V središču

Zakaj izključno notranje bivanje?


Muce, ki iščejo dom.

Moderatorji: helena, renata, gipsy, Bela šapa, Trixi

Uporabniški avatar

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 139

Pridružen: Če sep 16, 2010 6:32 am

Odgovor Pe jan 06, 2012 8:15 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Jaz bom dodal samo to.. da pred 20 leti, so se postavljali bloki, ki so imeli na stanovanje po 0,2 do 0,35 parkirna mesta.. torej 1 parkirno mesto za 3 ali 4 stanovanja in še zmeraj je bilo dovolj prostih parkirnih mest za obiske. Danes pa vemo da če ima blok 2 parkirna mesta na stanovanje da je že to premalo in se tudi tam na pločnike parkira. Tako da ne prosim opisovat kaj ste imeli pred 30 leti pri hiši in kaj takrat ni povozilo. Da o tem kako podli so določeni ljudje ki jim je zanimivo z zračno puško strelat živali (ptiče, mačke, pse, miši, žabe,...) niti ne govorim. Strah me je pomislit kaj vse je človek strahopetec zmožen, da se spravi na nemočno žival. Saj ne rečem, določeni muci so primerni za bivanje zunaj, saj se jih ne da navaditi na notranje okolje, ampak sigurno je za mačka notranje okolje boljše (seveda ob predpostavki da ima igrala in da se ljudje z njim ukvarjajo, seveda je velik plus tudi če ima mačjo družbo).

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 28

Pridružen: To nov 23, 2010 12:08 pm

Odgovor Po jan 16, 2012 7:38 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

...in če se ukvarjaš z mačkoma tako, da ga/jo 3krat dnevno pol ure na vrvici spremljaš naokrog, te včasih ljudje nadirajo, da mučiš žival! včasih pa tudi ustavi kak avto in vpraša, kako ti je to uspelo :) da njihovega ne morejo navadit....tako da - vedno bosta dva tabora, kar je v sloveniji itak modus vivendi;) nehajmo se kregat, verjetno vsak ravna tako, kot verjame, da je prav...mnenje pa verjetno najhitreje spremeniš preko osebne izkušnje (ne razumem tistih, ki jim je povozilo žnj mačkov, pa še kar...)
“Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea.”
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4047

Pridružen: Sr nov 30, 2011 5:18 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Sr jan 25, 2012 7:07 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Ja, jaz se tudi podpišem pod vsem, kar govori v prid izključno notranjemu bivanju. Ko sem bila mlajša, smo imeli mačke, ki so imele izhod (hmmm... ne morem reči, da to ni bila naša odločitev - ampak nekako iz istega razloga, kot smo jih takrat hranili z whiskasom in ostalo junk hrano ... nismo bolje vedeli) in seveda niso dočakale starosti :( Od 2004 imam 2 mačji sestrici, ki sta izključno notranji in ... ni lepšega občutka kot to, da vedno veš, kje je tvoja mačka in da je na varnem in da je vse ok z njo. Po toliko letih strahu (ma ne vem niti, zakaj nam ni prišlo na misel, da bi imeli mačke ves čas notri?? No, sedaj imata starša tudi dva muca, in sta notranja, nič več zunanja, tako da je vse nas krepko izučilo) je ta občutek čudovit.

Pa še nekaj - tudi če so mačke notranje, se jih ne da obvarovat pred vsem hudim. Ena moja ima displazijo kolkov, na primer. Ampak če so notranje, so vseeno precej precej bolj varne. Pa živci skrbnikov ne trpijo :yahoo:

So pa argumenti teh, ki zagovarjajo zunanje bivanje mačk, približno na isti stopnji, kot tistih, ki so proti kastraciji in sterilizaciji. :dash: Se ni vredno kregat - ne bodo razumeli, pa pika.

