V središču

Zakaj izključno notranje bivanje?


Muce, ki iščejo dom.

Moderatorji: helena, renata, gipsy, Bela šapa, Trixi

Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 42

Pridružen: Sr okt 06, 2010 10:14 pm

Odgovor Pe nov 12, 2010 8:10 am

Zakaj izključno notranje bivanje?

Mene pa zanima zakaj se postavlja pogoj, da mucki ne smejo imeti omogočenih izhodov na prosto. Moja Mija je bila čisto stanovanjsko ščene, ko pa smo se preselili na deželo, sem jo spustila ven in ni srečnejšega mačka od nje. Cesta ni niti približno blizu, je pa blizu travica in gozd in sosedova nezgrajena hiša, ki je carska za raziskovanje.
Čeprav je nimam več toliko doma v stanovanju, sem vesela zanjo, ker vidim da zunaj resnično uživa in kraljuje.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Pe nov 12, 2010 8:16 am

Re: Mačja hiša-posvojitve-čvek

Poglej si malo teme z debatami na to temo, da si boš lažje razložila, zakaj ne.
Po čem sploh sklepaš, da je mačka srečna? Po čem sklepaš, da prej ni bila, ko je bila stanovanjsko ščene?
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 42

Pridružen: Sr okt 06, 2010 10:14 pm

Odgovor Pe nov 12, 2010 8:22 am

Re: Mačja hiša-posvojitve-čvek

No, ne bi se spuščala v debate ampak prej je nisem smela spustiti niti na balkon, ker je splezala čez strehe in pobegnila v trenutku. Predvidevam, da je hotela ven. Sedaj je vedno okoli hiše, ko odprem vrata smukne noter, ampak je že čez nekaj minut pri vratih in hoče ven. Predvidevam, da je zato bolj srečna z omogočenimi izhodi ven.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Pe nov 12, 2010 8:39 am

Re: Mačja hiša-posvojitve-čvek

Zakaj se ne bi spuščala v debate, če postaviš vprašanje?
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 42

Pridružen: Sr okt 06, 2010 10:14 pm

Odgovor Pe nov 12, 2010 8:44 am

Re: Mačja hiša-posvojitve-čvek

Mislila sem na debato v negativnem, nekonstruktivnem smislu, kjer vsak stoji na svojem bregu in si ne da nič dopovedat. Vprašala sem, ker me zanima, ne ker se ne strinjam z vami. Forum pa nima iskalnika, tako da ne najdem starih debat o tem.
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 971

Pridružen: Ne okt 24, 2010 11:19 am

Odgovor Pe nov 12, 2010 8:50 am

Re: Mačja hiša-posvojitve-čvek

Tukaj je iskalnik

search.php
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Pe nov 12, 2010 8:50 am

Re: Mačja hiša-posvojitve-čvek

O tej tematiki je bilo že veliko povedanega, tule sta prilepljena dva linka, ki sta le drobec odgovora na tvoje vprašanje, ostali del je tistih 90% muc, ki jih v zunanjem okolju ne doživi prvega leta, ter v veliki večini teh 10%, ki ne doživijo drugega ali tretjega leta.
Upam, da ne bo tudi tvoja Mija kmalu le eno trupelce zunanje mačke več.
Za ven jih ne oddajamo, ker jih imamo radi in ker želimo, da zdravi doživijo 15+ let.
So sicer izjeme, vendar to pomeni največ eno mačko na 100, pri kateri presodimo, da ni sposobna življenja izključno noter. Ampak to so le izjeme.
In če pogledaš srečne zgodbe naših bivših varovank s svojih novih kavčev v primerjavi s tistimi, ki hodijo okoli in se jim lahko vsak dan kaj usodnega zgodi, upam, da boš po tem tudi ti kaj potegnila iz tega in boljše skrbela za svojo muco.


viewtopic.php?f=16&t=424

viewtopic.php?f=15&t=458
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5155

