V središču

Maček ne lula


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Sr feb 23, 2011 4:39 pm

Maček ne lula

Spet jaz, ja :girlblush:

Zanimajo me vaše izkušnje in nasveti.

To kakšne probleme ima vse moja mačka že veste, ker skoz bluzim s tem. No, včeraj se je pa zgodilo da ni mogla lulat. Tam do ene 15. ure popoldne je bilo vse normalno, potem je pa kar začela hodit po stanovanju in se matrat. Sem ji naštimala potem na ene 5ih koncih brisačo ali rjuho, ker se je selila iz konca na drug konec, pa povsod počepnila in čepela...je pa iskala take nizke predele. Pa je mogoče kakšna kapljica se pokazala. Vmes sem ji malce masirala trebušček, malo je pila, nato je šla pa spat. Čez kake 2 uri ji je potem uspelo, da se je polulala. Tudi kasneje zvečer je šla normalno na potrebo v svoj prostor.

Edino kar je bilo še drugačnega, je to, da je bila bolj mirna, pa da ni hotela na običajnem mestu jest, zato sem ji dala hrano v hodnik, kjer je ležala na povšterčku in dekici. Tudi jedla je potem tako, da je na mehkejšem sedela.

Od večera do jutra vse normalno (se pravi je ponoči jedla, prišla ležat k meni na blazino...). Zjutraj pa potem spet ni mogla lulat. Jaz sem šla na faks, je pa mami povedala, da ji je potem normalno uspelo. Je lulala, kakala, jedla, tekla, vse...

Kaj zaboga bi to lahko bilo? A je možno, da ima oslabele mišice že? Kristali?

Drugače vem, da je nevarno če sečnina zastaja, tako da bi jo že peljala k vetu, če sploh ne bi šla na potrebo.

:(
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Sr feb 23, 2011 4:52 pm

Re: Maček ne lula

Takoj k vetu! Kolikor se spomnim, tvoja muca ni ravno mlada in ima težave z zdravjem, zato nikar ne izgubljaj časa z ugibanjem.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Sr feb 23, 2011 5:02 pm

Re: Maček ne lula

Oslabele mišice po moje bolj težko. Kristali bolj mogoče, al pa vnetje. Fino je, če ob takih dogodkih še veš kolko pije - tolko kot gre notri, mora it ven. Lahko je pa tudi vse kaj drugega. Mogoče ji probaj zmerit še vročino, če ti rata še lulanje ujet v posodico tudi ne bi blo slabo. Pa pogledat zraven, če se peni. Če ima full bakterij v urinu se bo prav kmalu nardila notri ena taka čudna bela gmota. Pa res ne bi blo slabo vsaj poklicat veta. Lahko je res marsikaj, da pa ne lula pa sploh ni fajn.
You dont know me, you just wish you did. :playboy:

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Sr feb 23, 2011 5:10 pm

Re: Maček ne lula

Bom probala lulanje zajet, pa poklicala bom ja.

Pije normalno, pa lula sicer tudi normalno, razen vmes ko jo zablokira. Čudno je pa zato, ker če me recimo uni dve uri ne bi bilo doma, sploh vedla ne bi da se je matrala, ker gre potem navadno na wc. No, na srečo sem doma in sem opazila to, tako da bo treba uštimat.

Samo rajši tukaj prašam še, preden jo ob živce spravljam pa okoli vozim.

Drugače če je ful bakterij notr, bi moral bit vonj urina bolj močan? Ker njen je bolj svetel na niti nima nekega ful vonja.


Hvala obema. Poročam, kako se obrne. :kiss:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Sr feb 23, 2011 5:15 pm

Re: Maček ne lula

Ma kaj pa vem, moj nos nikoli ni bil prav zanesljiv za te reči. Če je bakterij veliko jih dobosedno vidiš. In precej hitro rata taka bela sluzasta gmota. Ne moreš falit.
Ravno zato, da je ne spravljaš prehitro v stres probaj najprej poklicat, pa ji vročini zmerit, pa mogoče pretipat če kje začutiš kakšno zatrdlino.
Bolj prozoren urin je lahko ali zato ker več pije, ali pa zaradi slabšega delovanja ledvičk, kar pri starejših mucah ni tako nenavadno. Kolko je pa sploh stara? Pa samica je a ne?
You dont know me, you just wish you did. :playboy:

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Sr feb 23, 2011 5:28 pm

Re: Maček ne lula

Zaenkrat zatrdlin nisem čutila. Zdaj samo razmišljam, če bi ji zastajal urin, ali bi tam nižje od trebuha imela kaj bol napeto področje?

Vročino ni šanse da ji zmerim, bi ji pomoje prej kaj naredila ali pa ona meni. Samo se spomnim, ko je enkrat imela vročino (zmeril veterinar), pa se je meni že pred tem zdela vroča v glavo. Jo tok prelubčkam, da bi pomoje začutila vročino. Čeprav je to verjetno loterija, samo res dvomim, da bi mi uspelo izmerit. :( Pa nima pravega termometra pomoje.

