V središču

Jež


Moderator: andreja

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 20

Pridružen: To nov 02, 2010 10:11 pm

Odgovor Sr jun 15, 2011 11:17 pm

Jež

Pred blokom (parkirišče), kjer hranim prostoživečega mačka (in še kakšem lastniški se najde) sem v nočnih urah že dvakrat opazil na pozni večerji ježa, ki mu mačja hrana, ki ostane, očitno prija. Zanima me, kaj bi bilo v tej situaciji pametno narediti - naj poskrim, da bi imel hrano ali naj ga ujamem in naslednji dan kam odpeljem ali kaj drugega. V bližini ni kakšnega vrta.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Če jun 16, 2011 5:34 am

Re: Jež

Moje mnenje je, da če okolje ni primerno za ježa, ga pobaši in odpelji nekam v gozd.
Ali, še bolje - pokliči Azil za divje živali Muta in jih vprašaj za mnenje.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Če jun 16, 2011 6:22 am

Re: Jež

Enkrat sem za podobno situacijo spraševala v azilu za prostoživeče živali v Kranju. Odgovor je bil: pusti ježa tam, kjer je. Ježi so teritorialne živali in morebitna selitev bi mu samo škodovala, saj bi si na novo moral izboriti svoj teritorij. Če se nahaja tam, pomeni, da ima hrano, da lahko preživi. Poleg tega ne veš, ali imaš samca ali samico in povsem možno je, da bi pustil na lokaciji sesne mladiče, ki brez mame ne morejo preživeti.

Na kar nekaj lokacijah v mestu prebivajo ježi, pa si človek ne bi nikoli mislil, da imajo tam dovolj možnosti, da preživijo.

Enkrat sem prinesla v azil poškodovanega (povoženega) a še živega ježa, pa sem najprej slišala pridigo, da sem verjetno naredila s tem več škode kot koristi (mladiči, teritorij,..) Na srečo se je izkazalo, da je šlo za starejšega oslabelega samca, ki je res potreboval pomoč, ne pa za mamo z mladiči.

Vsekakor pa vpraša jše na Muti (in javi sem, da se še mi podučimo :D).
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor Če jun 16, 2011 10:22 am

Re: Jež

Jaz sem se lani ubadala z ježem na dvorišču od moje mame. Je padel v "bazen" bi tam verjetno vsej od noči čisto dehidriran ...no, ko se je toliko postavil, da je bil zrel za spuščanje sem tudi jaz razmišljala o kaki selitvi v ježu bolj varno okolje, pa sem od povsod dobila odgovor, da so ježi zelo teritorialni in ga niti spustiti ne smeš več kot mogoče 100m stran od tam kjer si ga našel (teritorij, družina...)

Tako, da ježa res res ne selit.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6176

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor Če jun 16, 2011 10:36 am

Re: Jež

Ponoči ježi razturajo tudi v mestu. Čez dan se umaknejo. Jež je vsejedec, torej naj uživa v briketih!

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29932

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Če jun 16, 2011 10:38 am

Re: Jež

:) Res imajo radi mačjo hrano. In, nič jih ne moti, če se v isto živolovko (mačjo) večkrat ujamejo. :D
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2925

Pridružen: Ne okt 17, 2010 6:21 pm

Odgovor Če jun 16, 2011 11:16 am

Re: Jež

Joj, jaz sem jih pa večkrat pobrala na cesti in odnesla do roba gozda kar je bilo vsaj 200m stran. bi bilo torej bolje, če ga samo nesem na drugo stran ceste in ga ene 10m od ceste spustim?
If you see me smiling, it`s because I`m thinkig of doing something evil or naughty. If you see me laughing, it`s because i`ve already done it!

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 20

Pridružen: To nov 02, 2010 10:11 pm

Odgovor Če jun 16, 2011 3:10 pm

Re: Jež

Na Muti so rekli, naj jež kar ostane. Verjetno ima kje skrivališče in hrano ima tudi.
Naj mu tekne mačja hrana!

