V središču

Zaprtost pri mačkah


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor Pe mar 14, 2014 12:41 pm

Zaprtost pri mačkah

helena je napisal/-a:V bistvu sem bila zelo žalostna, posebno še, ker gre za našega posvojitelja.


Kako je folk NAGRAVŽEN !!! Najprej vse obljubijo, ko pa prva fascinacija mine, je žival spet na cesti. Ko bi jo vsaj nazaj dali.

----

Če vam prav pridejo kaki izsledki "doktorata" iz klasične drekcologije, ki sem ga naredila na primeru pobranega povoženca, ki ima kronične težave z zaprtjem:

- za odmaševanje se mi najbolje obnese portalak v kombinaciji s probiotiki (Bene Bac v prahu). vsak zase ne delujeta, v kombinaciji pa odlično. ker ima izredno rad surovo meso v koščkih, jih "paniram" s probiotikom in zalijem s portalakom.

- otrobi, surova jetra, probiotični jogurti in podobne zadeve, so blažev žegn - verjetno malo pomagajo, ampak ne v primeru hudih zaprtij.

- hranjenje po navodilih vetov (samo mokra hrana in meso), mi v praksi ni delovalo. svet je postal precej lepši z odkritjem briketov RC Fibre Response, ki jih dobiva skupaj z urinary briketi (ker ima tudi težave s struviti). vsi ostali briketi ga zabijejo.

- kljub temu se še zgodi, da se zaštopa. zato je pri takem mačku treba imet kahlo pod stalnim nadzorom. če se kljub odmaševanju 5,6 dni ne pokaka, klistiramo.
(če se hočete mal režat, je tu napisano, kako se je moj Pikec maščeval za mučenje s klistirjem http://www.mojpes.net/forum/index.php/t ... #msg934130 )

- pojav driske pri mojem zaprtežu je znak za alarm, ker gre za paradoksno drisko - ne "tapravo". v takem primeru je treba takoj klistirat.

- če mu ne paše jest ali bruha, je treba takoj klistirat.

- antibiotiki ga strašno zabijejo - zato je treba skupaj z vsakim zdravljenjem dajati tudi portalak+probiotik

- ko pride do tega, da je ornk zaprt in ga na tak ali drugačen način odmašimo, doziranje portalaka zmanjšujem izredno počasi (par tednov).

- probiotiki morajo biti čimbolj frišni. če so proti koncu roka trajanja ali celo malo čez, ne delujejo - verjetno tiste bakterije pocrkajo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16112

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Pe mar 14, 2014 4:18 pm

Re: Povožena na Litijski

:lol: :lol: :lol: Upam, da mi ne bo treba biti nikoli zraven pri klistiranju mačka. :D

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 76

Pridružen: Ne jun 23, 2013 2:50 pm

Odgovor Pe mar 14, 2014 8:48 pm

Re: Povožena na Litijski

:D :D :D čist me je potolkla ta reportaža, super napisano. ampak tudi jaz upam, da me kaj takega nikoli ne doleti :D
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor Pe mar 14, 2014 10:01 pm

Re: Povožena na Litijski

Jst bom očitno kar zmeraj zraven. Ko sem ga pobrala je bil odrasel in popolnoma nesocializiran preplašen divjak, kar je v odnosu do drugih še zmeraj.
Nazadnje, ko sem ga pri vetu pustila par ur, je od groze toliko struvitov sproduciral, da je fasal obstrukcijo in pol smo še kateter na lulčka šivali :( .
Če je mami zraven, fantka ni tako strah in izpod postelje se že v parih dneh pride stiskat in lubčkat :)
Itak pa ni večje sreče, ko se otroček pokaka. 8) :devil:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor To mar 25, 2014 7:40 pm

Re: Teža mačke

SOS :(
Danes sva z Jakcem pristala na veterini. Že od kar ga imamo, ima težave s kakanjem. Je praktično izključno suho hrano, včasih blagovoli pojesti malo omake iz vrečke, pa še to zalito z vodo. Mesa se ne pritakne v nobeni oblik. Zadnje čase se revež tako napenja, preden mu uspe sproducirati kaj malega, da od napora bruha. Ne vem sicer, kaj se je danes dopoldne dogajalo, ko sem prišla iz službe, je bilo vse pobruhano, v WCju pa samo dve mali kroglici. Da je bila sreča večja, se popoldne vključi Roomba, ki je vse tisto bruhanje razpeljala po celem stanovanju. O joy :dash: :dash:. Jaka revež pa samo ležal ves nasršen in se vidno slabo počutil. Takoj sva ga spravila v transporter in smo šibali. Bil je tako brez moči, da se sploh ni upiral revček. Dobil je podkožno infuzijo in Portalak. Je bila pa vetka čisto ogorčena nad tem, kako je debel. V zadnjem letu je očitno res pridobil še pol kile. Ampak on dejansko ne je veliko :( . Kakorkoli, rabi konkretno dieto. Dobila jo bosta oba, ker tudi Eli ni ravno peresna kategorija. Vetka mi je sicer obljubila, da se bo do jutri pozanimala, kaj bi mi priporočila. Ker pa se tukaj vedno najde dober nasvet, pa seveda prosim za pomoč. Berem, da priporočate RC Obesity. Je to to, ali ima kdo izkušnje še s čim drugim? In kje to kupujete? Zaradi Jakčeve slabe prebave je pogoj čim več vlaknin. Po drugi strani je pa Elina prebava čista kontra. V povprečju sta idelana, vsak zase pa :negative:
A ja, trenutno jesta Meowing Heads. V zelo kontroliranih količinah, očitno pa še vedno preveč.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor To mar 25, 2014 7:49 pm