Samica ja, stara 14,5, ledvične težave so bile pa odkrite tam nekje oktobra 2009. Od takrat naprej je na hrani za ledvične težave, shujšala je precej, se pa trudim in jo probam redit. Najnižje je bilo 1,8 kg. Sedaj ima 2-2,1 kg.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Sr feb 23, 2011 6:07 pm

Re: Maček ne lula

Napeto tolko kolikor je mehur poln. Tako žogico čutiš, če je mehur poln.
Dej ji roko na trebuh, tam kjer ima malo manj dlak. Z malo občutka boš lahko razločla al se ti zdi bolj topla al ne. Mačke majo višjo temperaturo kot ljudje, tako da bi se ti malenkost bolj topla morala že tako zdet, preveč pa jasno ne, če nima vročine.
Pa 2 kile? Ježeš.... Ampak če ima diagnozo od l. 2009 potem itak veš kako to gre in da so krize in take reči. Najprej pokliči veta, pa bi on že moral vedet ali je to za obisk ali ne. 14,5 let je lepa starost. :good:
You dont know me, you just wish you did. :playboy:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3368

Pridružen: To nov 02, 2010 6:57 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Sr feb 23, 2011 6:41 pm

Re: Maček ne lula

Ena od možnosti je definitivno to, da so kristali.. Samo kristalov je več vrsti in ugotoviti kateri so je pa nekaj drugega.. Popolnoma se strinjam s prej napisanim, najboljše bi bilo, da se oglasiš malo pri veterinarju in naj pogleda malo količine sečnine v krvi (no pa saj veterinar bo vedel ;)). Sicer so te blokade pri samicah redkejše, ampak po mojem glede na zgodovino tvoje mačke, je lahko med drugim tudi to..

Bi ti pa priporočala, da greš do veterinarja čim prej, ker v primeru, da je lahko med drugim tudi vnetje, gredo lahko bacilčki hitro v kri (in to je zelo nevarno zaradi sepse).

To je le moje skromno mnenje.. Naredi pa kot misliš, da je prav :girlblush: .
To err is human, but to get even? THAT is divine.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1337

Pridružen: Če sep 09, 2010 4:40 pm

Odgovor Sr feb 23, 2011 7:08 pm

Re: Maček ne lula

Evo ker imamo tudi mi sedaj že nekaj kilometrov s temi kristalčki, lahko kaj napišem :blush:
Nam je bilo razloženo tako, da če ima kristalčke, da se lahko 'zataknejo' in zato muc ne more lulat. Ob takih primerih se mucu ne sme masirati mehurja, ker mu lahko poči. Res je najbolje, da ujameš urin in ga čim prej odneseš do veterinarja, da takoj veste o čem se pogovarjati.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Sr feb 23, 2011 8:41 pm

Re: Maček ne lula

Sem ji dala roko tja na trebuh, pa se mi ni zdela nič bolj topla od običajnega. Glede ledvic pa vem kam pelje ja... :( Moram pa rečt da se dobro drži, razen parkrat, ko jo je zaslabilo. Drugače je ful igriva, teče še vedno, se dere, ... :)

Drugače zdajle spi, jedla je, kakala, lulala je normalno. Zdi se mi samo da mogoče malo manj polula kot običajno, pa nisem prepričana ali čutim mehur in vodo ali ne. Urina še nisem ujela :rolleyes:

Bom pa jutri doma, zjutraj bom klicala veta, da vidim kaj rečejo, potem pa od tam naprej.

Hvala vsem :kiss:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Sr feb 23, 2011 8:57 pm

Re: Maček ne lula

Za urin dat na preiskave res ne rabiš mačke tja vozit, samo v sterilen lonček ga ujami, po možnosti ga daj na hladno, pa čimprej k vetu. Čimprej zaradi bakterij, zaradi kristalčkov ni nobene panike.

Če se ti ne zdi topla, potem vročine najbrž nima. Če lula vedno manj pa raje ne rečem nič...
Mehur, ko je poln, je kot ena majhna žogica. Lahko pa zatipaš tudi ledvica, če so povečana. Predno pokličeš veterinarja si na kup zberi čim več informacij - kako je, kako pije, če je dehidrirana, če jo muči zaprtje ali driska, kakšne volje je, kakšno dlako ima... čim več pač in kar se da opravit brez da mačko voziš tja probaj opravit tako (urin je recimo že ena taka reč, za biokemijo bo treba pač tja. Če je že več kot leto kar ste jo delali, se mogoče splača jo izpostavit stresu, to bo vedel veterinar, odločiš se pa jasno ti.)
Pa saj veš, da mogoče je to spet le ena krizica. Če ne bo pomagala podkožna infuzija, bo mogoče IV.
Sej bo :)
You dont know me, you just wish you did. :playboy:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2062