No, toliko, kaj bi še smetila, saj je blo že vse povedano :)

ah pa še - MH punce, krasne ste vse po vrsti :)
You say 'crazy cat lady' like it's a bad thing.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 416

Pridružen: Pe sep 30, 2011 9:38 pm

Odgovor Če feb 16, 2012 8:33 am

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Že od včeraj popoldne me boli želodec, ker ne razumem kako so lastniki malih mačic lahko tko flegma, da jih spuščajo ven :dash:

Se pripeljem domov in pred hišo, na mojem parkirišču, se igrajo tri manjše muce stare kakšne 4-5 mesecev, tigrasta, pisana in en krasen oranžko... Srčkani kot strela!!!!!!! Jih niti pod razno nisem še nikoli videla, pa čeprav se po okolici giblje veliko (odraslih) mačk. Pritečejo kot kužki pogledat avto na cesto :dash: .... ne vem kaj naj naredim ... pošljem hčero iz avta, da kontrolira moje parkiranje, ki se srečno konča. Muci so zaupljivi in radovedni - kateri mladi macki pa niso???? In ... rajši sploh ne pomislim ...kaj vse se jim lahko zunaj zgodi! Me je začel bolet želodec ob misli na to , da lastniki sploh ne vedo kje in kaj počno njihovi muci. Verjetno sploh niso od istega lastnika (različnih velikosti) in so se le našli zunaj, da se lahko skupaj igrajo. Vprašanje tudi je, če se mogoče tako v čredo združeni in morda zelo oddaljeni od doma sploh še znajo vrnit domov... Pa tolk kjutkani.... :'(
No danes zjutraj spet bnov dogodek za moje želodčne bolečine ... vidim, ravno tako manjšega, črnega muca kako se sprehaja po pločniku ob prometni cesti skozi Mengeš... :dash: Ni dajal ravno vtisa "srečnega svobodnega" :cat: , se je prestrašeno plazil ob hiši....

Srečna sem ob misli na mojadva, ki varno čakata v stanovanju, da se jaz vrnem. Pa če mi vsak dan en (kreten :devil: ) pove kako "mučim" moji živalci, ker jima ne omogočam "svobode".

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Če feb 16, 2012 9:20 am

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

A pa kdo ve, da imaš ti muce, pa bi ti jih namenoma vrgel pred hišo? Če praviš da so mladiči? A te okoliške mačke so S/K, če mogoče veš?
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 416

Pridružen: Pe sep 30, 2011 9:38 pm

Odgovor Če feb 16, 2012 9:57 am

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Ne all, nihče, razen redkih, ne ve, da mam jaz mačke. Hiša je večstanovanjska. Mislim, da so mačke pri nas (naselje eno in večdružinskih hiš, veliki vrtovi) lastniške in da klasičnih prostoživečk ni. Mačke so po mojem sterilizirane, mački pa večinoma najbrž niso kastrirani, ker markirajo (mam vhodna vrata v prvem nadstropju pogosto čist zmarkirana, čeprav je res, da zdej pa že precej mesecev nisem zaduhala markiranja - mogoče so tud mačke sedaj K). Zraven mojega stopnišča je rododendron kamor mačke (najbrž bolj množično, ker je večina vrtov zatravena) hodijo na wc, ker je vse prekopano in potačkano v snegu. Večinoma na ulici opažam nekaj odraslih mačk, ki pa se ne "mečejo" pod avtomobilska kolesa in se očitno vsaka zadržuje ob hiši (in zaradi njih ne dobivam bolečin v želodcu). Dvomim, da bi te tri cukre kdo pustil pred hišo. Jaz menim, da so mucki najbrž lastniški (so lepo negovani, različno veliki, torej najbrž ne iz istega legla), pa ne od enega lastnika ampak od treh (takih, ki menijo, da je treba mačku omogočat svobodo!) in da jih spuščajo ven in so se kot mladiči pač našli in sedaj skupaj "raziskujejo" okolico - širši in velik krog nje! in se izpostavljajo nevarnostim... Kakšno uro kasneje, ko sem se spet odpeljala od doma jih ni bilo več v bližini moje hiše, niti na ulici..kdo ve kam jih je odnesla njihova radovednost... Srčno upam, da so do večera našli spet nazaj vsak v svoj dom...

Vem pa, da v marsikateri hiši v okolici tudi majo mačke le notri ali na svojem vrtu (ograjene ali na povodcu) - poznam vsaj tri take družine v radiju 300m.

