V središču

Mikrosporija


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor To sep 07, 2010 12:04 pm

Mikrosporija

Mikrosporija je bolezen , ki jo povzroča glivica z imenom Microsporum canis. Problem je v tem, ker je bolezen zoonoza, kar pomeni, da se lahko okuži tudi človek. Predvsem so za bolezen izpostavljeni otroci in ljudje s slabšim imunskim sistemom.

Pogoste glivice s katerimi se srečujemo pa so tudi Trichophyton mentagrophytes (kontakt z glodalci) in Microsporum Gypseum (kontakt z zemljo).

Mikrosporija je nalezljiva bolezen, muca mora biti v kontaktu z drugo okuženo žival, možnost pa je okužbe iz okolice (dlaka, ležišča…) Nevarne so spore, ki lahko ostanejo v okolici obstojne tudi dve leti in več.

Pogosteje zbolijo mladiči verjetno zaradi slabšega imunskega sistema in dolgodlake muce so bolj zastopane -slabši dostop sonca do korenine dlake, kjer se nahaja glivica.

Znaki mikrosporije so zelo različni. Zelo pogosto se opazijo brezdlačna mesta ali poškodovana dlaka okrog oči , ušes, tačk in po telesa. Lahko izgleda kot ostale mačje bolezni kože kot miliarni dermatitis, mačje akne…

Lahko pa je muca brez kakršnih koli kliničnih znakov in je klicenosec in okužuje okolico.

Diagnozo postavi veterinar z pregledom pod Wood-ovo lučko, ki pa je približno 40% zanesljiva. Če je tipična zelena flurescenca, bi lahko šlo za mikrosporijo, vendar je potrebno preveriti še na mikološkem gojišču. Muco se temeljito prečeše in vzorec dlake pošlje v laboratorij.

Vsaka zdrava muca lahko brez terapije “ozdravi” v nekaj tednih, problem je, ker je bolezen zoonoza in muca okužuje okolico in brez terapije ostane klicenosec.

Pozitivno muco je vedno potrebno zdraviti sistemsko in topikalno.

Sistemska terapija se pri nas izvaja z Sporanox kapsulami, topikalna pa z raztopino Zonitona. Podrobna navodila vam da veterinar, ker je individualna glede muc, ki so same v gospodinjstvu ali muc, kjer jih je več.

Terapija traja vsaj 6 tednov in se izvaja do negativne kulture.

Priporoča se tudi, da se muca postriže, vendar je potrebno paziti, da se ne poškoduje koža. Vso postriženo dlako se priporoča zažgati!

Čiščenje okolice je potrebno, ker so spore zelo obstojne. Priporoča se redno sesanje, razkuževanje (1:10 varikina uniči sporo) vsaj 2 x tedensko.

Avtor: dr. vet. med. Vanja Knez

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 917

Pridružen: Sr okt 27, 2010 7:12 pm

Odgovor To jan 31, 2012 7:06 pm

Mikrosporija

No, pa je po enem mesecu bivanja tukaj udarila ven pri moji začasnici :girlsad: . Sej sem kul, pa vseeno kr en mal zaskrbljena kak bom jaz zdaj zmogla vso to razkuževanje :girlblush: . In zdej že pol ure hodim po stanovanju in gledam ...

Pa cotovje gledam, kak naj ga zdej na 90 perem... in da je tega dosti... pa vse ne gre prat pr teh visokih temperaturah...

Pa o.k... zdaj počasi grem mačko namakat v Zoniton... a morem zdej vse domače mačke namočit v to, al kaj :O .

Pr nobenemu od ostalih dveh mačkov ni za videt, da bi mela kakšno obolelo mesto :) .

No, mal sem pa vseen "panična" 8) .

Torej, rabim en konkreten nasvet-po korakih, kak se zdaj lotit tega vsega :) . Internetne članke sem pregledala in prešnofala po dolgem in počez :).
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor To jan 31, 2012 7:18 pm

Re: Mikrosporija

Za perilo kupiš v Müllerju Impresan, dodatek za pranje, ki ti razkuži tudi vse na 40 stopinj. Stane kakšna 2€ na litrsko flašo.

Razkužuješ lahko z 10% mešanico varikine in vode ali z asepsolom, ampak oprano površino potem še enkrat obriši z mokro cunjo, ker je oboje strupeno, mačke pa varikina še privlači.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6181

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor To jan 31, 2012 10:23 pm

Re: Mikrosporija

Impresan se dobi tudi kot sprej za tiste obleke (plašče itd.), ki jih ne smeš prati.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6181

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor To jan 31, 2012 10:30 pm

Re: Mikrosporija

Človeka (sebe) razkužiš tako, da si kupiš v lekarni Otonazol šampon in si z njim opereš lase in celo telo...