Pridružen: Ne dec 26, 2010 7:37 pm

Kraj: Prebold

Odgovor Sr feb 23, 2011 9:12 pm

Re: Maček ne lula

Se strinjam - najbolje urin prestreči in odnesti k vetu. Sama sem to izkusila z Garfijem (je imel kristale) tako, da sem mu dala prazen WC (enega od prej) in je ponoči normalno lulal noter (normalno mislim, da ni šel drugam, drugače je imel pa težave z lulanjem, ker ga je bolelo). :(
Vsekakor je dobro to preveriti.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Sr feb 23, 2011 9:39 pm

Re: Maček ne lula

To bom ujela ja, samo da jo prime lulat. Trenutno je predoča v maminem objemu. <3

Takrat dobro leto nazaj so ji vzeli kri, potem sem jo čez kake pol leta (možno da manj) peljala še 1x kri dat za kontrolo, je bilo vse ok, samo tablete za jetra je dobila. Nato sem čez nekaj časa spet hotela kontrolo, pa je vetka odsvetovala, zaradi pomirjevala, pa v bistvu ji nič ni bilo. Tako da bi zdaj mogoče res že bil čas da se spet malo preveri, če ne pa vsaj z urinom.


Se boljše počutim ker tukaj tipkam. :girlblush: Za tamalo sitko bom pa naredila vse kar bo najboljše zanjo. :)


In edit, ker zgleda predolgo časa pišem :D : tamala je šla že goveje košče jest. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Sr feb 23, 2011 9:42 pm

Re: Maček ne lula

:) samo da pomaga, pa karkoli že. Sej bo :)
You dont know me, you just wish you did. :playboy:

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Če feb 24, 2011 4:50 pm

Re: Maček ne lula

Sem zjutraj klicala, predebatirala vse s tehnico (se mi zdi), lovila lulanje, ga ujela in s tamalo šla k vetu.

Ima vnetje mehurja, dobila je inekcijo antibiotika, čez 13 dni nesem urin na ponovno kontrolo. Pa zvagali so jo in je imela 2,2 kg :good:

Tako da bo, počasi, ampak bo. Mora bit :)


Hvala še 1x :kiss:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2062

Pridružen: Ne dec 26, 2010 7:37 pm

Kraj: Prebold

Odgovor Če feb 24, 2011 5:12 pm

Re: Maček ne lula

No, zdaj vsaj veš, pri čem si. :good:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Pe feb 25, 2011 8:07 am

:good: No, fino! :clap: Še malo pa bo bajska tale tvoja suhica ;)
You dont know me, you just wish you did. :playboy:

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Pe feb 25, 2011 2:12 pm

Re: Maček ne lula

Ja, ful dobro je zdaj! :) Res se ji je včeraj zvečer apetit popravil, ker spet 3x zaporedoma hoče jest, kar je ful super.

Suhica ja :) Saj max kg je imela tako tam ene 4 kg, pa je bila precej bučka takrat, tako da mi je že to da je nad 2 kg čist v veselje. :girlblush:

Zdaj samo fejst merkam, da mi kje pred vrati ne leži, če pa je tam ima pa nastavljene deke, da je ne bo spet zagrabilo.


Mačke, mačke... :rolleyes:

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 62

Pridružen: So sep 11, 2010 12:54 pm

Odgovor So mar 12, 2011 11:09 pm

Re: Maček ne lula

Pozdravljeni,

tudi jaz bi prosila za nasvete in izkušnje glede težav z lulanjem. Moja muca (3 leta) se danes namreč večkrat "počepa"... Ker je drugače (na žalost!) zunanje/notranja, sem zdaj pri mačjem wc-ju opazila, da se med počepanjem čisto malo polula - par kapljic...Drugače pa tudi relativno normalno je (sicer je zbirčna pri briketih, sem pa ji danes zato posebej dala konzervo, da bi preverila apetit in je normalen ob okusni hrani), je igriva, ckrljiva,...Nimam pravega občutka, kakšna mera alarma je potrebna v takem primeru (če sploh?).. Bi pa bila zelo hvaležna za nasvete in mnenja, saj namreč jutri večer načeloma odpotujem nazaj v študentsko življenje pa ne vem, ali naj ostanem raje še kak dan doma pa preverjam, ali je dovolj, da naredim staršem paniko (ker drugače sami česa takega ne bi niti opazili :/), ...?

Hvala vnaprej in lep pozdrav

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor So mar 12, 2011 11:59 pm

Re: Maček ne lula

Tudi pri moji je bil edin problem v bistvu to počepanje, drugače je bila čisto ok. Pa se je v urinu videlo, da ima vnet mehur. Je dobila antibiotik in se je precej hitro popravilo. Zdaj po 14 dneh je še eno malo dozo zdravila dobila.

Jaz predlagam obisk veterinarja ali pa vsaj da se urin nese, ker se tam hitro vidi. Glede na to da je maček notranje zunanji je zelo možno, da ima vnet mehur, ker so tla še mrzla... To je moje mnenje, upam da pomaga.
Naslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 38 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.