S svojim prispevkom sem hotla le povedat, da se mlade muce potepajo in izpostavljajo neštetim nevarnostim ter tudi kako srečna sem, ker vem, da sta moja2 na varnem...ne bi namreč prenesla misli, da se sosedu "mečeta" pod avtomobilska kolesa!

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 28

Pridružen: To nov 23, 2010 12:08 pm

Odgovor Če feb 16, 2012 10:08 am

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

tudi jaz sem opažala novega "svobodnjaka" na sprehodu z mojim par mesecev nazaj. star kake 3 mesece, siv tigrček. kmalu po tem, ko sem ga opazila je malo izginil, viseli so listki z nagrado, muc se je spet pojavil. en teden smo se srečevali, 2. teden je šepal in skakljal po 3 nogah - nekaj poškodovan, čez 1 mesec pa je bil na cesti za blokom povožen v predpražnik:( tako to gre. dokler se očitno ne bo zgodilo prav vsakemu lastniku mačk, se ne bo nič spremenilo:( bogi muci, ni naše okolje več za njih....
“Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea.”
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor Pe mar 16, 2012 9:34 am

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Zakaj pa ne obvestita zavetišča o tem?
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 971

Pridružen: Ne okt 24, 2010 11:19 am

Odgovor So apr 14, 2012 7:37 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

3 zunanje prostoživeče mačke, sicer plašne in boječe, hodijo k nam ljubosumno in poželjivo gledat, kako se ma naša notranja fajn. Še posebej ena, zelo vztrajna trikolorka, ravnokar sedi že kakšno uro tukaj in gleda notri. Jo bi posnela, pa se mi glih baterija od fotoaparata polne. Vsak dan pride in gleda notri. Se z našo gledata in ena drugo mlatita čez šipo. Bi bili po mojem prav kolegici, če bi ju spustila skupaj. :P Pa se sprašujete, zakaj notranje bivanje. Le zakaj? Če ne bi bilo fajn, ne vem, če bi zunanje mačke hodile in cele večere zijala pasle na šipah. :D
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2617

Pridružen: Ne jan 22, 2012 12:56 pm

Odgovor So apr 14, 2012 8:33 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Penny, tudi sam imam izkušnjo iz katere bi lahko sklepal, da je mucam všeč notranje bivanje. Pred leti smo imeli pri bloku nekaj prostoživečk. Jaz sem jih hranil, tako, da se kljub temu, da so bile rojene zunaj in so živele samo zunaj, ljudi niso bale. No, nekoč je enega od muckov verjetno v borbi z drugim muckom (tako je kasneje rekel veterinar) ta tako ugriznil, da zadnjih tačk sploh ni mogel uporabljati in se je nekega dne priplazil k meni izpod parkiranega avtomobila. Ker je veterinary rekel, da bi bilo zaradi možnosti okužbe bolje, da mucek ni zunaj, sem ga vzel k sebi domov na okrevanje. Čez dan je bil v moji sobi, ponoči pa sem ga zapiral v kopalnico. Že po treh dneh si je toliko opomogel, da mi je iz kopalnice ušel in to direktno v mojo posteljo. Tam je od takrat naprej tudi spal. Ko je po treh tednih popolnoma ozdravel, sem ga odnesel ven, da bi ga spustil. Mislil sem kako bo vessel in, da se sploh ne bo ozrl nazaj. Ko sem ga postavil na tla, se sploh ni premaknil, kar stala sva tam oba nekaj minut. Počasi sem šel nazaj v blok in, ko sem se začel vzpenjati po stopnicah sem se še ozrl nazaj. Ko je mucek to videl, je pritekel k vhodnim vratom in se začel s prednjimi tačkami postavljati po njih. Šel sem nazaj, odprl vrata in mucek je bil pred vrati našega stanovanja prej kot jaz. Najbrž ni potrebno napisati, da je bil to njegov zadnji sprehod na prostem.
Žal sva bila z muckom skupaj le leto in pol, umrl je namreč za posledicami levkoze.
Tako, da…… muce vedo kakšne so prednosti notranjega življenja. :D
“Cats were put into the world to disprove the dogma that all things were created to serve man.” - Paul Gray
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16113

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor So apr 14, 2012 8:36 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

:)

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 28

Pridružen: To nov 23, 2010 12:08 pm

Odgovor So apr 14, 2012 8:46 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

