V središču

Teža mačke


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Po avg 11, 2014 11:15 am

Re: Teža mačke

Alexx je napisal/-a:Dobra novica dneva: Sonček je v dobrega pol leta shujšal za pol kilograma! :yahoo: (ima "samo" še 6,8 kg) :P
Slaba novica dneva: te pol kile je šlo zgleda v Maučija (6,5 kg) :blush:
Smo imeli danes kontrolno tehtanje in sem čisto presenečena... tamala glista (Maly) ima 5,1 kg :O pa je res suha južina!
Gospa Mačka je pa na konstantnih 5,2 kg.


Sem šla po doooolgem času non-stop-na-dieti mačke tehtat...

Sonček 5,7 kg, Maučko 5,7 kg, Mally 5,4 kg, Gospa Mačka 5,0 kg... :O Prva dva skoraj kilo manj??? :O (zgornji rezultati so iz julija 2011)
(glede na to, da vaga tudi meni - in to PO dopustu - manj pokaže, predvidevam, da narobe kaže?!) :rolleyes:
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 997

Pridružen: To nov 27, 2012 10:37 am

Odgovor Po avg 11, 2014 1:12 pm

Re: Teža mačke

Alexx je napisal/-a:(glede na to, da vaga tudi meni - in to PO dopustu - manj pokaže, predvidevam, da narobe kaže?!) :rolleyes:

Zanimiva kalibracija, ni kej. :good: :lol:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16500

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Po avg 11, 2014 1:14 pm

Re: Teža mačke

Daj tehtnico na licitacije 8)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2856

Pridružen: So okt 09, 2010 11:38 am

Odgovor Po avg 11, 2014 1:57 pm

Re: Teža mačke

ja če sem ju pa jaz futrala, ko si bla na dopustu :P
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2974

Pridružen: Ne apr 10, 2011 5:15 pm

Odgovor Po avg 11, 2014 3:20 pm

Re: Teža mačke

al pa si bla na dopustu tam ko jaz :lol: :lol: , jaz sem tudi lazja prisla nazaj, sicer samo kilo, a ipak, vse steje :P .

Saj z naslednjega ne bom, to ze zdaj vem 8) tam bomo pa jedli :nyam: :nyam:
"Ein Tier zu retten verändert nicht die Welt.
Aber die ganze Welt verändert sich für dieses eine Tier." Tierschutzverein München
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Če avg 14, 2014 9:43 am

Re: Teža mačke

No, vaga prav kaže... :scratch: A pol sem lahko takole :yahoo: ? Nam je končno ratalo shujšat?! :O

ps: kozmopolitanka, takole (hitro) si pa že ne moreš zasluge lastit! :P Za tole je potrebno dolgoLETNO stradanje ubogih muckov... :cupidgirl:

pps: :offtopic: fiorina, a letošnjem dopustu sva prekleto dobro jedla... :hungry: precej bolj zdravo in "pravilno" pa se takoj pozna! 8)
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2974

Pridružen: Ne apr 10, 2011 5:15 pm

Odgovor Če avg 14, 2014 2:24 pm

Re: Teža mačke

se bolj :offtopic: takrat smo tudi mi zdravo jedli, zdaj pa pridem v Slo vnovcevat strudlje in strulkje in zgance in jurcke :nyam: :nyam: . Tak da, novi jabolcki so, Alexx, kurblaj pecico :hungry:
"Ein Tier zu retten verändert nicht die Welt.
Aber die ganze Welt verändert sich für dieses eine Tier." Tierschutzverein München
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1034

Pridružen: Po mar 12, 2012 6:36 pm

Kraj: Ravne na Koroškem

Odgovor So sep 27, 2014 8:24 pm

Re: Teža mačke

Prosila bi za kak nasvet od tistih, ki vam je ratalo svoje mačke shujšat. Val ima namreč 9,20 kg in čeprav se mi zdi, da jih ne kaže toliko, bo po besedah veterinarke treba na dieto. (Sladkor je v mejah normale, so mu zmerili.) Oba hranim z Acano, ker kot pozitivčka rabita pač čim bolj ''mesne'' brikete...Val dobi okoli 65-70g briketov na dan, razdeljene v tri obroke in me zanima, če lahko samo zmanjšam količino (pa približno za koliko), ali moram nujno iti na drugo znamko - dietno linijo? Acana jima drugače res paše in če ni nujno. ne bi rada menjala. Veterinarka mi je ponujala Hills Metabolic, ampak Hills se mi upira zaradi veliko razlogov :(

Poleg treh obrokov briketov dobi na dan še 4 Natures Menu priboljške (ker gor namažem enisyl f pasto), parkrat na teden manjšo pest meowing heads purr nickety briketov kot priboljšek, nagrado za trikce ali v tisti žogi, ki jo mora kotalit, da hrana ven leti, enkrat ali dvakrat na teden pa še pol konzerve/vrečke mokre hrane. Priboljške bi lahko še npr. malo zmanjšala, ampak ukinila jih pa ne bi. :blush:

Igranje z npr. perotom pri nas zgleda tako, da je Val na hrbtu in s tacami maha po zraku za palico, ali pa se kakšne trikrat iz preže požene za perjem. Tj. ga moram še nekako prisilit v več gibanja, kakšna ideja še tu in časovno približno koliko bi bilo treba aktivnega igranja?