Re: Teža mačke

Hills Metabolic ali RC obesity, oboje dobite na veterini. Drži se Jakec, no.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor To mar 25, 2014 8:07 pm

Re: Teža mačke

Za kakat RC Fibre Response.
O pospeških kakanja sem že nekaj pisala tule. viewtopic.php?p=223987#p223987

Mojega Pikija RC Light in RC Obesity ful zaštopata in moram zelo pazit, da ne krade ostalim.
Ker imam za moje žvale cel kup nekih diet, futram nekajkrat dnevno po malem, potem hrano umikam.
Težko boš dobila splošen nasvet, ker vsak maček reagira malo drugače.

Zdajle, ko se bo segrelo, mu tudi ne bo pasalo toliko jest in ga boš lažje hujšala.

Če bruha, je revež grozno zaprt. Obvezno mora kakat, da ne faše kake razširitve črevesa.
A se je po Portalaku pokakal?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor To mar 25, 2014 9:36 pm

Re: Teža mačke

Zaenkrat žal še ne .Je pa videti bolj sproščen kot popoldne. Revček moj :(
Gledam sestavo od RC in vsebuje za moje pojme čisto preveč glutena. Se tudi jaz bojim, da bo po tem še bolj zaprt. Zaenkrat se bolj nagibam k Hills'u. Hvala Helena! Bom še jutri počakala, kaj bo vetka povedala, pa pridem iskat. Skupno je to, da morata shujšat oba, pa ni nujno, da bo obema odgovarjala enaka hrana. Ločim ju pa težko, ker imamo celo stanovanje odprto, Eli pa Jakatu sune vsako hrano izpred nosa. On pa kar pusti :rolleyes: Ma, nekaj bomo že ukrenili, ni druge.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16496

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor To mar 25, 2014 9:43 pm

Re: Teža mačke

A dej Jaka no... skoraj sem napisala ne ga sr*t, pa se mi zdi, da bi bilo boljš v obratno smer ;)

Glede ločevanja pri dietni prehrani, edino izkušnjo imam iz varstva: pri Vixen Toby, ki je drugačno hrano, dobi svoje obroke zaprt v kopalnici, ostali trije pa v kuhinji.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor To mar 25, 2014 10:21 pm

Re: Teža mačke

avena je napisal/-a:Zaenkrat žal še ne .Je pa videti bolj sproščen kot popoldne. Revček moj :(
Gledam sestavo od RC in vsebuje za moje pojme čisto preveč glutena. Se tudi jaz bojim, da bo po tem še bolj zaprt. Zaenkrat se bolj nagibam k Hills'u. Hvala Helena! Bom še jutri počakala, kaj bo vetka povedala, pa pridem iskat. Skupno je to, da morata shujšat oba, pa ni nujno, da bo obema odgovarjala enaka hrana. Ločim ju pa težko, ker imamo celo stanovanje odprto, Eli pa Jakatu sune vsako hrano izpred nosa. On pa kar pusti :rolleyes: Ma, nekaj bomo že ukrenili, ni druge.


RC Fibre Response je prav za mačke z megakolonom. Ne se zdajle ukvarjat s hujšanjem in z glutenom, ker morate prioritetno stabilizirat prebavo. Maček mora kakat pa pika, da ti ne faše megakolona. To je res težko sranje - operacija je draga, zaradi infekcij izredno tvegana in življenjsko nevarna, izid pa ni vedno zadovoljiv in utegne puščat drekce naokoli brez kontrole itd.

V majhnem odprtem stanovanju imam 5 mačkov, od katerih so trije na dieti. Vse se da.
Če se ne pokaka, klistirajte jutri, ne čakat, da se ne razširi črevo.

