V središču

Povožen maček


Moderatorji: andreja, helena

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6179

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor Po nov 01, 2010 11:14 am

Povožen maček

Včeraj sem imela neprijetno izkušnjo in spoznala, da taki situaciji nisem kos. Namreč, na cesti je ležal (verjetno pravkar) povožen maček, ki je bil še topel, ni kazal nobenih vidnih znakov poškodb, bil pa je negiben. Kako ugotoviti, če je še živ?

Na srečo mi je po telefonu pomagala Polona in glede na njena navodila sem ugotovila, da je maček mrtev.

Bi bila pa zelo vesela, če bi nam strokovno podkovana oseba (npr. MH Vet), pripravila nekaj točk, s katerimi bi si pomagali. Zelo pomembno namreč je, prepoznati življenje ali smrt, ker je to pogoj, da ustrezne službe ukrepajo (npr. pristojno zavetišče). Ko na forumu berem, kako tanka je črta, ki mačje življenje loči od smrti, se bojim, da bom v ključnem trenutku spregledala ključne znake.

Kot prvo vem, da moram imeti v avtu (ali še bolje v torbici) pripravljeno dovolj dobro baterijo, brez katere ponoči ne moreš skoraj nič.

Potem je potrebno preveriti, če maček diha, če mu bije srce, če je kakorkoli odziven. Včeraj sem spoznala, da je precej težko zatipati bitje srca, če je maček debel. Tukaj bi prav prišla ustrezna navodila.

Kaj pa storiti, če je maček še živ? Verjetno je bolj smiselno mačka takoj peljati v ustrezno oskrbo, kot čakati, da pridejo ponj, ker je izguba dragocenega časa ogromna? Brez soglasja pristojnega zavetišča tega verjetno ne smeš storiti?

Res si želim kvalitetnih odgovorov na vsa ta vprašanja-kaj pa ostali, se čutite dovolj kompetentni ob takih dogodkih?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Po nov 01, 2010 11:49 am

Re: Povožen maček

visinnox je napisal/-a:Kaj pa storiti, če je maček še živ? Verjetno je bolj smiselno mačka takoj peljati v ustrezno oskrbo, kot čakati, da pridejo ponj, ker je izguba dragocenega časa ogromna? Brez soglasja pristojnega zavetišča tega verjetno ne smeš storiti?


seveda lahko pobereš poškodovano žival in jo pelješ k veterinarju. če to storiš brez dogovora z zavetiščem, se te obravnava kot lastnika živali in sam nosiš stroške oskrbe. lahko pa telefoniraš v zavetišče in se dogovoriš, kam lahko žival odpelješ sama.

tudi sama ne vem, kako bi reagirala. do zdaj je bilo še vsakič jasno vidno, da žival ne more biti živa. vozim večinoma na hitrih cestah (avtocesta, obvoznica), kjer živalske žrtve niso tako pogoste, če pa že so, so žal razmazane čez celo cestišče. :girlsad:
recimo ko se je sredi ceste v štepanjcu sprehajal kuža, sem brez pomisleka ustavila, prižgala vse žmigovce in ga pobasala v avto. vendar pa je tam šlo za območje 50, torej za majhne hitrosti. kako pa ustaviš sredi avtoceste, da pri tem ne ogrožaš življenj ostalih voznikov in seveda tudi svojega? pomojem ne bi upala ustavit, temveč bi klicala policijo in upala, da bodo ukrepali. :blush:
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 3