Kakršen koli nasvet bo zelo dobrodošel. :)
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Ne sep 28, 2014 8:22 am

Re: Teža mačke

Huh, tudi za samčka je tole kar onrk teža. Tudi sama ne bi posegla po dietnih hranah, če bi le šlo drugače. Res pa je, da so ljudje z njimi še najbolj uspešni. Zakaj točno, je težko reči, ponavadi je disciplina skrbnika tista, ki prva odpove.

Na hitro sem prečekirala Acano in za vse mačje verzije pravijo, da ima 1kg hrane 4060kcal (oz. 500kcal/cup). Acana je ena mojih "najljubših" briketov, glede na to, da sem na splošno proti suhi hrani. Vsak maček bi moral energijo pridobivati iz beljakovin in maščob, ne samo pozitivčki. Vendar hitro ugotovimo, da ima 100g Acane kar 406kcal. Recimo, da Val poje 70g briketkov dnevno, to znese 285kcal brez priboljškov in dodatkov. Torej lahko z vsemi dodatki nanese tudi čez 400kcal dnevno. Normalno aktiven (ne preveč len) maček s težo dobrih 4kg potrebuje dnevno približno 200kcal, po mojih izkušnjah še manj, tam 180, pa so še vedno kar konkretni. Ker ne vemo koliko bi Val moral tehtati oz. shujšati, težko ocenim koliko bi lahko pojedel ob neki normalni teži. To itak zavisi tudi od drugih faktorjev. Kakorkoli, Val očitno zaužije preveč in se giba premalo. Začni z zmanjševanjem tistega kar lahko. Priboljške, ki jih uporabljaš za zdravila, pusti. Zmanjšaj količino briketov in priboljškov dnevno. Vendar pazi, zmanjšuj količino hrane res postopno, zelo počasi. Jaz bi seveda povečevala količino mokre hrane, ker je voda v mačji prehrani preveč zanemarjena.

Običajno tudi mačke, ki se jih preusmeri iz briketirane hrane na mokre obroke shujšajo, saj za razliko od briketov mokra hrana ni tako močno koncentrirana. Tega zdaj seveda ne morem vsevprek trobit, ker vsak ve zakaj se je odločil za tip prehrane kakor se pač je.

Glede gibanja svetujem več kratkih seans igre. Tudi samo 5 minut je bolje kot nič. Lahko z vmesnimi pavzami 3x po 5 minut in potem čez nekaj časa spet. Igrače vmes pospravi, da se jih ne naveliča. Poskusi perje, laser, pomisli ali ima rad mačjo meto, baldrijan, vrvice, pokrovčke, elastike, kartonaste škatle ... Skratka pomisli tudi na najbolj trapaste igrače, ki bi ga spodbudile h gibanju. Ko bo enkrat izgubil nekaj teže, se bo raje/lažje gibal.

Upam, da lahko linkam na drug forum? Zelo zanimiva tema na tujem forumu je namreč tale: http://www.thecatsite.com/t/245236/mick ... thy-weight Lahko deluje kot motivacija, da se s pravim, individualnim pristopom marsikaj doseže tudi pri zelo pretežkih mačkah. Koristno branje, ki prikaže vzpone in padce pa še marskikaj vmes. ;)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1034

Pridružen: Po mar 12, 2012 6:36 pm

Kraj: Ravne na Koroškem

Odgovor Ne sep 28, 2014 5:40 pm

Re: Teža mačke

Ja 9 kg se res veliko sliši, mene je zelo presenetilo, ko smo se tehtali. Ima pa Pasha 6kg pa zgleda kot en pajek na dolgih nogah, tj. nič kaj predebel...hvala za vse nasvete, takole v kalorije se sploh nisem spomnila preračunavat...linkano temo bom pa tudi prečekirala. Tehtnico si še moram kupit, da bom redno spremljala napredek (če ga bo kaj :) ).
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Sr okt 01, 2014 10:05 am

Re: Teža mačke

Val ima 9,2 kg? :O Uffff, to pa je konkreten maček (na fotkah se mu ne vidi)...

Nam je uspelo s točno odmerjenimi obroki (hranjenje 3x dnevno s polovico priporočene doze briketov), brikete smo občutno zmanjšali in vsaj en obrok dnevno zamenjali z mesom oz. konzervico (med vikendi so pa na kuhanem, surovem). Dokler so bili večinoma na briketih, se teža niti pod razno ni nižala... :negative:
Vem, da je pri pozitivčkih problem surove hrane zaradi morebitnih okužb... samo, hudiča, če se kupi meso pri preverjenem trgovcu/mesarju, primerno za človeško prehrano... saj tudi tatarske bifteke delajo s surovim mesom ali ne?!
Pri nas se surova govedina in kuhan, pečen piščanec/puran res obnese... pa še malce več tekočine dobijo vase.
Pri ta'hudi lakoti pa pomaga tudi skodelica kozjega mleka... ;)

Kar se pa tiče gibanja... hja, naš "šunkež" se giblje edino, ko za muho leti... :rolleyes:

ps: hujšanje mačka je dolgotrajen (in mukotrpen :P ) proces... rezultati so ponavadi vidni šele čez mesec/e...
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16500

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Sr okt 01, 2014 10:07 am

Re: Teža mačke

Za bit na varni strani s surovim mesom se ga pred uporabo za par dni zmrzne ;)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14891

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Sr okt 01, 2014 10:14 am

Re: Teža mačke

To ne drži. Si tudi jaz želim, da bi držalo, pa žal ni tako.

