V središču

Toksoplazmoza


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 440

Pridružen: Po sep 13, 2010 12:02 pm

Odgovor Sr okt 13, 2010 1:43 pm

Toksoplazmoza

Imam kratko vprašanje...
Veliko ljudi skoči, ko sliši, da ima kaka nosečnica doma mačke. Je sploh možno, da se izključno notranja mačka okuži s toksoplazmozo?
Vedno prebiram, da je potem potrebno čiščenje stranišča prepustiti nekomu drugemu, vendar ne vidim smisla, če možnosti za okužbo ni...
Ali pač?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21706

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr okt 13, 2010 2:33 pm

Re: Toksoplazmoza

Samo s svežim mesom, druge možnosti ni.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 440

Pridružen: Po sep 13, 2010 12:02 pm

Odgovor Sr okt 13, 2010 2:47 pm

Re: Toksoplazmoza

Hvala za odgovor!
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21706

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr okt 13, 2010 2:52 pm

Re: Toksoplazmoza

Toksoplazmoza je kužna samo tri tedne. Torej,je mucek izključno notri samo tri tedne, je edina možnost za okužbo s svežim mesom, ki ga pač v primeru načrtovanja nosečnosti ne hranite.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6220

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Sr okt 13, 2010 3:33 pm

Re: Toksoplazmoza

Pa mucek je kužen samo prve tedne po sveži okužbi. Torej če je že nosilec toksoplazme, za nosečnico po prvih treh tednih ni več nevaren, nova okužba pa ni možna.

Glede okužbe preko wc-ja pa takole: potreben je vnos fekalij direktno u usta. Mislim, da si vsi (tudi ne-noseči) kakcov ne prijemamo direktno z roko, temveč z lopatko in si po čiščenju umijemo roke. ;)


Je pa res, da se z velikim trebuhom ni prav luštno sklanjat in da lahko za ta čas vseeno to nalogo prevzame ustrežljivi bodoči očka. :good:
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 317

Pridružen: Če sep 09, 2010 9:35 am

Odgovor Sr okt 13, 2010 6:28 pm

Re: Toksoplazmoza

Pa je samo v svežem mesu ali tudi v konzervah?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21706

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr okt 13, 2010 6:35 pm

Re: Toksoplazmoza

Ni v termično obdelanih zadevah, le v [img]svežem%20mesu.[/img]
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Pe okt 15, 2010 10:12 am

Re: Toksoplazmoza

Ne vem no, meni se zdi, da se okoli toksoplazmoze dviguje kar preveč prahu. Z mački živim že od prvih dni svojega življenja, z njimi sem preživela nosečnost (res da še v času, ko se s tem ni tako zelo strašilo), ignorirala vsakega, ki mi je želel dobronamerno svetovat, da bi morala dat mačke stran, pa smo še vsi živi in zdravi :)
Se mi zdi, da je treba tudi k temu pristopit z zdravo mero razuma in da preveč panike škodi. Običajna previdnost in higiena sta pa tako in tako nujni v življenju pa nosečnost gor ali dol. :)
You dont know me, you just wish you did. :playboy:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Če jun 18, 2015 5:14 am

Re: Toksoplazmoza

Mene zanima še tole: ČE se SLUČAJNO zgodi, da se človek okuži s toksoplazmozo, a jo tudi preboli po treh tednih, ali ima lahko trajne posledice?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14890

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Če jun 18, 2015 7:30 am

Re: Toksoplazmoza

Okužba s toksoplazmozo je precej pogosta. Ljudje praviloma ne vemo, da smo se okužili, nimamo ob okužbi nobenih težav, pri redkih se pojavijo rahlo znaki, podobni gripi. Zdravljenje z zdravili ni potrebno, razen pri hudo imunsko ogroženih pacientih (bolniki z aidsom, tisti, ki se zdravijo s kemoterapijo). Posledic ni.
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Če jun 18, 2015 7:46 am

Re: Toksoplazmoza

Se pravi se jo preboli po treh tednih in ne ostaneš pozitiven ali kužen? Se pridobi imunost?
Sprašujem zaradi epilepsije, ker je bla ena teta zadnjič strašno pametna, kako imam jaz epilepsijo zato, ker imam toliko mačk in sem ziher dobila toksoplazmozo, ki mi je uničila možgane.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14890

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Če jun 18, 2015 7:53 am

Re: Toksoplazmoza

Ostaneš pozitiven, ker se testira prisotnost protiteles, ki jih imaš, ker si jo prebolel. Posledic pa ni.
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor Če jun 18, 2015 8:17 am

Re: Toksoplazmoza

Če te skrbi (pa te absolutno skrbi brez potrebe), obstaja krvni test na protitelesa proti toksoplazmi. Ta pokaže če si kdaj v preteklosti staknila toksoplazmo. Nikakor ne pomeni da si še vedno bolna ali karkoli. Dokler imaš protitelesa je ne moreš ponovno staknit. Podobno kot če si bla cepljena proti ošpicam kot otrok, si nanje imuna.
Ginekologi še posebej ob nosečnosti pogosto pošljejo nosečnice z mačkami še na ta test.

Tosksoplazmoza pa tebi, kot odrasli osebi, ne more uničit možganov. Edini razlog zakaj vse toliko skrbi, je ker tekom nosečnosti, če bi ravno v zgodnjem razvojnem stadiju zarodka prišlo do okužbe nosečinice, lahko toksoplazmoza okuži zarodek, ki zato ker tako pospešeno raste in se razvija, utrpi razvojne posledice.

Če si toksoplazmozo že "prebolela", nisi nevarna več nikomur. Ne svojim otrokom, ne svojemu plodu tekom nosečnosti, predvsem pa ne naključnim osebam okoli tebe.

Pa mimogrede, s toksoplazmozo se lahko okužijo tudi tisti ki niso nikoli v stiku z mačkami. Še posebej tisti ki majo radi kake tatarske biftke pa kako fejst sočno krvavo jagnjetino, al pa kako pinki svinjino. Taki znajo bit včasih najbolj pametni.

Wikipedia pa tudi pravi : " v epidemiološki raziskavi leta 1982 ugotovljeno, da so se protitelesa nahajala v 50-60 % populacij ljudi v Srednji Evropi, starih od 30-40 let". Torej sledi da bi po logiki da je epilepsija neka pogosta posledica toksoplazme, moralo biti ogromno naših staršev in prastaršev v groznem stanju. Pa so ok.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2240

Pridružen: Če jan 19, 2012 11:35 am

Odgovor Če jun 18, 2015 10:01 am

Re: Toksoplazmoza

MM moje iskreno sožalje ... za tako teto. :praising:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Če jun 18, 2015 3:22 pm

Re: Toksoplazmoza

Hvala za informacije!

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 35 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.