V središču

Cistitis


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 127

Pridružen: Pe okt 15, 2010 5:53 am

Odgovor Sr dec 29, 2010 4:12 pm

Cistitis

Včeraj sem z mojo dveletno muco bila pri veterinarki, ki je postavila diagnozo cistitis. Sama sem brskala po netu in nekje tudi zasledila, da mačka za tem lahko zboli, če se prehranjuje samo z briketi, kar moja mačka tudi počne. Kupila sem ji že vse mogoče konzerve, poskusila tudi s surovim in kuhanim mesom, a ona vztraja pri briketih. Veterinarka mi je dejala, da pravzaprav ni nič narobe če se mačka prehranjuje samo z briketi. Ali ima kdo že podobne izkušnje z mački? Ilonka razen briketov, dobi tudi enkrat tedensko priboljšek v obliki palčke.

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 127

Pridružen: Pe okt 15, 2010 5:53 am

Odgovor Ne jan 02, 2011 7:37 am

Re: Cistitis

Najlepša hvala za odgovor, a nikakor ne morem pripraviti muce, do tega, da bi jedla karkoli drugega razen briketov. Imate mogoče tudi glede tega kak nasvet?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne jan 02, 2011 7:52 am

Re: Cistitis

vladek je napisal/-a:Včeraj sem z mojo dveletno muco bila pri veterinarki, ki je postavila diagnozo cistitis. Sama sem brskala po netu in nekje tudi zasledila, da mačka za tem lahko zboli, če se prehranjuje samo z briketi, kar moja mačka tudi počne. Kupila sem ji že vse mogoče konzerve, poskusila tudi s surovim in kuhanim mesom, a ona vztraja pri briketih. Veterinarka mi je dejala, da pravzaprav ni nič narobe če se mačka prehranjuje samo z briketi. Ali ima kdo že podobne izkušnje z mački? Ilonka razen briketov, dobi tudi enkrat tedensko priboljšek v obliki palčke.


Umakni brikete popolnoma, ko bo lačna dan ali dva, bo jedla tudi drugo hrano. Poskusi z ribo, lahko tudi s konzervami, ki vsebujejo pravo meso.
Vendar naj te ob prvih trenutkih lakote ne prepričajo njeni proseči pogledi, da ji daš brikete nazaj. Moraš biti vztrajna.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Ne jan 02, 2011 2:35 pm

Re: Cistitis

helena je napisal/-a:Umakni brikete popolnoma, ko bo lačna dan ali dva, bo jedla tudi drugo hrano. Poskusi z ribo, lahko tudi s konzervami, ki vsebujejo pravo meso.
Vendar naj te ob prvih trenutkih lakote ne prepričajo njeni proseči pogledi, da ji daš brikete nazaj. Moraš biti vztrajna.


Tukaj se strinjam s Heleno. Ko bo lačna, bo pojdela. Naša je imela kontra problem, ko bi paštet lahko pojedla na tone (ki so bile dodatek k prehrani, ko je bila zdrava), nato pa je štrajkala in ni hotla briketov jest. Pa ji drugega nisem dala in je šla če ne prej potem zvečer jest brikete, pa je bil problem rešen.

Tako da jaz mislim, da bi morala na tak način probat. Ker pomoje se noben muc ne bo stradal, če ima hrano na voljo. Smilila se ti verjetno bo. Meni se moja še danes, ko ne dobiva več dodatkov zaradi ledvic, samo je pa z našo doslednostjo pri njej sprememba opazna. Veliko manj prosi za karkoli, včasih je bolj tečnarla. Tako da se vidi, da mačka sama ve česa ne bo dobila in kaj jo lahko vseeno na krožniku pričaka.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Ne jan 02, 2011 2:38 pm

Re: Cistitis

pojdela= pojedla :blush:


Kar pogumno probat :good:

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 28

Pridružen: So jan 01, 2011 6:23 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Ne jan 02, 2011 2:51 pm

Re: Cistitis

all je napisal/-a: noben muc ne bo stradal, če ima hrano na voljo.


Noben ZDRAV muc.

Bolna muca se lahko odloči ne jest, karkoli ji postaviš pred nos. Bolne muce več kot 24 ur NE smeš pustit brez hrane, ker se sicer začnejo problemi z njenimi jetri, ne glede na mucino primarno bolezen, zaradi katere noče jest. Če po enem dnevu muca še vedno noče nič jest, jo moraš začet hranit z brizgo.

