Stran 1 od 1

za Romunijo tudi Bosna?

OdgovorObjavljeno: Po okt 07, 2013 2:46 pm
Napisal/-a renata
ROMUNSKE PSE POBIJAJO. BOSANSKE BODO KMALU, ČE NE BOMO UKREPALI.
NASLEDNJA DVA TEDNA STA ZELO KRITIČNA! POSKUSIMO VPLIVATI!


Bosna želi spremeniti trenuten zakon o zaščiti živali in uzakoniti evtanazijo uličnih psov v petnajstih dneh po sprejemu v zavetišče. Kar, glede na to, kar se tem psom dogaja že sedaj, ko evtanazija ni uzakonjena, najverjetneje v praksi pomeni takojšnje pobijanje psov na različne krute načine in korak nazaj pri poskusu reševanja problematike brezdomnih z TNR metodo.

Prva obravnava je bila 3. oktobra v bosanskem parlamentu. Naslednja dva tedna sta zelo kritična, zato poskusimo vplivati na odločitev s podpisom peticij in pošiljanjem dopisov pomembnim politikom.
NA http://inmemoryofvucko.org/action-to-take najdete imena in priimke ter e-naslove vseh pomembnežev v Bosni: kliknite na rdeč tekst a draft letter..., kjer je že izdelan dopis v wordu v angleščini.
Prosimo tudi, da podpišete vse peticije, ki jih najdete na zavihku Peticije oz. s klikom na povezavo petitions.

Re: za Romunijo tudi Bosna?

OdgovorObjavljeno: Po okt 07, 2013 2:48 pm
Napisal/-a renata
Če bi se kdo imel voljo pomatrati in prevesti dopis v slovenščino, bi bilo :good:

Re: za Romunijo tudi Bosna?

OdgovorObjavljeno: To okt 22, 2013 6:43 pm
Napisal/-a renata
V četrtek bodo odločali o spremembi zakona. Prosim, delite peticije med svoje prijatelje.

Včerajšnji masaker na ulicah mesteca Kalinovik v Republiki Srbski je grda napoved tega, kaj čaka bosanske pse. :(

Re: za Romunijo tudi Bosna?

OdgovorObjavljeno: Sr okt 23, 2013 4:52 pm
Napisal/-a renata
Dogs Trust BiH:

"SAOPŠTENJE ZA JAVNOST

GRAĐANI KANTONA SARAJEVO I ISTOČNOG SARAJEVA PROTIV UBIJANJA

Sarajevo, 23.10.2013.
Građani Kantona Sarajevo i Istočnog Sarajeva žele vidjeti problem sa napuštenim psima riješen, ali ne putem ubijanja pasa.

Ovaj zaključak rezultat je istraživanja javnog mnjenja porvedenog tokom septembra 2013. u 500 domaćinstava na području kantona Sarajevo i Istočnog Sarajeva.

Zamoljeni da odaberu najbolji način za reješenje problema sa psima lutalicama preko 63 % građana opredijelilo se za smještaj u skloništima i kastriranje pasa.Daljih 12,87% odlučilo se za kažnjavanje neodgovornog vlasnika pasa , za edukaciju vlasnika pasa kao rješenje opredijelilo se 2,37 % ispitanika, a za mikročipiranje 1,18% građana. Oko 6% odabralo je " nešto drugo " i " ne znam" odgovore.

Na pitanje ko je odgovoran za trenutno stanje sa psima lutalicama , samo 12% građana okrivilo je važeći Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja , a 56,23% građana krivi vlasti i neprovođenje zakona za trenutnu situaciju. Neodgovorni vlasnici pasa su identifikovani kao uzrok trenutnog problema u 16,43% odgovora građana .

Više od 67% građana izjavilo je da je upoznato sa kampanjom masovne sterilizacije koju je Dogs Trust proveo u junu 2013.

Dogs Trust čvrsto stoji na stavu da postojeći Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja pruža sve alate potrebne za sistematsko rješenje sa problemom pasa lutalica, te poziva sve nivoe vlasti u BiH da se odmah uključe u njegovu primjenu."

Re: za Romunijo tudi Bosna?