AjBeLePu je napisal/-a:Zakaj pa ne obvestita zavetišča o tem?


sori za pozen odgovor:
Kako "obvestita zavetišča"? a se nanaša na moj post o sivem tigrčku? kolikor vem, ni protizakonito imeti mačke zunaj oz. ji omogočati prosti izhod :O tako da je odvisno od vsakega posameznika, da ravna, kot misli, da je najbolj prav (eni mene celo zmerjajo, "ker mačke so za svobodo"). in nekateri še vedno rabijo izkušnjo, da jim povozi 10 mačk v 4 letih :dash: preden si premislijo...
malo dol po ulici imajo že 8 let starega maincoona, ki prosto paradira okrog, do zdaj srečno. in ne moreš prisilit ljudi. lahko se pogovarjam z njimi, ko me začudeno gledajo z navadnim zavetiščnim mačkom na flexiju. več pa ne.... fanatizem ponavadi še bolj razmakne bregove....mogoče se bo počasi perspektiva spremenila, v 80tih so tudi še psi sami vandrali okrog. danes so pa vsi v spremstvu....
jaz sem za mehek pristom in vzgled :truce:
“Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea.”
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 416

Pridružen: Pe sep 30, 2011 9:38 pm

Odgovor To apr 17, 2012 1:59 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

ja tudi "moji pocukrani prostoživečki" so očitno lastniški, enega opažam največ pri enih sosedih par hiš naprej, drugega pa pri drugih na drugi strani....očitno imajo mladiči pač "žur" kadar jih spustijo ven.

Se pa je k enim znancem iz sosednje ulice zatekla prostoživeča muca, so jo mal hranili in je potem nekega lepega dne prinesla še 4 male.... So jim uredili zavetje na svojem vrtu in jih hranijo in se igrajo z njimi..malecki lepo rastejo - imajo kake 8 tednov sedaj, pravijo,d a jih bodo poskušali oddati, muco pa sterilizirati in obdržati. A mislite, da jim lahko (mislim tko nežno nevsiljivo) dam še kak dober nasvet?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor To apr 17, 2012 3:11 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Many&Lena je napisal/-a:...i..malecki lepo rastejo - imajo kake 8 tednov sedaj, pravijo,d a jih bodo poskušali oddati, muco pa sterilizirati in obdržati. A mislite, da jim lahko (mislim tko nežno nevsiljivo) dam še kak dober nasvet?


vsekakor. Najmanj, kar je - naj ne oddajo nesteriliziranih/nekastriranih muc, če jih imajo res radi in bi radi kaj dobrega storili. sicer bo iz 4 ratalo čez parkrat 8 tednov 20 in čez dodatnih parkrat 8 tednov.....no, saj veš, kam merim, aneda.
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 971

Pridružen: Ne okt 24, 2010 11:19 am

Odgovor To apr 17, 2012 7:49 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Penny je napisal/-a:3 zunanje prostoživeče mačke, sicer plašne in boječe, hodijo k nam ljubosumno in poželjivo gledat, kako se ma naša notranja fajn. Še posebej ena, zelo vztrajna trikolorka, ravnokar sedi že kakšno uro tukaj in gleda notri. Jo bi posnela, pa se mi glih baterija od fotoaparata polne. Vsak dan pride in gleda notri. Se z našo gledata in ena drugo mlatita čez šipo.


:)
Slika

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor To apr 17, 2012 8:56 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

O joj <3 kako je lepa. :) Jaz bi jo kar težko samo gledala. :girlblush:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29933

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Po apr 23, 2012 8:57 am

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

:girlsad: Danes, v črni kroniki piše, da je v okolici Murske Sobote na cesto pritekla mačka - direktno v prednje kolo kolesarja, kamor se je zagozdila, 71 letni kolesar je padel in umrl.
Tudi v izogib takim in podobnim nesrečam morajo biti muce pod nadzorom, enako kot kužki.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Po apr 23, 2012 1:56 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

točno na to sem pomislila, ko sem prebrala tvoj post v Duškotu... da bi bil za semle tudi zelo primeren.
groza... :girlsad:

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 8

Pridružen: To jul 03, 2012 10:47 pm

Odgovor Sr jul 04, 2012 4:52 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

No, mene pa je kar moja mačka naučila, da je notranje bivanje top shit :)

Sem posvojil muco že ene 4 leta nazaj. Živim drugače v stanovanju, v bloku in imam še nekaj cimrov. In ko je muca prišla je blo vse lepo in prav, samo čisto vsak večer se je vsedla pred vhodna vrata, buljila v kljuko in tulila na ves glas.