Pridružen: Pe okt 01, 2010 7:07 am

Odgovor Pe nov 12, 2010 8:54 am

Re: Mačja hiša-posvojitve-čvek

Teya, iskalnik je zgoraj v oranž polju :) . Jaz bom na tem mestu rekla samo to. Tud moja malenkost je fejst gruntala kaj bom nardila, ko se preseliva v bajto. Ker sem skos misnla. da dj bojo pa mački hotli ven. In sploh nism razmišljala o tem, da jim bo pa notri čist ok, da lahko zagradiva kak balkon in bojo na svežm luftu če bo kdo hotu. Tud pomislila nisem, da je bajta tako kot stanovanje - zapreš in so lepo notri. Sicer je treba vseeno pazit na vsaka vrata in okn, pa se menda da navadit na to. Me je pa skos skrbelo, da bom lepega dne ko bom šla domov, enega na asfaltu dol praskala. Zakaj bi blo treba tega? Ne rabim, jih mam preveč rada. To je stvar posameznika kako si določene stvari razloži. Mene je blo treba samo brcnit v rit in mi povedat, da nism primerna za posvojitev, pol sem se pa malo zamislila. In danes mamo doma eno u ibr hiperaktivno, velikoškodno, vedno v napoto in povsod zraven malo zgago 8) .
“Dogs come when they're called; cats take a message and get back to you later.” Mary Bly
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 42

Pridružen: Sr okt 06, 2010 10:14 pm

Odgovor Pe nov 12, 2010 9:11 am

Re: Mačja hiša-posvojitve-čvek

Hvala za link. Bilo je čisto preveč pred očmi, da bi lahko našla (navajena sem na vnosna okna za iskanje). :D
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 42

Pridružen: Sr okt 06, 2010 10:14 pm

Odgovor Pe nov 12, 2010 9:19 am

Re: Mačja hiša-posvojitve-čvek

knedl je napisal/-a:Teya, iskalnik je zgoraj v oranž polju :) . Jaz bom na tem mestu rekla samo to. Tud moja malenkost je fejst gruntala kaj bom nardila, ko se preseliva v bajto. Ker sem skos misnla. da dj bojo pa mački hotli ven. In sploh nism razmišljala o tem, da jim bo pa notri čist ok, da lahko zagradiva kak balkon in bojo na svežm luftu če bo kdo hotu. Tud pomislila nisem, da je bajta tako kot stanovanje - zapreš in so lepo notri. Sicer je treba vseeno pazit na vsaka vrata in okn, pa se menda da navadit na to. Me je pa skos skrbelo, da bom lepega dne ko bom šla domov, enega na asfaltu dol praskala. Zakaj bi blo treba tega? Ne rabim, jih mam preveč rada. To je stvar posameznika kako si določene stvari razloži. Mene je blo treba samo brcnit v rit in mi povedat, da nism primerna za posvojitev, pol sem se pa malo zamislila. In danes mamo doma eno u ibr hiperaktivno, velikoškodno, vedno v napoto in povsod zraven malo zgago 8) .


Sama veš kakšne so razmere pri nas, mislim da jim ni hudega in da sta oba izjemno varna. % nevarnosti obstaja, ampak tud mojega mulca ne bom do življenjsko u bajto zaklepala, ker se mu zunaj lahko kaj zgodi, pa mi rečte da sem slaba mama :P .
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5155

Pridružen: Pe okt 01, 2010 7:07 am

Odgovor Pe nov 12, 2010 9:25 am

Re: Mačja hiša-posvojitve-čvek

Sej vem Teya, gor hvala bogu ni velik prometa. Pa še celo našo bajto ma pod kontrolo :D .
“Dogs come when they're called; cats take a message and get back to you later.” Mary Bly
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor Pe nov 12, 2010 9:33 am

Re: Mačja hiša-posvojitve-čvek

teya je napisal/-a:Mene pa zanima zakaj se postavlja pogoj, da mucki ne smejo imeti omogočenih izhodov na prosto.



Pa tudi to ne drži popolnoma. Mačko lahko pelješ ven pod nadzorom, to pomeni na oprsnici in povodcu ;)

V zunanjem okolju pa ni problem le cesta ... v moji glavi so naslednji razlogi, na bolj odmaknjenem področju: divje živali in psi, sosedov nastavljen strup, drugi mački+bolezni, mularija, ki se nad živalmi izživlja iz zabave (mačke ubija s cepetanjem po njihovih glavah, jih uporablja za vajo streljanja z zračko (ali pravo zadevo), odreže noge...).
Vsega tega svojim ne privoščim in če lahko, ne vidim razloga zakaj jih ne bi obvarovala.


Zavedati se moraš, da so mačke strašansko radovedne in zunanje okolje predstavlja še en prostor, ki ga je potrebno raziskati, vedno nekaj frfota, se ziblje, so zvoki , vse to pa mačko pritegne. Verjetno mački, ki nima slabih izkušenj z zunanjim okoljem le-to ne predstavlja bistvene razlike z noter (s to razliko, da verjetno noter ima določene z naše strani postavljene omejitve zunaj pa pulta na katerega ne sme ni). Mnoge, ki pa so prej bile zunaj pa doživele kako travmo, poškodbo ... pa tudi poskušajo ne več ven ...