OdgovorObjavljeno: So okt 26, 2013 7:26 pm
Napisal/-a renata
Glasovanje o spremembi zakona je bilo prestavljeno na ponedeljek. Če želi še kdo pomagati, so tukaj navodila.
Za pisanje našim EU poslancem lahko uporabite tudi naslednjo slovensko različico, lahko pa jo, seveda, tudi še dodelate in opilite po svoje:

"Spoštovani ga/g
Kot zagotovo že veste, se Bosna in Hercegovina pripravlja na glasovanje o spremembah svojega zakona za zaščito živali (Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja BIH), spremembah, ki bodo imele, če bodo potrjene, hude posledice pri obravnavanju "stray dogs" oz. cestnih oz. potepuških psov.
Obstoječi no -kill zakon , čeprav ga ne izvajajo dosledno, je dobra, humana in izvršljiva zakonodaja.
Doslej je le italijanska vlada posredovala v dobro potepuških psov BIH: Italijanski veleposlanik v Bosni, gospod Ruggero Corrias, je pozval BiH politike, naj zakona ne spreminjajo , pač pa uveljavijo izvajanje obstoječe zakonodaje. http://www.lastampa.it/2013/10/24/socie ... agina.html
Glasovanje o predlogih sprememb zakona zaščiti živali, bo predvidoma v ponedeljek, 28. oktober. Prosim vas, da sledimo zgledu Italije in odločno pozovemo vlado BIH, da ne spremeni zakona, temveč začne dejansko izvrševati obstoječega.
Če bodo predlagane spremembe izglasovane, bo uzakonjena evtanazija v roku 15 dni od prihoda potepuškega psa v zavetišče . Na prvi pogled se morda to zdi učinkovit način za spopadanje z rastočo populacijo potepuških živali, vendar vse raziskave kažejo, da gre za neučinkovito, drago in nehumano metodo obravnave problematike potepuških psov. Za primer: v Bukarešti so v treh letih ulovili in ubili 100.000 psov, kar je stalo 5 milijonov evrov, po treh letih je število potepuških psov v tem mestu še vedno 100.000. (vir: http://www.slideshare.net/NathalieLouis ... 1481237582) Zaenkrat se je kot najbolj učinkovita in hkrati tudi do živali najbolj prijazna in humana metoda obravnave prostoživečih psov pokazala metoda TNR (trap-neuter-return; ujemi-steriliziraj/kastriraj-vrni).
Poleg tega, da gre pri "ujemi-evtanaziraj" za neučinkovit način obravnave problematike, obstaja obsežna dokumentacijo o tem, kako že sedaj v bosanskih "zavetiščih" opravljajo "evtanazije" na različne cenejše in krute načine: z udarci s palicami in gorjačami, z injekcijami z belili in čistili... S spremembo obstoječa zakonodaja bodo ti načini "evtanazij" še bolj postali vsakdanja praksa.
Dalida Kozlic , pravnica in aktivistka v Sarajevu, je pred kratkim izjavila:
"Kaj je ozadje predloga za eutanazije potepuških živali? Pranje denarja! Ta predlog določa carte blanche za množično ubijanje potepuških živali ter za odpravo odgovornosti na nižjih ravneh oblasti, odgovornosti veterinarjev, inšpekcijskih in policijskih služb, za štiri leta neukrepanja pri neizvajanju obstoječega zakona za zaščito živali. Ta predlagana določba naj bi prikrila pokole potepuških živali: z javnim denarjem se bodo ali so se že zgradila tako imenovana zavetišča za potepuške živali, ki imajo v resnici funkcijo koncentracijskih taborišč, potem se bo državi izstavil račun za lažno sterilizacijo/kastracijo, za hrano, ki je živali nikoli ne bodo deležne, za veterinarske preglede in zdravljenje, in na koncu fakture za evtanazijo. V resnici bodo potepuške živali usmrtili na najslabše (najcenejše) možne načine, z uporabo metod, za katere bi bila ljubosumna srednjeveška inkvizicija. " http://tacno.net/prijatelji-zivotinja-2 ... tinja-bih/

Rešitev problema potepuških psov je obvezno označevanje (čipiranje) vseh psov in mačk, kaznovanje neodgovornih lastnikov, sterilizacija/kastracija, krepitev sodelovanja z državljani, izboljšanje stanja na področju števila zavetišč in posvojitev, kot tudi bolje usposobljeni veterinarji in inšpektorji. Sistem za rešitev je dejansko že vsebovan v obstoječem zakonu za zaščito živali. Enako trdi tudi velika angleška živalovarstvena organizacija Dogs Trust, ki je oktobra 2012 začela svoj petletni program pomoči v BIH. Ob napovedi spremembe zakona so zapisali (zapis je v bosanščini in zaradi časovne omejenosti ni preveden v slovenščino):
"GRAĐANI KANTONA SARAJEVO I ISTOČNOG SARAJEVA PROTIV UBIJANJA

Sarajevo, 23.10.2013. - Građani Kantona Sarajevo i Istočnog Sarajeva žele vidjeti problem sa napuštenim psima riješen, ali ne putem ubijanja pasa.