Pa s Portalakom mu daj probiotike - nujno take, ki vsebujejo enterococcus faecium.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor To mar 25, 2014 10:27 pm

Re: Teža mačke

Tole je čist res, hujšal boste potem, ko bo vse ok, ko se prebava zrihta.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2238

Pridružen: Če jan 19, 2012 11:35 am

Odgovor Sr mar 26, 2014 11:14 am

Re: Teža mačke

Joj bogi Jaki. :/

Če hočete hujšat, je po moje najboljše, da se ob določenih urah hrani, ostali čas pa hrano umakne in pustit na voljo samo vodo. Tako boste imel pod nadzorom koliko kdo poje, pa najbrž bo manj kraj iz druge posodice. :D Govorim žal na pamet, ker imamo pri nas samo enega mačka in z večimi hkrati nimam izkušenj. :blush:

Kar se pa primerne hrane tiče, bodo pa ostali stručkoti bolj vedeli povedat. :good:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 11175

Pridružen: Pe mar 22, 2013 10:02 pm

Odgovor Sr mar 26, 2014 8:10 pm

Re: Teža mačke

:( ubogi Jakec, drži se in Tvoja s tabo :angel:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor Sr mar 26, 2014 8:45 pm

Re: Teža mačke

Hvala vsem za nasvete. Vse bomo naredili, da bo Jaka ozdravel. Danes so ga obdržali na veterini. Vem, da je v najboljših rokah, meni pa je vseeno za znoret hudo :girlsad:
Pa opravičujem se, ker s celo našo zgodbo smetim po tej temi.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Sr mar 26, 2014 9:26 pm

Re: Teža mačke

Nič ne smetiš.

Jakec, mi vsi mislimo nate :angel:
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor Sr mar 26, 2014 11:23 pm

Re: Teža mačke

Nič se sekirat zaradi smetenja.
Jaz sem tudi povsod smetila, ko je Piki tulil od bolečin ko se ni mogel pokakat in so veterinarji že skor obupali nad njegovim kakanjem in ko sem več kot eno leto delala doktorat na praktičnem primeru mačjih drekštofeljcev.
Vsekakor poročaj kako je muci, kaj bodo zgruntali in kakšno terapijo bo imel, ker so take izkušnje izredno dragocene.
Držimo vse pesti in tačke, da se Jakec hitro pocajta.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Če mar 27, 2014 2:00 pm

Re: Teža mačke

Pri mačkih je tako, če ne gre ven zadaj, gre pa spredaj... kar je v bistvu "dobro" (če odmislimo rumbo v tem primeru, seveda) :girltruce:

Pred leti je imela Gospa Mačka probleme z ne/izločanjem, celo klistirat sem jo morala peljat. Pri nas je (bil) problem, da absolutno premalo pije, briketi pa vse skupaj še malce poslabšajo.
Sedaj dobiva vsaj enkrat dnevno nekaj mokrega/tekočega, čeprav je tudi fejst zbirčna, ampak se da... vsaj malo mesa, "piščančje juhe" oz. vode v kateri se je kuhalo meso, zalita konzervica, postavljenih ima več posodic z vodo na različnih krajih (pa še te prestavljam, ker se jim potem fino zdi, da so vodo na novo odkrili :rolleyes: ), parkrat tedensko dobi kozje mleko, če ga ni, pa malce navadnega, včasih tudi malce skute ali pa kisle smetane (ja, bohpumagi :rolleyes: z mlečnimi izdelki nima problemov, kvečjemu obratno - lažje gre kakat, kar je v tem primeru OK). Skratka karkoli, samo da spravi vsaj malce "tekočine" vase...

(še moje osebno mnenje: hranjenje samo z briketi mojim mačkom ne ustreza, čez vikend so na surovi/kuhani hrani, da se črevesje vsaj malce "odpočije/izprazni" od vseh briketov)

Kar se pa tiče hujšanja... hja, ločeno hranjenje 3x na dan in natančno doziranje hrane, edino to se pri nas obnese. Se pa da... tudi pri štirih mačkih! ;)

Jaki, držimo pesti, da bo vse OK! :good:
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Če mar 27, 2014 2:18 pm

Re: Teža mačke

Pri nas se hranjenje samo z briketi tudi ne obnese. Če imamo pravo kombinacijo briketov (ne smejo biti premastni,
ne smejo biti preveč ješči, ne smejo Brutu zmrdati prebave), potem jih kombiniram z enim obrokom mokre hrane
dnevno, ki je izdatno zalita z vodo. Občasno dobivata tudi kuhano ali pečeno meso, je pa tako, da sta pri tem zelo
izbirčna. Najboljše je z zelenjavo dobro prekuhano meso iz mesne juhe, če jima ga skuhaš posebej, nista posebno
navdušena, razumi potem te karnivore :rolleyes:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29933

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Če mar 27, 2014 2:28 pm

Re: Teža mačke

Jakec res ni imel rad mokre hrane, nikakršne. Le briketke. Niti se mi ni nikoli zdel preveč ješč, čeprav je prišel k nam s 5,5 kg.
Teža mu dela krivico, ni sorazmerna s hranjenjem, pa naj se še tako čudno sliši. Si kar težko predstavljam, da bi mu še to malo dodatno zmanjšali. Ubožec nežni. :praising: :kiss:
Naslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 28 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.