V središču

Krmljenje zunanjih ptic


Moderator: andreja

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3216

Pridružen: Pe jun 10, 2011 7:43 am

Odgovor Če mar 01, 2012 3:31 pm

Re: Krmljenje zunanjih ptic

Aja no sm mislila, če si kje blizu pol se splača, drgač pa res ne :)

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor So apr 14, 2012 8:47 am

Re: Krmljenje zunanjih ptic

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Če okt 11, 2012 3:36 pm

Re: Krmljenje zunanjih ptic

Dragi ljubitelji živali, ne pozabite na naše male pernate prijatelje. ;) Temperatura pada, pri meni pa je vsak dan vidno več sinic (kooončno, par let jih je bilo samo za vzorec) in nekaj predstavnikov druge vrste. :D Trenutno je njihov meni: lojne pogače z orehi in študentska hrana, ki pri meni doma ni šla v promet. Kmalu še klasične lojne pogače in krmilnica s sončnicami. Mogoče se komu zdi prezgodaj, vendar sem jih čakala, da sami pridejo in tako imajo že 2 tedna pogače. :)

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Če okt 11, 2012 3:39 pm

Re: Krmljenje zunanjih ptic

K meni pa končni vrabci hodijo! :yahoo:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Če okt 11, 2012 5:54 pm

Re: Krmljenje zunanjih ptic

K meni jih je tudi par že prišlo pofirbcat letos, tako da bo treba začet polnit ptičjo hišico....

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Ne okt 28, 2012 4:02 pm

Re: Krmljenje zunanjih ptic

Jaz jim že kar nekaj časa dajem za jest, zdaj je pa še sneg zapadel in je res treba dajat. Imam pa kar na balkonu na tleh naštimano pod klopjo in pridno hodijo. :)

Me pa nujno zanima nekaj - koliko jim dat? Jaz jim vsak dan dajem en zvrhan krožnik semen, pa vse pojejo in tudi ko ni več hodijo drobtine zobat. A mislite da so še lačni? Jih pa pride tudi 10 naenkrat, če je treba. Res jih je veliko... Mi ni problem še dosipat, ker jedli bodo. Ne vem edino ali je možno, da se kakšen preveč naje?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne okt 28, 2012 4:35 pm

Re: Krmljenje zunanjih ptic

Tudi mi od danes dalje polnimo krožnik na balkonu s sončničnimi semeni.

555

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 4

Pridružen: To okt 30, 2012 6:58 pm

Odgovor To okt 30, 2012 7:24 pm

Re: Krmljenje zunanjih ptic

V pomoč pticam in hraniteljem kopiram:

Zagotovo je krmljenje ptic najenostavnejša možnost za njihovo opazovanje in eden izmed načinov za razvoj odnosa med pticami in nami. Ptice pričnemo hraniti pozno jeseni, oziroma ko je v naravi sklenjena snežna odeja, nočne temperature pa se spustijo na okrog -5 stopinj C.
Hranimo vsak dan (največ do pol litra semen na dan) do večje trajnejše otoplitve.
Pomembno je, da krmilnico redno čistimo, saj se v njej nabirajo ostanki hrane in iztrebki, ki so lahko vzrok boleznim in poginu ptic. Namestimo jo v bližini kritja (drevesa ali grmi), in sicer lahko visi na žici ali pa jo namestimo na približno 1,5m visok kol.
Vedno imejmo tudi talno krmišče, saj se nekatere vrste ptic hranijo le na tleh.

Ptic nikoli ne hranimo z ostanki hrane, še posebej ne s soljeno in kuhano hrano. Za zrnojede ptice kupimo že pripravljeno hrano, ki jo ponavadi dobimo kot mešanico sončničnih semen, prosa, semen konoplje, lahko pa jim ponudimo le sončnična semena. Pticam lahko nastavimo tudi bukov žir, bučna semena, cele orehe in lešnike. Kosu in taščici nastavimo sadje, ovsene kosmiče ali rozine kar na tla.

Ptice lahko hranimo tudi tako, da sadimo plodonosne vrste grmovnic in dreves kot so šipek, robida, malina, črni trn, glog, mokovec, brek, skorš, črni bezeg, rdeči in rumeni dren, jerebika, dobrovita, ognjeni trn, bršljan, divja trta in druge. Jeseni pustimo tudi nekaj grozdja na brajdah in sadja na drevesih, ker bodo dobrodošla hrana za ptice, ki obiskujejo našo okolico.