Glede na to, da mačke ne vedo, kakšne nevarnosti jim lahko grozijo zunaj mi pa, je na nas, da poskrbimo, da bo mačka varna.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 42

Pridružen: Sr okt 06, 2010 10:14 pm

Odgovor Pe nov 12, 2010 9:39 am

Re: Mačja hiša-posvojitve-čvek

Houdini, hvala za odgovor ;) .
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 42

Pridružen: Sr okt 06, 2010 10:14 pm

Odgovor Pe nov 12, 2010 9:42 am

Re: Mačja hiša-posvojitve-čvek

teya je napisal/-a:Houdini, hvala za odgovor ;) .

In seveda Helena, hvala za trud. Prevelik geek sem včasih, pa so mi kake čist pred nosom rešitve čisto mimo (za iskalnik). In sem si prebrala nekaj tem. Hvalabogu še nisem čistno za na luno :D .

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Pe nov 12, 2010 10:08 am

Re: Mačja hiša-posvojitve-čvek

teya je napisal/-a:ampak tud mojega mulca ne bom do življenjsko u bajto zaklepala, ker se mu zunaj lahko kaj zgodi, pa mi rečte da sem slaba mama :P .


če sem prav razumela in je ta "mulc" otrok potem naj povem tole:

otroka lahko podučiš o vseh nevarnostih na cesti, o tujcih, ...kako pa mačku to dopoveš? ne moreš. izkusi lahko sam, če se mu kaj zgodi in v primeru da preživi sigurno ne bo več hotel ven, ker bo preveč boječ.

sicer pa berem da ste že zaključile debato ;)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Pe nov 12, 2010 10:09 am

Re: Mačja hiša-posvojitve-čvek

teya je napisal/-a:Sama veš kakšne so razmere pri nas, mislim da jim ni hudega in da sta oba izjemno varna. % nevarnosti obstaja, ampak tud mojega mulca ne bom do življenjsko u bajto zaklepala, ker se mu zunaj lahko kaj zgodi, pa mi rečte da sem slaba mama :P .


Se mi zdi, da si ena tistih oseb, ki bo morala doživet kruto življenjsko lekcijo (žal verjetno preko mačjega trupelca) da ji bo v sekundi jasno ratalo, kaj je prav in kaj ne in kaj je odgovorno skrbništvo in kaj ne.
"Svoboda" je zelo relativna zadeva. Meni je svoboda, kjer lahko bitje, ki tako svobodo ima vsak dan umre ali se hudo poškoduje (in to z statistično dokazano visoko verjetnostjo) en klinc vredna "svoboda". Taka "svoboda" je sicer zelo udobna za skrbnike, za mačke pa prav gotovo ne.
Tudi triletnega otroka ne boš free puščala na svobodo, ker pač ne more paziti na svojo varnost, tudi čez cesto ga ne boš spuščala samega, če se ne motim. Mačka lahko sama na sebe čuva prav tako kot en triletni ali še mlajši otrok. No, če pa boš triletnika samega ven puščala in ga pustila hoditi samega čez cesto, si definitivno slaba mama. Pravzaprav bi ti otroka v takih primerih odvzeli. Prevod na skrbništvo muc si lahko narediš sama.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 42

Pridružen: Sr okt 06, 2010 10:14 pm

Odgovor Pe nov 12, 2010 10:19 am

Re: Mačja hiša-posvojitve-čvek

No pa smo pristali v "debati" :D . Pri mojem doma so imeli 2 mački v 20 letih. Prva je umrla od starosti pa tudi drugi se isto piše... Obe sta imele/ima prost izhod.
Moje izkušnje so doslej dobre.

Grožnje v stilu upam, da se tebi ne zgodi bla bla bla so neprimerne in skrajno neokusne.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Pe nov 12, 2010 10:32 am

Re: Mačja hiša-posvojitve-čvek

teya je napisal/-a:Grožnje v stilu upam, da se tebi ne zgodi bla bla bla so neprimerne in skrajno neokusne.


Oprosti, ampak, če česa ne vidim v stavku: "upam, da se tebi ne zgodi...", pa ne vidim grožnje.