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29932

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Če jun 16, 2011 4:32 pm

Re: Jež

:) On je sedaj verjetno ful srečen, ko ima tako dobro najdišče hrane. :D
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6176

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor Po jun 20, 2011 9:16 am

Re: Jež

Če kdo ne ve in če slučajno najde malega ježa brez mame: hrani se jih tako, kot male muce, najprej z mlekom za mačke ali kozjim mlekom, potem mačji briketi.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2925

Pridružen: Ne okt 17, 2010 6:21 pm

Odgovor Po jun 20, 2011 9:37 am

Re: Jež

Ker so ponavadi polni bolh, a se jih lahko razbolha na enak način kot pse/muce? Ampula za vrat?
If you see me smiling, it`s because I`m thinkig of doing something evil or naughty. If you see me laughing, it`s because i`ve already done it!
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7574

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:10 pm

Kraj: Kranj

Odgovor Po jun 20, 2011 9:53 am

Re: Jež

Mislim, da ja (nisem pa 100%)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6176

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor Po jun 20, 2011 7:01 pm

Re: Jež

Najbolje jih je našpricati s Frontline sprejem.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3216

Pridružen: Pe jun 10, 2011 7:43 am

Odgovor Ne nov 06, 2011 10:27 am

Re: Jež

V bs3-ju imamo kar nekaj ježkov, zadnjič je en prečkal potko direkt za blokom (še neodrasel), enega večjega sem videla na poti do parkirišča itd. Mi je po eni strani prov všeč da jih mamo :)

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Če nov 08, 2012 9:51 pm

Re: Krmljenje zunanjih ptic

Odrasel jež v atriju. :yahoo: Je brskal po semenih za ptice, seveda je takoj dobil Pinino konzervo (baje da se jim to lahko da).
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Pe nov 09, 2012 7:10 am

Re: Krmljenje zunanjih ptic

dve leti nazaj smo imeli ježa, ki je hodil po vrtu celo poletje, potem pa se je odločil in prezimoval pri nas v kurilnici. Z bivšim sva šla v zootic in tam kupila mešanico hrane za ježe (igelfutr al nekaj takega - ja, tudi to se dobi) in potem je beštija ostala pri nama celo zimo, podnevi je lepo spal v kurilnici, ponoči pa hodil po vrtu in to vsako noč čisto po isti špuri tako da je izhodil cel kanal kjer trava sploh ni več rasla. Lahko mu daš tudi konzervico kdaj pa kdaj, ampak ne pretiravaj s tem. Ježki jejo razne žuželke, črvičke, pa tudi kakšne koščke zelenjave itd. Tista igelfutr mešanica je še najboljša.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Pe nov 09, 2012 7:14 am

Re: Krmljenje zunanjih ptic

tako to zgleda:

Slika
Slika

celo konzervice imaš za ježke.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Pe nov 09, 2012 4:42 pm

Re: Krmljenje zunanjih ptic

Hvala, če ostane dobi svoj poseben meni. :D

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Pe nov 09, 2012 11:52 pm

Re: Krmljenje zunanjih ptic

Še je tu. :) MM zakaj ne preveč mačje konzerve? Mu lahko škodi? Prej kot v ponedeljek ne bom uspela dobiti pravo hrano.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor So nov 10, 2012 7:17 am

Re: Krmljenje zunanjih ptic

Do ponedeljka mu ne bojo škodile mačje konzervice, brez skrbi. :D Mislila sem - ne ga celo zimo z njimi futrat.
Zato ker imajo mačje konzervice noter cele kose mesa (piščanec, riba, jetra, itd) ki jih jež ne jé - ježki jejo bolj črvičke, polžke, hrošče, semena, plodove in podobne stvari. Uplenijo kdaj pa kdaj tudi kakšnega mišjega mladička, se pravi da jejo meso, niso pa tako izključno mesojedi kot mačke.
Naslednja

Vrni se na Ostale živali

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.