b) kolesar, ker ni enakopravni udeleženec prometa
c) hudobni maček/pes, ki je namenoma skočil pod kolesa
d) nevestni lastnik, ki bi moral imeti svojo žival ves čas pod nadzorom, pa tega ne počne.
:truce:


Seveda, da nevestni lastnik!
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 9

Pridružen: Pe sep 17, 2010 7:47 am

Odgovor Po sep 20, 2010 7:36 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

o ste kar novo temo odprli. lepo. ker očitno je o tem veliko povedati. no, meni je resnično hudo, ker so me nekateri vrgli v koš ljudi, ki imajo živalo kot za igrače, ki jih lahko nadomestijo z drugimi. mislim, da smo vsi, ki smo včlAnjeni v ta forum iskreni ljubitelji mačk. nobene moje mačke, do nesrečnega primera zadnje (ker sem bila nevestna lastnica), ni povozil avto. Prva muca je imela problematičen porod. Naslednjega muca je zašuštral veterinar, zaradi nesterilizirane opreme. seveda smo ga prijavili (na žalost ni pomagalo nič in tudi naš muc ni bil edini). Predzadnjo muco, smo dobili z bolanim srčkom, vendar smo jo vseeno vzeli in verjemite, svoji dve leti je preživela polno, pestro in udobno. za vedno je zaspala v mojem naročju.
malo sem presenečena, ker ste tako ostri. mi je bil pa všeč komentar renate. saj, kljub mojemu mnenju, da muci ljubijo svobodo, v teh časih tudi sama vidim, da je najbolj za muco varno, da je notri. hvala renata.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 467

Pridružen: Ne sep 12, 2010 12:12 pm

Kraj: Obala

Odgovor Po sep 20, 2010 8:40 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Jaz sem mnenja da nobeno zunanje okolje žal ni varno za mačke. Sama živim z mamo in ostalo družino na vasi, kjer bi se okolje po vseh kriterijih štelo za varno, torej daleč od prometnih cest, ni težav s sosedi,.. Pa vidim da za mačke še zdaleč ni varno, namreč naša zdajšnja muca je edina prišla do starosti 5 let, kolikor je zdaj stara. V mojih 20ih letih življenja so se pri nas doma mačke kar menjavale, ena za drugo, včasih smo imeli po dve, tri hkrati, pa če je katera doživela 3 leta je bilo to že ohoho veliko. Največ jih je kar šlo in niso prišle nazaj, ena muca se je zastrupila, z ostalimi bogve kaj se je zgodilo :girlsad: .
Malo off-topic: Ravno prejšnji vikend je zbolel naš muc (ki se je k nam preselil od sosedov), pa še vedno ne vemo zakaj. Mene ni bilo doma, zato ga je mama peljala k lokalnemu veterinarju (in plačala 35€, jo je skoraj kap, da je dala tolko denarja za navadnega mačka), ki mu je dal dve injekciji glukoze in rekel "ja, antibiotikov se ne splača dat, ker verjetno itak ne bo preživel". Čez nekaj dni sem jaz prišla domov, ostali moji pa so šli na morje, tako da sem ostala sama doma z bolnim mačkom. Seveda mi je vse skupaj močno dvignilo pritisk, ker maček je bil že napol mrtev, par dni ni nič jedel in pil, in oni so ga kar gledali takega in očitno čakali da umre. Mačka sem peljala k pravemu veterinarju, kjer so naredili preiskave in ja- maček je bil totalno dehidriran, imel je zlatenico, bolela so ga ledvica.. Niso vedeli, kaj je narobe z mačkom, a veterinarka ga je čez vikend vzela k sebi, ga nafilala z zdravili, ga dala na infuzijo in maček je bil v ponedeljek skoraj povsem normalen. Zdaj je še na tabletah, ampak je preživel. Seveda mami sem rekla, da sem plačala pol manj kot sem v resnici, pa je bil spet ogenj v strehi. Ko sem rekla da maček je živo bitje, je rekla "ja, točno tako, maček je maček in že tako jih je preveč"..včasih se res vprašam kje ima srce.. :girlcry: Žal se ne da vseh ljudi prepričat, da je zunanje okolje za mačke nevarno, ker nekaterim je vseeno..