Pridružen: Po feb 13, 2012 8:26 pm

Odgovor Po feb 13, 2012 9:10 pm

Re: Povožen maček

Ker se mi zdi tema zelo zanimiva in potrebna, se mi zdi čudno, da ni več odgovorov.
Tudi mene zanima ravnanje, ob primeru, da naletiš na še živega, povoženega muca. Recimo, da se pripelješ in vidiš povoženega mačka, ki je komaj še živ, krvav, polomljen.... a še živ. Kaj storiti v tem primeru? Kaj storiti v primeru, da je ura taka (ali pa praznik ali pa če se ti res mudi), da ne dela noben bližnji veterinar?
Že večkrat smo debatirali o tem, vendar dobrega in sprejemljivega odgovora še nisem slišal. Slišal sem pripombe oz. nasvete, da je v takih primerih najboljše muco ubiti, ampak.... :bad: brrrr :S Res je, da bo muc (iz zgornjega primera) itak poginil in bi mu bilo najboljše skrajšati muke, ampak kako?
Kaj pa, če ima samo zlomljeno nogo? Danes, v času naglice, gremo ven, ko se kam odpravljamo, torej se nam mudi. Kaj storiti v tem primeru? Poklicati društvo in muca pustiti tam?... ne bo šlo.... Poklicati društvo, muca naložiti v avto in ga kasneje pustiti v avtu do prihoda nekoga iz društva?... kaj pa vem... Seveda je najboljša varianta, da ga naložiš in pelješ do nekoga iz društva.... kaj pa če se ti res mudi?
Res bi bilo dobro, da se nekdo "usposobljen" spravi in napiše podroben odgovor, ki bo zajel večino možnih situacij.
Hvala lepa za odgovor.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor To feb 14, 2012 6:27 am

Re: Povožen maček

Nisem usposobljena (nisem iz veterinarske stroke), zato lahko samo povem, kaj naredim jaz v takih primerih.
Če najdem tako muco v Ljubljani, peljem v Gmajnice. Prej pokličem, če je to izven rednega delovnega časa, imajo številko za nujne primere.

Če se to zgodi na Gorenjskem, peljem na dežurno kliniko, prej pokličem, katera je tisti dan dežurna (tri se izmenjujejo)
in tam urejam naprej (izpolni se izjava, kje se je muca našla, obvesti se zavetišče) - to v oklepaju sicer do sedaj žal še ni bilo potrebno, ker so mi najdene povožene muce umrle ali na poti na veterino ali takoj po prihodu tja. So pa nekatere torej bile še žive ob najdbi, čeprav so negibno ležale.

Vsekakor peljem, če obstaja vsaj senčica suma, da je muca še živa (muca je lahko v komi in laičnemu očesu se lahko zdi mrtva).
Če je torej telo še toplo in mehko in ni fejst raztrešščeno ali v položajih, ko je še laiku jasno da tega ni mogoče preživeti - peljem.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor To feb 14, 2012 6:30 am

Re: Povožen maček

PS: muca puščati nekomu v avtu in tako naprej -muc je poškodovan in rabi takojšnjo veterinarsko pomoč. Če najdeš povoženega človeka, ga verjetno tudi ne bi prekladal in čakal.
Mudi se nam večinoma časa vsem. Pokličem v službo, da bom zamudila in to je to.

Povoženi muci se mudi še veliko bolj.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Sr feb 15, 2012 9:31 pm

Re: Povožen maček

slavica je napisal/-a:Če se to zgodi na Gorenjskem, peljem na dežurno kliniko, prej pokličem, katera je tisti dan dežurna (tri se izmenjujejo)
in tam urejam naprej (izpolni se izjava, kje se je muca našla, obvesti se zavetišče) - to v oklepaju sicer do sedaj žal še ni bilo potrebno, ker so mi najdene povožene muce umrle ali na poti na veterino ali takoj po prihodu tja. So pa nekatere torej bile še žive ob najdbi, čeprav so negibno ležale.


Če zavetišča ni potrebno obvestit, ker je maček umrl npr., tudi če je šele na veterini umrl, a zavetišče potem lahko izda občini račun za potne stroške za prevoz mačka?

A je to v bistvu en mal nategancija zavetišča, ker pač lahko denar dobi, četudi stroška ni bilo?

Če bi kdo želel odgovort lahko tudi na ZS.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor Če feb 16, 2012 5:05 am

Re: Povožen maček

Vprašanja čisto ne razumem, zavetišča nismo obveščali, ker je maček umrl, ni bila odprta niti kartoteka - ne razumem,
kako bi potem zavetišče lahko izdalo račun, če ne ve niti, da je maček sploh obstajal?