To mi je rekla moja veterinarka.
There is no way of talking about cats that enables one to come off as a sane person.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne jan 02, 2011 2:54 pm

Re: Cistitis

Če je do zadnjega jedla brikete, bo lahko tudi kakšen dan brez hrane, jetra zaradi tega ne bodo šla.
Ji bo pa pomagalo, če bo jedla še kaj drugega razen briketov.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 28

Pridružen: So jan 01, 2011 6:23 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Ne jan 02, 2011 2:58 pm

Re: Cistitis

Lahko vprašaš veterinarko, to ni zraslo na mojem zeljniku.

Meni je veterinarka na Veterinarski kliniki v LJ izrecno rekla, da bolne muce več kot 24 ur ne smem pustit brez hrane, sicer tvegam fatty liver disease ali feline hepathic lipidosis.
There is no way of talking about cats that enables one to come off as a sane person.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne jan 02, 2011 4:09 pm

Re: Cistitis

Poznam bolezen, odvisno je za kakšno bolezen se gre. Če je terapija, da začne jest svežo hrano, jo je treba k temu spravit. Če ji bo tlačila hrano z brizgo v usta, je poskus vnaprej obsojen na neuspeh. Stres je večji rizik kot to, da bi bila normalno prehranjena muca z diagnozo cistitis dan ali dva brez hrane. Ker prisilno hranjenje mački povzroča zelo velik stres, pa še na dolgi rok nič ne naredimo v tem, konkretnem primeru.
BOLNA muca je zelo širok pojem.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Ne jan 02, 2011 4:17 pm

Re: Cistitis

Eivee je napisal/-a:
all je napisal/-a: noben muc ne bo stradal, če ima hrano na voljo.


Noben ZDRAV muc.


Sem mislila, da je to jasno in da mi ni treba ekstra poudarjat. Seveda je bilo govora o zdravem mačku.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne jan 02, 2011 4:23 pm

Re: Cistitis

Bolani mački najprej nehajo jest, če pa se gre za kronične bolezni, ki niso vsakodnevno ogrožujoče za življenje in maček normalno je in funkcionira s terapijo, ki jo ima predpisano, pa je to spet nekaj drugega.
V glavnem, muca ne bo jedla sveže hrane (ki je v tem primeru njena terapija), če ji ni do nje, dokler ne bo lačna. Lačna pa ne bo, dokler bo jedla brikete. Velja tudi obratno.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 28

Pridružen: So jan 01, 2011 6:23 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Ne jan 02, 2011 4:24 pm

Re: Cistitis

Ta problem z jetri lahko faše vsaka resno bolna mačka, če ne je (še enkrat, citiram veterinarko). Cistitis je resna zadeva.

NI vsaka muca divja in kakšne (na primer moja) se čisto mirno pustijo hranit z brizgo, če za to nastopi potreba. Ni enostavno, ker moraš vedet, kako se tega lotit, da se muci hrana ne zaleti (kar je nevarno zaradi možnosti aspiracijske pljučnice), ni pa hranjenje z brizgo nekaj tako strašnega, da bi muco pustil, naj raje strada dva dni in faše še nov zdravstveni problem zraven. Res je, hranjenje z brizgo je stresno, ampak se da stres zmanjšat z ogromno cartanja pred, po in med, nežnim prigovarjanjem (ne na silo!), Feliwayem, itd.

Če resnično, ni za život, ni za smrt muca ne bo hotla jest drugega kot brikete, naj brikete vsaj namoči v vodo - suhi briketi so za cistitis very bad...

Kako muco spravit do tega, da je mokro hrano - kakšne mačke imajo blazno rade tole http://www.zazdravje.net/kje_se_dobi.asp?kat=2&prod=8 žlahtni kvas od Dr.Ritterja, dobi se v kakšnih trgovinah z zdravo prehrano. Potreseš malo po hrani, in zmešaš, pa je hrana veliko bolj mamljiva. Not so naravni vitamini B, tak da je stvar zdrava za muce (tud za nas seveda). Mojo sem tako že večkrat spravila na finto, kadar nima apetita, in imam to stvar vedno na zalogi.
There is no way of talking about cats that enables one to come off as a sane person.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Ne jan 02, 2011 4:29 pm

Re: Cistitis

Eivee je napisal/-a:Lahko vprašaš veterinarko, to ni zraslo na mojem zeljniku.

Meni je veterinarka na Veterinarski kliniki v LJ izrecno rekla, da bolne muce več kot 24 ur ne smem pustit brez hrane, sicer tvegam fatty liver disease ali feline hepathic lipidosis.