Sistematično pomij stanovanje, bolne mačke loči, operi perilo, ki bi lahko prišlo v stik z glivo. Ko oskrbuješ bolne mačke imej za ta namen posebno trenirko, roke in noge si pa vedno, ko končaš, našpricaj z razkužilom. Mačjo posodo tudi razkuži in potem operi v pomivalnem stroju na 60°C.

Smo imeli in preživeli mikrosporijo, ljudje, psi in mački.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor To jan 31, 2012 10:34 pm

Re: Mikrosporija

Jaz sem se takrat tako veselo špricala s spitadermom, misleč, da pomaga pri mikrosporiji... Še dobro, da sem dooolgo kasneje izvedela, da nič ne pomaga. :D :D :D
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6181

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor To jan 31, 2012 10:38 pm

Re: Mikrosporija

Tega pa ne vem-Spitaderm ne uniči gljiv?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor To jan 31, 2012 10:39 pm

Re: Mikrosporija

Ne.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6181

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor To jan 31, 2012 10:41 pm

Re: Mikrosporija

Res ne? Ker vsebuje klor, kot varikina.

Kako si izvedela, da ne deluje na glive?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor To jan 31, 2012 10:46 pm

Re: Mikrosporija

vetka je povedala, pa sem preverila še pri drugih veterinarjih, skeptik, kakršen sem. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6181

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor To jan 31, 2012 10:51 pm

Re: Mikrosporija

Res je! Spitaderm učinkuje na glive kvasovke in ne tudi na dermatofite, kamor spada tudi rod microsporum. :bad:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6181

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor To jan 31, 2012 10:52 pm

Re: Mikrosporija

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Sr feb 01, 2012 8:39 am

Re: Mikrosporija

mateja je napisal/-a:Jaz sem se takrat tako veselo špricala s spitadermom, misleč, da pomaga pri mikrosporiji... Še dobro, da sem dooolgo kasneje izvedela, da nič ne pomaga. :D :D :D

:O :O :O
SH**, dobro da si napisala! Hvala (še ena, ki je živela v zmoti). :rolleyes:
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1032

Pridružen: So sep 11, 2010 8:05 pm

Kraj: Celje

Odgovor Sr feb 01, 2012 8:54 am

Re: Mikrosporija

omg

Tole s spitadermom je pa tud mene mal vrglo. Ja nič, bo treba pa v lekarno po asepsol. Samo s čim si pa potem lahko razkužiš roke? Samo umivanje verjetno tudi ni dovolj.
El gato, sólo el gato apareció completo y orgulloso: nació completamente terminado, camina solo y sabe lo que quiere.
Pablo Neruda
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16132

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Sr feb 01, 2012 9:06 am

Re: Mikrosporija

Jaz sem se tudi bogato špricala s Spitadermom, potem pa izvedela... Potem sem si samo umivala roke z vročo vodo in milom in do zdaj še nisem fasala glivic, pa smo jih imeli pri hiši že večkrat. Tudi hujše oblike in ne samo flek ali dva.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr feb 01, 2012 9:25 am

Re: Mikrosporija

Vroča voda, razkužilno milo in spitaderm je ziher. Nisem fasala mikre že 5 let, pa nikoli ne uporabljam rokavic in verjemite, da sem jih v teh letih res veliko zdravila za mikro in kožo imam čisto tanko in občutljivo. Učinkuje tudi tisti gel, ki smo ga dobili na ICAWC.
Asepsol je brezveze, varikina rules.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Sr feb 01, 2012 9:30 am

Re: Mikrosporija

Bi moral SČ dati v ponudbo " starter kit" za mikrosporijo. :lol:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor Sr feb 01, 2012 10:34 am

Re: Mikrosporija

helena je napisal/-a:Vroča voda, razkužilno milo in spitaderm je ziher. Nisem fasala mikre že 5 let, pa nikoli ne uporabljam rokavic in verjemite, da sem jih v teh letih res veliko zdravila za mikro in kožo imam čisto tanko in občutljivo. Učinkuje tudi tisti gel, ki smo ga dobili na ICAWC.
Asepsol je brezveze, varikina rules.


:O dile, potem pa moram varikino nabavit. Tale asepsol mi itak ni bil preveč všeč, čeprav sem še enkrat pobrisala z mokro krpo,
ga je kar težko odstranit, to sigurno ni zdravo :negative: .Pa še čisto "pijana" sem bila od vonja, hujše že ne more biti :D
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Sr feb 01, 2012 11:09 am

Re: Mikrosporija

khm..... kakšno/katero razkužilno milo je debest za takle?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr feb 01, 2012 12:20 pm

Re: Mikrosporija

Katerekoli, ponavadi so tekoča, kupiš v sanolaborju, rečeš da tisto, ki pokriva največ. Bistvo je, da pustiš milnico na rokah toliko časa, kolikor piše na navodilih, ponavadi okrog minuto.
Naslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 48 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.