Sama sem dala natanko to čez. Kot da ni bilo dovolj, da sem celo otroštvo pobirala povožene sosedove mačke in jih pokopavala na vrtu in se tako prepričala o varnosti okolja, v katerem sem živela, sem imela najdenčka (več kot desetletje nazaj), ki si je želel ven. Vsaj tako sem razumela njegovo obnašanje. Zdaj vem, da bi mu morala poiskati še enega mucka za družbo. Tri leta sem vztrajala, da bo notranji maček in pika, pa so me vsi prepričevali, da je maček vendar tudi za svobodo in da ga moram spustiti ven. Pa sem se vdala. Tri mesece pozneje sem ga našla zbitega pred dovozom. Da bi bila stvar še hujša, ni bil takoj mrtev. Bil je v komi in nekaj ur pozneje je umrl v mojem naročju. In vedela sem, da sem kriva sama, ker sem popustila in ga začela spuščati ven.

Bila je ena najhujših izkušenj v mojem življenju in hrati najtrša šola za naprej. Je ne želim in še manj privoščim komurkoli. In če nekomu rečem (oz. kdorkoli drug reče): Upam, da se ti ne bo zgodilo kot meni,... to ni grožnja, ampak samo želja.

Samo zato, da bo en maček dočakal normalno življensko dobo tudi zunaj, ni vredno reskirati vseh ostalih xy bodočih trupel tistih, ki niso imeli te sreče.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor Pe nov 12, 2010 10:40 am

Re: Mačja hiša-posvojitve-čvek

No, ko sem bila otrok, smo doma imeli zunanje notranjo mačko, ki je doživela visoko starost, pa niti na kaki odmaknjeni lokaciji nismo živeli. Po tej plati bi tudi jaz lahko dejala, da so moje izkušnje dobre, pa vendar so moje sedanje mačke izključno notranje. Razlog za to je, da ne potrebujem lastnih slabih izkušenj, da bi videla kaj se jim lahko zgodi.


Če dam drug primer. Sestra mojega dragega živi nekje bogu za hrbtom, na hribu, prometa ni razen izključno stanovalcev tistega hriba. In k njej (oz. k njenem partnerju, ker sama nad mačkom ni tako zelo zelo navdušena) hodi sosedov maček. On ga hrani, čoha ...
No maček k njima prihaja odkar sta se preselila tja pred slabimi tremi leti, maček pa naj bi po besedah soseda bil star okrog 7 let. Vse lepo in prav, nobenih mačjih nevarnosti tam okrog. Ker je nekastriran je prihajal vsake toliko ves potolčen od pretepov, ampak moškima te zgodbe se to zdi znak njegovega karakterja. No potem je pa prejšnji mesec prišel s krvavim asimetričnim gobcem, oko mu je viselo iz jamice ... ni se pustil ujeti in je izgnil in skoraj bi bil po kmečko "evtanaziran" z lopato. Je bil vseeno potem odpeljan k veterinarju (čeljust je bila spahnjena če sem prav razumela), ki ga je pokrpal, odstranil oko... - ampak poanta te zgodbe je, da se zgodijo grozne stvari tudi na res čisto odmaknjenih lokacijah, jaz pa jo vzamem v poduk in ne potrebujem lastne enake zgodbe.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor Pe nov 12, 2010 10:40 am

Re: Mačja hiša-posvojitve-čvek

Nisem brala, bom pa komentirala le nekaj.

Otroka in mačka primerjati?!?! Prosim lepo. Otroka lahko podučiš o vsem, mačka pa žal ne moreš. Mačka ne moreš podučiti, da ne sme oditi kam daleč, na cesto.. ne moreš ga podučiti, da ne sme pojesti tega, če mu kdaj kakšen sosed da ( kaj pa če je notri strup ) ??..

Moji niso notri, ker je bil tako postavljen pogoj.. Ker tudi, če tega pogoja ne bi bilo, bi bili notri. Notri so prav srečni, kolikor lahko vidim vsak dan.

Poleg tega se časi spreminjajo.. Ljudje postajajo agresivni tudi do živali, ki jim niso nič naredili. Pa vedi, komu lahko zaupaš?

Sama sem imela muca z zunanjimi izhodi in je živel le dve leti, saj so ga tik pred našo hišo povozili. Nikoli več! Koliko sem jaz prejokala, ko sem ga morala gledati v mukah. Ne, hvala!

ni vredno..
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/
Naslednja

Vrni se na Muce iščejo dom

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 60 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.