Ovaj zaključak rezultat je istraživanja javnog mnjenja porvedenog tokom septembra 2013. u 500 domaćinstava na području kantona Sarajevo i Istočnog Sarajeva.

Zamoljeni da odaberu najbolji način za reješenje problema sa psima lutalicama preko 63 % građana opredijelilo se za smještaj u skloništima i kastriranje pasa. Daljih 12,87% odlučilo se za kažnjavanje neodgovornog vlasnika pasa , za edukaciju vlasnika pasa kao rješenje opredijelilo se 2,37 % ispitanika, a za mikročipiranje 1,18% građana. Oko 6% odabralo je " nešto drugo " i " ne znam" odgovore.

Na pitanje ko je odgovoran za trenutno stanje sa psima lutalicama , samo 12% građana okrivilo je važeći Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja , a 56,23% građana krivi vlasti i neprovođenje zakona za trenutnu situaciju. Neodgovorni vlasnici pasa su identifikovani kao uzrok trenutnog problema u 16,43% odgovora građana .

Više od 67% građana izjavilo je da je upoznato sa kampanjom masovne sterilizacije koju je Dogs Trust proveo u junu 2013.

Dogs Trust čvrsto stoji na stavu da postojeći Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja pruža sve alate potrebne za sistematsko rješenje sa problemom pasa lutalica, te poziva sve nivoe vlasti u BiH da se odmah uključe u njegovu primjenu." vir: https://www.facebook.com/DogsTrustBiH?fref=ts


Prosim, da se kot slovenski poslanec pridružite pozivom Italiji in strokovne javnosti in javno obsodite predlagane spremembe Zakona o zaščiti živali BIH ter pozovete BIH k uveljavljanju obstoječe zakonodaje.

Lep pozdrav,
ime priimek"

Re: za Romunijo tudi Bosna?

OdgovorObjavljeno: Pe nov 15, 2013 4:33 pm
Napisal/-a renata
V akcijo proti spremembi zakona se je bolj aktivno vključil tudi Dogs Trust. :good:
Na povezavi vabljeni k podpisu.

Re: za Romunijo tudi Bosna?

OdgovorObjavljeno: Pe nov 22, 2013 7:44 pm
Napisal/-a renata
V sredo so v bosanskem parlamentu ponovno glasovali o spremembi zakona o zaščiti živali. 22 glasov je bilo za spremembo zakona, 19 proti. Zaradi nezadostne večine gre predlog za spremembo zakona v nadaljnje usklajevanje. Vnovično glasovanje bo 05.12.

Re: za Romunijo tudi Bosna?

OdgovorObjavljeno: So dec 07, 2013 11:05 pm
Napisal/-a renata
Dokumentarni film o uličnih psih v BiH. Priporočam.

http://youtu.be/Gi1auXIWrxc

Re: za Romunijo tudi Bosna?

OdgovorObjavljeno: Ne jan 19, 2014 10:54 am
Napisal/-a scarecrow

Re: za Romunijo tudi Bosna?

OdgovorObjavljeno: Ne jan 19, 2014 12:57 pm
Napisal/-a renata
V članku je pomembna napaka. Sprememba zakona namreč še ni izglasovana in je še vedno v veljavi no-kill zakonodaja. Naslednje zasedanje "Doma naroda" ,kjer bo znova na dnevnem redu razprava o spremembah zakona, je napovedano za 24.januar. Zakonodajni postopki v BIH so tako zapleteni, da jih baje tudi večina prebivalcev ne razume in ne pozna.



Pa še razmišljanje Slavenke Drakulič o bosanski pasji problematiki: http://tacno.net/novosti/slavenka-drakulic-pasji-zivot-u-bih/

"Apsolutno najgore što se može dogoditi žrtvi jest da i sama postane zločinac; to znači definitivnu pobjedu predrasude da su i zločinac i žrtva ustvari jednaki."