Pa smo nardili plan. Pozanimal sem se pri zavetišču, kjer smo jo dobili, so nam povedali kaj naj probamo nardit itd. Najprej sem jo dal cepit proti levkozi in kugi (kar sicer traja cel meseec, ker je treba ponovit), potem pa smo še nabavili oprsnico.

In potem smo šli. Kar vsi 3 cimri :) Blo nas je prav smešno videt, 2 punce, 1 tip in malo črno ščene na povodcu. Odprli smo vrata od stanovanja in enostavno pustili, da muca sama razišče in gre tja, kamor hoče. Avtomatsko je šla po stopnicah dol, vsak štuk je prevohala do zadjega vogala. Ko je prišla do pritličja je šla avtomatsko do vhodnih vrat. Mi smo jih samo odprli, naprej je šla sama. Ko pa je prišla ven, na beton, pa je bil prvi šok. Sploh ni več vedla, kaj bi. Malo se je obotavljala, kam bi šla, potem pa je kr krenila na levo, proti koncu bloka. Po 10m je že začela iskati vhod nazah v blok (skozi kletna okna), po 15 pa se ji je že čisto sfrtajčkalo. in smo se vsi trije spogledali, jo vzeli v naročje in enostavno odnesli nazaj gor. Nikoli več ni niti povohala vhodnih vrat, prav vidi se ji, kako je srečna, da je varna med 4 stenami, najrajši sicer poležava pred okni, ma nima čisto nobene tendence, da bi šla kej ven raziskovat.

Če jo mam za peljat k veterinarju ji je cel šok in ko pride domov zlaufa se skrit pod postlo in pride ven šele čez ene pol ure se pocartat in malo zaprest.


Tako da ja, od živali se je treba neprestano učit, očitno imamo neke predstave o njihovih "užitkih", ki so v resnici precej skregane z realnostjo. In tudi tako divje zveri, kot so lahko mačke, v resnici nimajo preveč rade preveč ogrožujočih okoliščin in v bistvu zelo rade doma, na toplem, med ljudmi, ki jih imamo radi.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 8

Pridružen: To jul 03, 2012 10:47 pm

Odgovor Sr jul 04, 2012 5:00 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Poznam pa eno kolegico, ki ima mačko doma, samo imajo doma kmetijo. In valda, tista tipična slovenska kmečka mentaliteta, mačka je pač za lovit miši in za okoli bajte...ni šans, da bo mačka interna, če maš kmetijo z nekaj hektari zemljišča.

Sicer so jo dali celo sterilizirat, samo tudi to so ble borbe, ker valda dat 50 eur za sterilizacijo je cela investicija, 50 eur za računalniške igrice od nečaka pa pač ne :)

No, kakorkoli, zadeva se je razvila tako, da je zdej ta maca čisto prostovoljno VEČINO časa noter, pri kolegičini babici. Čez zimo je bla skozi noter, mislim, da ni bla zunaj niti za minuto in niti vprašala ni, da bi šla ven. Ponoči spi pri babici, čez dan pa se klati po bajti, ki je tako čudno zgrajena, da ima ogromno enih kotičkov, ki jih še lastniki ne poznajo :)

Ven je začela hodit šele zdej, ko se je otoplilo in je opazila, da je nekam dosti živali, ki so lahko dober plen. Samo še to gre ven za kakšno urco ali 2, da se malo razmiga in ulovi kšno miš, potem pa takoj nazaj noter, na kavč v dnevno sobo in med ljudi...zelo ima rada nedeljska kosila, ko je cela familja na kupu in jo vsi prebožajo do onemoglosti :)

Toliko o tem, da mačka na kmetiji naravno želi it ven...
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Muce iščejo dom

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 63 gostov

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.