Jaz ti lahko povem, da je bila moja muca že 24 ur brez hrane. Do tega ni prišlo namenoma, bila je nedelja, stanje se je postopoma slabšalo, na ponedeljek zjutraj je bila pa že na zdravljenju. Vem pa da če bi jo takrat še kaj bolj silila s hrano, bi vse poslabšala pomoje kot pa poboljšala. Največji stres, po mojih izkušnjah, je siljenje mačka v karkoli - bodisi hrano/zdravila/... tako da je treba dobro premislit, kako se boš zadeve lotil.

Tako kot je Helena rekla, da je "bolna muca širok pojem".

Kar pa se apetita tiče priporočam AD, moji je pomagalo :good:

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Ne jan 02, 2011 4:30 pm

Re: Cistitis

helena je napisal/-a:Bolani mački najprej nehajo jest, če pa se gre za kronične bolezni, ki niso vsakodnevno ogrožujoče za življenje in maček normalno je in funkcionira s terapijo, ki jo ima predpisano, pa je to spet nekaj drugega.



:good:

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 127

Pridružen: Pe okt 15, 2010 5:53 am

Odgovor Po jan 03, 2011 8:15 am

Re: Cistitis

Muca prejema antibiotik, odstarnila sem vse brikete in ji včeraj skuhala piščanca, ampak se ga seveda ni niti dotaknila. Kakršnokoli siljenje s hrano ne pride v poštev, sama sem ji namreč poskušala dajati antibiotik, pa me je muca (jezna na ves svet) ugriznila, tako, da sem po novem tudi jaz na antibiotikih. Pred kratkim sem pri super čombe naročila vse vrste konzer, s čim večjo vsebnostjo mesa, a jih za enkrat še vse odklanja. Danes grem spet k veterinarju.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Po jan 03, 2011 9:12 am

Re: Cistitis

Katere si že poskusila? Kaj pa sveže goveje ali piščančje meso?

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 127

Pridružen: Pe okt 15, 2010 5:53 am

Odgovor Po jan 03, 2011 3:03 pm

Re: Cistitis

Poizkusila sem že vse konzerve iz vaše trgovine. Prav tako sem poskušala z mesom ( govejim, svinjskim, piščančjim, puranjim,kunčjim ) in pa jetrcami od vseh naštetih živalih, pa nič. Edino kar mi je uspelo, je to, da občasno poliže malo tunine konzerve. Ne vem pa če je to zanjo primerna hrana. Ilonko sem drugače našla v obcestnem jarku, ko je bila stara približno teden dni (oči je imela še zaprte). Sama sem bila na tem področju popolnoma neizkušena, a sem se vseeno odločila za "posvojitev". Muca je že takrat imela težave s tem, da ni hotela jesti nadomestka za mleko. Ko je po velikih težavah toliko zrasla, da je lahko jedla tudi ostalo hrano, se je odličila za brikete. Jaz pa sem bila v svoji neizkušenosti prepričana, da to ne more biti nič slabega. Najraje ima brikete znamke Royal Canin in pa Techni- Cal. Mogoče je napaka tudi v tem, da jih ima na voljo vedno (ponoči in podnevi) in to vsaj 4 različne vrste.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor Po jan 03, 2011 3:43 pm

Re: Cistitis

Kaj pa mešanje konzerve z briketi?

Če je človeško tuna konzervo, potem izberito vsej tisto v narvanem soku, še vedno je preveč slana, ampak običajno malo manj. A applawsove ali pa schessir tune ji tudi niso bile všeč, nobena? Kaj pa tista tuna iz Leclerca, Eco znamke (vem, da se strašno sliši, ampak na njih piše meso in voda in nič drugega...)

Če je čisto anti konzervicam, vrečkam ... bi se mogoče šla malo kontroverzno navajanje? Glede na to, da jim junk food hrana včasih bolj diši poskusi mogoče z eno teh znamk in če ji bo všeč potem dodajaj bolj kvalitetno, dokler ne narediš prehoda? ... Če prav razumem gre tu tako za to, da se jo pripravi, da v tem trenutku je, kot tudi da bi dlogoročno jedla še kaj drugega kot brikete ...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Po jan 03, 2011 3:46 pm

Re: Cistitis

Če jo edina tuna malo premami, nadaljuj s tem. lahko poskušiš tudi mešanje z briketi, vendar dvomim, da bo jedla, nikoli ne veš.
Si tuno s špari v applaws vrečkici tudi poskusila?

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 127

Pridružen: Pe okt 15, 2010 5:53 am

Odgovor Po jan 03, 2011 4:18 pm

Re: Cistitis

Mogoče bi pa res tako poizkusila. Bom javila, kakšen je bil odziv.
Naslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 78 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.