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Če feb 16, 2012 8:21 am

Re: Povožen maček

Ja, tole je bilo malo off topic včeraj iz moje strani. Bi mogla malo drugače vprašanje zastavit. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor So nov 03, 2012 12:44 pm

Re: Povožen maček

Ali kdo ve, v kakšnem roku morajo higieniki priti po truplo povožene živali? Kje (če sploh) je zapisan rok, v katerem morajo priti in komu jih lahko prijavim, če ga ne spoštujejo?

Trupelce sem spravila s ceste 31.10. ob 16h, nemudoma javila na 112. Danes zjutraj je bilo trupelce še kar tam. Ponovno sem klicala 112 in povedala tudi za prejšnji klic. Ob 12.30h je bilo trupelce še kar tam...
:girlsad: :dash: :kiss:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6179

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor So nov 03, 2012 4:08 pm

Re: Povožen maček

truplo 24h, živ 4h
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor So nov 03, 2012 5:37 pm

Re: Povožen maček

pa kje to piše in keri organ je njihov taglavni šef?

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor So nov 03, 2012 5:59 pm

Re: Povožen maček

(1) Odvoz trupel živali s kraja pogina, usmrtitve oziroma zbiranja do vmesnega obrata ali do predelovalnega obrata kategorije 1 ali 2 mora biti opravljen v naslednjem času:

a) truplo živali je treba odpeljati:

– v 36 urah, izjemoma v 48 urah po prijavi pogina,

– v poletnem času v 24 urah, izjemoma v 36 urah,

– v primerih, ko zunanja dnevna temperatura presega 30 °C, pa v 18 urah, izjemoma v 36 urah;


http://www.uradni-list.si/1/content?id=84201 (5.člen)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor So nov 03, 2012 7:39 pm

Re: Povožen maček

o hvala! :good:

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor So nov 03, 2012 8:37 pm

Re: Povožen maček

np :) Upam, da se zmigajo.
Uporabniški avatar

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 121

Pridružen: Sr sep 12, 2012 4:01 pm

Odgovor Po nov 05, 2012 8:49 pm

Re: Povožen maček

slavica je napisal/-a:Če se to zgodi na Gorenjskem, peljem na dežurno kliniko, prej pokličem, katera je tisti dan dežurna (tri se izmenjujejo)


Katere pa so, oziroma kakšen je njihov kontakt sredi noči (izven delovnega časa).
Sem doživela tak primer že precej let nazaj, ko je po mojem eden par avtomobilov pred mano povozil mucka in je umrl še preden sem lahko parkirla. Pa sem se potem spraševala, če bi bil še živ, kam bi ga lahko sploh peljala - to je bilo v Kranju okrog polnoči.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Po nov 05, 2012 8:55 pm

Re: Povožen maček

Jaz mislim, da so Medicovet - Kranj, Klinika Loka in pa Klinika v Lescah. Tel. sem pa na netu našla tale: Dežurni veterinar: 051 645 409
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6179

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor Po nov 05, 2012 9:25 pm

Re: Povožen maček

Verjetno morate sami plačat, če pripeljete povoženca na kliniko?

Jaz imam vsaj to olajševalno okoliščino, da se pretežno gibljem na območju zavetišča Gmajnice in lahko peljem direktno tja.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor To nov 06, 2012 7:20 am

Re: Povožen maček

Telefonska zgoraj je prava, ja...

V Lescah v takih primerih ne računajo. No, vsaj meni (še) niso... ali pa računa res minimalen znesek.
(je pa res, da je bilo pri meni žal vedno prepozno) :(
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor To nov 06, 2012 7:22 am

Re: Povožen maček

Tudi na Medicovetu v Kranju meni v takih primerih niso še nikoli računali
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor To nov 06, 2012 7:26 am

Re: Povožen maček

Kaj pa naj bi računali? Odvoz kadavrov je tudi za veterine zastonj, saj se financira iz javnih sredstev.
Naslednja

Vrni se na Vprašanja

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.