Vir: Dopps


Več informacij na:

http://www.ptice.si/index.php?option=co ... &Itemid=12

http://gnezdilnice.si/index.php?path=zimsko_krmljenje


http://www.gnezdilnice.si/index.php?pat ... _krmilnice


http://www.kalia.si/sl/clanki/clanki/ma ... rtu-pozimi


http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=1196.0


DOPPS osnovna stran:
http://www.ptice.si/index.php?option=co ... e&Itemid=1

Ptičje gnezdilnice:

http://dominvrt.si/clanek/zunanja-uredi ... html#video

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor To okt 30, 2012 7:27 pm

Re: Krmljenje zunanjih ptic

super tole, hvala :)
Pri nas še niso našle krožnika s semeni, že tri dni je naštiman, imamo zgleda bolj brljave ptice :rolleyes:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor To okt 30, 2012 8:52 pm

Re: Krmljenje zunanjih ptic

V Nemčiji na nekem področju (kamor grem jutri :yahoo: ) ptice hranijo celo leto. Natavili so jim tudi veliko hišic in vodnih napajalnikov. Kaj so ugotovili? Da je tam neobičajno veliko vrst ptic, vrnile so se tudi ptice, ki so v N. že "izomrle". K meni so začele hoditi, ko je bilo še lepo vreme, verjamem da vedo kdaj rabijo "pomoč". Poznam pa ljudi v Slo. ki jih hranijo celo leto in imajo stalno veliko ptic, natrosijo tudi po več kot 1kg na dan (sončnice+proso+pozabila kaj+lojne p.).

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Po nov 05, 2012 9:32 am

Re: Krmljenje zunanjih ptic

Vegi lojne pogače. Rabite: kokosovo olje in semena. Kokosovo olje daste na toplo da se zmehča (ne sme se čisto stopiti ker bo potem oblikovanje kroglic nemogoče), potem ga pretlačite z vilico in fino premešate s semeni. Olja naj bo ravno toliko da se semena še držijo skupaj. Vse skupaj oblikujete v kroglice in postavite na hladno da se strdi. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6178

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor So nov 10, 2012 10:31 am

Re: Krmljenje zunanjih ptic

Pri nas je letos ognjeni trn pridelal veliko plodov, ki naj bi bili zimska hrana za ptice. Ker je (kot že ime pove) zelo trnast, naj bi prišel v poštev šele, ko vsega drugega zmanjka. No, ptice očitno niso tega mnenja in so zadnjo jagodo pojedle že v oktobru...
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 319

Pridružen: So okt 30, 2010 5:33 pm

Odgovor So nov 10, 2012 1:37 pm

Re: Krmljenje zunanjih ptic

Delno offtopic: kako kaj en mini ptiček preživi srečanje z oknom oz. okenskim steklom? Če se npr. začne sam pobirat, premikat, spremlja okolico...
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 319

Pridružen: So okt 30, 2010 5:33 pm

Odgovor So nov 10, 2012 1:53 pm

Re: Krmljenje zunanjih ptic

Bumbar odletel. :)

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor To nov 13, 2012 3:21 pm

Re: Krmljenje zunanjih ptic

A ptiči nujno rabijo hišico? Al je dovolj, če je obešena hrana (tak viseč hranilnik je), pa pač pridejo pojest, saj spijo tko drugje...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor To nov 13, 2012 3:31 pm

Re: Krmljenje zunanjih ptic

Meni je tale ideja za hiško ful všeč

Slika

Samo k meni ptički ne hodijo. Sem imela že hiško in lojne pogače, pa jih niso jedli in sem jih potem dala rajši sosedovemu fantku, ker na njegovo drevo pa pridejo vrabčki. Na moje dvorišče prihajajo samo eni majhni s rdečo ritjo, ki zrn očitno ne jejo. :girlsad:
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor To nov 13, 2012 3:54 pm

Re: Krmljenje zunanjih ptic

No to sem imela v mislih ja, ker upam da bodo potem več kakali po travi, kot po balkonu. :negative:

A pa si imela dovolj dolgo naštimano, so ziher vidli? Mogoče pa naslednje leto še enkrat probaš lahko. Pri nas je zdaj prvič, da je toliko vrabcev. Prej sem vedno naštimala, pa sta prišla samo 2 kosa, sem tudi jabolka ven dajala. Letos je pa vrabcev ogromno. (No, pa vrane imam skoz in golobe, ampak za te manjše ptice govorim.)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor To nov 13, 2012 4:17 pm

Re: Krmljenje zunanjih ptic

Lani sem imela vsaj dva meseca nastavljeno, pa so pogače ostale nedotaknjene. Tudi drugače med letom k meni nikoli ne pridejo druge ptice razen teh že omenjenih.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor To nov 13, 2012 4:57 pm

Re: Krmljenje zunanjih ptic

Ta krmilnica je ok, samo naj bojo kuhovnice širše, drugače bo večino semen letelo po tleh.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor To nov 13, 2012 6:10 pm

Re: Krmljenje zunanjih ptic

Uf, Rozika, ne bom šla sama tega delat, tako da ne bo nobenih kuhalnic nikjer. :D Bom kupila podobno.
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Ostale živali

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.