MaxMara je napisal/-a:
pinga je napisal/-a:Maxmara, a se lahko okužijo s tem tudi, če je pred tem surov piščanec v zmrzovalniku?


Lahko, bakterije v glavnem dobro preživijo zamrzovanje (tudi mi jih v laboratoriju zamrzujemo). Uniči jih samo dobra toplotna obdelava (poleg razkužil seveda, in raznih drugih postopkov, ki pa pri mesu pač ne pridejo v poštev :))
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16500

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Sr okt 01, 2014 10:17 am

Re: Teža mačke

Nisem vedela. Eh :S
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14891

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Sr okt 01, 2014 10:26 am

Re: Teža mačke

Ja. Sicer baje pri zdravih mačkah ni veliko šans, da bi jim škodilo. Nekaj v zvezi s kratkim črevesjem. :scratch: Še študiram, ker se vse bolj nagibam k mokri hrani. Surovega se pa zaradi Drejkinega imunskega kar malo še bojim. Pa tudi težko delam z njim, čeprav dobro vem, da so tudi v konzervah trupla, ne brokoli in tofu. :rolleyes:
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Sr okt 01, 2014 10:37 am

Re: Teža mačke

Trenutno mu spletna stran ne dela, vendar gospod Marjan Žilnik iz Tabora dela hrano za živali iz piščanjčjih hrbtov (recimo 70:30 meso:kosti) http://www.moja-dejavnost.si/hrana-za-p ... arjan-s-p- . Kila pride okrog 1,30€, edino po mojem mnenju ni priporočeno za kuhanje zaradi zmletih koščkov kosti, ki znajo kuhani povzročat težave. Moje živali priporočajo.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Sr okt 01, 2014 7:55 pm

Re: Teža mačke

Jaz samo povem, da predno kupite velike količine mesa, raje najprej en piščančji file pa sprobat če bodo jedle mačke. :lol: Oz. jih postopoma navajat na domače okuse, razen če nimate picajzlastih mačk. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2974

Pridružen: Ne apr 10, 2011 5:15 pm

Odgovor Sr okt 01, 2014 9:16 pm

Re: Teža mačke

Jaz pa kupujem za moja dva samo najboljse stvari, samo najboljse bio meso, nobenih kosti ali hrbtov, ker ce zame stane vecerja nekaj evrekov, pa lahko se zanju dam par evrov za nekaj dobrega.
Nikoli ne bi mogla drugace. Bi se gabla sama sebi.
"Ein Tier zu retten verändert nicht die Welt.
Aber die ganze Welt verändert sich für dieses eine Tier." Tierschutzverein München

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Sr okt 01, 2014 9:54 pm

Re: Teža mačke

all, se strinjam. Jaz vsake par tednov naredim en velik lonec čorbe iz nečesa kar dotedaj še nisem uporabljal, v upanju da bom lahko zamrznila po porcijah in uporabljala kot konzervice. Absolutno vedno je iz strani mačk zavrnjeno, ampak imam na srečo druge uporabnike. Po drugi strani pa ni kosila za ljudi, da se ne bi mački okrog metali "daj mi, daj mi, daj mi".. in če isto zadevo naredim za njih? Hja, mački :rolleyes:

fiorina lepo da ti laufa, js imam doma 70kg skupne teže mesojedih živali, ki na dan skupno zaužijejo približno 2kg mesa.
Uporabniški avatar

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 186

Pridružen: So nov 20, 2010 10:28 pm

Odgovor To okt 07, 2014 4:17 pm

Re: Teža mačke

Pri nas se je teža pri obeh zmanjšala, ko hrana ni bila več ves čas na voljo. Najprej smo prešli na hranjenje (takrat na žalost skoraj izključno briketov) v 3 obrokih, nato pa na 2 obroka mokre hrane (ki jo še posebej zalijem z vodo) in 1 suhe. Sicer sem v več virih prebrala, da je dovolj, če mačku dvakrat ali trikrat na dan ponudiš hrano in je lahko poje, kolikor želi (brez pavze), potem pa jo umakneš. Jaz sicer nisem tako začela, ampak sem jima kar odmerila eno dobro žlico konzerve oz. manj zvrhano briketov. Me je bilo strah, da bi sicer še krožnik pojedli od zgroženosti nad novim sistemom "zdej je, pol pa vprašanje, če še kdaj" :D Sta se lepo navadili na nov režim. Priboljškov pa se izogibam - zelo redijo in pri eni od njiju povzročajo prebavne težave.
Prejšnja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 35 gostov

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.