Nobeno zunanje okolje ni varno, jaz sem se to naučila na več bolečih izkušnjah. Šele ko sem imela mačke na začasnem (ki pa so bile izključno notranje) sem spoznala, kaj zares pomeni živeti z mačkom in kako je prav. Od takrat se mi ne smilijo notranje mačke, ampak se mi smilijo zunanje. In tudi ko grem stran in bom imela svoje mačke, bodo seveda izključno notranje, o tem sploh ni debate.

bluzz, tale moj prispevek ni niti malo proti tebi in te nimam za nobeno morilko, sem samo povedala svoje mnenje in moje izkušnje. Tale tema je res pereča, ker vsi ki oddajajo (in smo oddajali) mačke kot izključno notranje, se s to temo srečujejo vsak dan ko prejemajo klice ljudi, ki bi radi imeli mačke zunaj. Še veliko je treba delati na izobraževanju ljudi o tej tematiki, in jim dopovedovat da notranje mačke prav nič ne trpijo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14876

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Po sep 20, 2010 8:42 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

bluzz, temo sem odprla, ker je resnično pomembna in je o vprašanju iz naslova res veliko za povedati. Namenjena je vsem, ki se bodo kdarkoli znašli v dilemi, ali spuščati svoje mačke ven, ali ne. Tudi vsi komentarji, za katere praviš, da te njihova ostrost preseneča, niso namenjeni tebi osebno, pač pa vsem tistim, ki se bodo v njih prepoznali.

Tole pa je namenjeno tebi: Večina nas, vsaj tistih, ki nismo stari 20, pač pa kakšno leto več, je v preteklosti delala napake glede spuščanja mačk v okolje. Tudi jaz. Nekaj sem se iz njih naučila sama, še več pa sem se naučila po sistemu odprtih oči in pozornega poslušanja/branja. Tudi kakšno grenko sem morala ob tem pogoltniti, pa ego je tudi včasih malo zacvilil. Sem vesela, da greš, očitno, tudi ti po tej poti. Mogoče boš čez kakšno leto sama kakšnemu novincu na forumu zabrusila kakšno ostro ravno v tej isti temi.
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 467

Pridružen: Ne sep 12, 2010 12:12 pm

Kraj: Obala

Odgovor Po sep 20, 2010 8:50 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

Se strinjam z renato, ki zna na kratko povedat vse bistvene stvari :good: .
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 604

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:30 pm

Odgovor Po sep 20, 2010 9:23 pm

Re: Notranji ali notranje-zunanji?

bluzz, kot sta renata in Meredith povedali pred mano.. ne vzami teh komentarjev preveč osebno.. tudi moj ni letel direktno nate, je bolj razbijanje glave o tem, kako sploh lahko kdo kaj takšnega počne. Jaz ne razumem in nikoli ne bom, kako lahko ljudje menjajo mačke kot po tekočem traku, ena gre, nova pride.. potrošni materijal. Vsi smo zmotljivi, vsi smo se nekje morali naučit. In mislim, da tisti, ki se iz slabe izkušnje nekaj naučijo, priznajo svojo zmoto/napako in prisluhnejo nasvetom so lahko odlični posvojitelji. In glede na tvoj odziv, nisi ponorela in nas poslala nekam :D , predvidevam, da si tudi ti pripravljena sprejet kakšen dobronameren nasvet in resnično upam in mislim, da bo tvoj naslednji muc občudoval ptičke varno skozi okno ali na povodcu.. mogoče se sliši smešno, ampak deluje.. maček z veseljem gre ven, 15-20min, potem pa, sploh če je vroče/mrzlo, z največjim veseljem odhiti domov, najprej v svojo posodico s hrano, potem pa lepo na udoben kavč, ves srečen in zadovoljen, ker je doma :good:
Naslednja

Vrni se na Debate

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.