V središču

Mačja karakterna kombinatorika


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Po avg 29, 2011 6:37 pm

Mačja karakterna kombinatorika

Evo, odpiram temo za vse začasne namestitelje, tiste, ki jim iščete nove domove, tiste, ki imate več mačk, in (hehe) tiste, ki o posvojitvi še kakšne pravkar razmišljate :D

Kako kombinirate mačje karakterje in katere kombinacije predlagate ali pa se vam obnesejo doma?

Dva igriva, hiperaktivna mladiča skupaj? En razgrajač in en mirnejši, en dominanten in en malo bolj zadržan? Mirni k mirnim, plašni k plašnim ali plašni k pogumnim, ne pa dominantnim?

Sama se izogam predlaganju, da bi posvojitelji posvojili enega dominantnega in njegovo plašno senco, ker se po mojih dosedanjih izkušnjah "senca" povsem karakterno razcveti, če ju ločiš in se posvetiš plašnemu posebej.

In pa kombinacijam, kjer bi k izredno dominantnemu mačku / mački, pripeljali drugega, po možnosti odraslega ali polodraslega mačka ali mačko z dominantnimi tendencami.

Se mi zdi, da bi znala biti zanimiva tema, torej na dan z besedo o čarovniških skrivnostih pri mačjem parčkanju, trojčkanju itd. 8)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2856

Pridružen: So okt 09, 2010 11:38 am

Odgovor Po avg 29, 2011 7:15 pm

Re: Mačja karakterna kombinatorika

hmmm...dobra, zanimiva tema! jaz lahko samo rečem, da se je pri nas obnesla taktika: mirne, zadržane, morda celo plašne malce starejše muce (ne mladički). pa vse so ženskega spola, a igra to kakšno vlogo ne vem :D so si vse podobne, ampak različne. recimo cvetka se boji vseh ljudi razen mene. pri igri s perotom je pa ta glavna. bučka se boji oz. izogiba samo določenih ljudi, ene ma pa ful rada. jessy (začasna) se pa v zavetju svoje sobice ne boji nikogar, tudi če pride 10 ljudi naenkrat k njej, po stanovanju se nam pa več ali manj izogiba. igra se samo sama, ne z nami, ne z drugima dvema. in nekako funkcioniramo brez večjih preglavic :) ali ena mačka vpliva na to, kako se druga razume z ljudi (npr. postane manj plašna) pa ne vem, pri nas pomoje glavno vlogo igra to, da sem jaz skoz doma z njimi in se posledično veliko ukvarjam z vsako posebej.
Skuiki je napisal/-a: En razgrajač in en mirnejši,

to se pri nas ni obneslo
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Po avg 29, 2011 7:24 pm

Re: Mačja karakterna kombinatorika

pri nas sta se pa ravno super ujela en hudo pogumen in človekoljuben razgrajač in ena plašna, skoraj malce divja muca ;)
tudi sicer so se (pri nas) ravno taki pari najbolje obnesli - je pa res, da so to povečini mladiči (saj menda so do 7. meseca mladiči, ane?).

s socializacijo starejših mačk pa nimam izkušenj - opažam le, da naša Leia ni posebej srečna, ko imamo pri nas kakšne prav razposajene mladiče ...
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Po avg 29, 2011 7:34 pm

Re: Mačja karakterna kombinatorika

Jaz dominanten - plašen kombinacije ne bi delala. Pri nas ni šlo. Je 4 mesečen maček tako dominiral nad 10 mesečno mačko, ker je bila ta karakterno precej bolj šibka od njega. Tist moment ko je pri Gipsy spoznal svojo konkurenco je bila zgodba čisto druga. 2 samozavestna igriva mačka, ki sta se fajn ujela. Tako zelo, da vanjo ni upal skočit, čeprav jo je ravno spoznal.

Imamo sicer tako bolj dominantno mačko, vendar je zelo tolerantna in potrpežljiva in nikoli ni bilo problemov jo imet zraven druge, ki je bolj mila, ker se super razumeta. Mogoče je tukaj faktor tudi starost.


Se mi zdi, da ko enega bolj poznaš, da mu lažje mačjega partnerja zbereš. Če imaš pa same mladiče, bi pa jaz sigurno delala enake pare.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16132

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Po avg 29, 2011 9:27 pm

Re: Mačja karakterna kombinatorika

Ma si našla temo, ki je moja nočna mora pri oddajanju (poleg nekaterih klicateljev), saj seveda vedno želim najti pravo kombinacijo za konkretne muce in ljudi. Ne poznaš ljudi, če je pri hiši tudi že muc, ne poznaš njega. Aleluja. Meni se zdi, da je zares dominantnih mucev po domovih v bistvu malo. So pa reve, ki se delajo pogumne, pa še razvajeni so običajno prek vse mere (med njimi je kar dosti samčkov - vsaka podobnost z ljudmi je zgolj naključje :rolleyes: ). K takim pašejo skulirane in samozavestne muce (po domače: ne j..., pa če se oni postavi na glavo, piha, diha in se repenči). Če oddajaš plašno/zadržano/nežno muco nikoli ne veš, v kaj se bo razvila, ko bo manj konkurence, ali je sploh ne bo. Zame so precejšnja loterija (zadeneš, ali pa bogato fališ), ker presenetijo, da verjet ne moreš. Je pa bolj zanesljivo, če staroselec ne obstaja. Dva razbojnika skupaj: zakaj pa ne, če so posvojitelji iz pravega testa in sta razbojnika uravnotežena. En "norc" in en "samo igriv": po moje slabo, sicer pa opazovanje med igro pove dosti o kombinaciji. Mali otroci pri hiši: obvezno samozavestna muca.

Predvsem pa ugotavljam, da je najbolj bistveno, kakšne so reakcije ljudi/posvojiteljev, ko pride nova muca/ali parček/ali pri združevanju. Skulirani, nenervozni in ne pretirano pozorni tipi, imajo načeloma uspeh. Se ne vtikajo in ne dovolijo vsega. Torej so sposobni vsaj minimalne vzgoje/prepovedi brez neke slabe vesti. Najbolj problematičlni so nežni, rahločutni posvojitelji, ker muce so genijalci za takšne modele in iz angelčka hitro dobiš "zverino", človeška nervoza pa pri mačkah sploh dela čudeže. Če v naknadnih stikih s povojitelji ugotoviš, da tu nekdo trpi (staroselec, posvojenček, posvojitelj), je to neuspela posvojitev in muc naj čim prej pride nazaj. Eko, nekaj "na kratko".
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 971

Pridružen: Ne okt 24, 2010 11:19 am

Odgovor Po avg 29, 2011 9:40 pm

Re: Mačja karakterna kombinatorika

Midva imava zaenkrat samo eno muco, ampak se pa zelo dobro razume z muco od kolegov. Naša je zelo tolerantna, igriva, išče pozornost in ni preveč dominantna. Ko je na obisku muca od kolegov, se takoj začneta igrat. Ta njihova muca je pa zelo flegma, igriva, samosvoja in bolj dominantna od naše (tako sklepam, ker ji naša pusti, da vzame njene igrače in da za spanje zasede najvišjo poličko na Inajinem praskalniku). Edino pri hrani je naša bolj dominantna, ampak tiste muce to ne moti, ker je tudi sicer manj ješča. :)

Je pa res zanimiva tema! :)
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 310

Pridružen: So maj 21, 2011 5:44 pm

Odgovor Sr avg 31, 2011 10:51 am

Re: Mačja karakterna kombinatorika

Našadva sta karakterno leno divjo cartasta...eden zelo igriv, dosti bolj aktiven, vendar se umakne, ko se zalušta igra drugi, druga lene sorte z občasnimi izpadi divjanja. Noben dominanten, zato mi je pri posvojitvi tretjega bilo važno le to, da ne bo dominiral. Falco je sicer malo nagnjen k dominanci, vendar je baje malo lene sorte...čeprav se je zdaj v družbi s Keshijem in Heidi popolnoma razživel in postal pravi mali igrivi divjak...ki se s Keshijem podi po celem stanovanju. Zato mislim, da je težko reči kakšne muce pašejo skupaj, dokler res ni nekih ekstremov (dominanca, pretirana plašnost)...ker se muci v dobri družbi lahko popolnoma spremenijo in oživijo.

Ampak glede na to, da sem že imela mačke in jih imam in nekako po čudežu so vsi ali pa se spreminjajo v podobne karakterje...mislim, da je najboljša karakterna označba za moje mačke: razvajenost in razvajenčki se ujemajo :lol:

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 19

Pridružen: Po jun 09, 2014 3:15 pm

Odgovor Sr sep 17, 2014 4:50 pm

Re: Mačja karakterna kombinatorika

naša dva sta čisto različna. Fredi je starejša, buckasta, dolgodlaka kraljica, Gizmo pa je v primerjavi z njo,njen mlajši, vitek, črn mačji princ.
Fredi je več let bila edinka, imela je vse, z njo smo se ogromno ukvarjali; ko smo v dom sprejeli majceno, drobceno mačje bitje, se je počutila ogroženo in ga je vsakič ko se je hotel z njo po mačje pogovarjati in igrati- napihala in užaljeno pobegnila na stopnišče ali balkon. Dolgo časa ni hotela biti v njegovi bližini, najbolj na živce pa ji je šlo( in ko ima slab dan ji gre še vedno)ko sem malega nosila po bajti,ga crkljala,ga ljubčkala; uff, kako je bila ljubosumna...celo tako,da me je 1x hotela ugriznit v nogo. :O
ampak čas je pokazal svoje in doslednost pri vzgoji se je splačala. Navajala sem ju na bližino, da so njune posodice z hrano ena zraven druge in čeprav ji na začetku ni pasala moja vztrajnost, sem danes prav vesela,ko vidim,da sta prijatelja in da ga Fredi več ne lomi z ljubosumnimi izpadi. :)

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 19 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.