Koristni nasveti za doma


Moderator: andreja

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7574

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:10 pm

Kraj: Kranj

Odgovor Po apr 11, 2011 9:26 pm

Re: Koristni nasveti za doma

Jest pa iz terenskega usposabljanja (preživetje v naravi) vem, da če ga skuhaš s sladkorjem je čaj, če pa s soljo pa juha... :bad: :bad:

Skoraj sem umrla od lakote... :O :rolleyes:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Po apr 11, 2011 9:38 pm

Re: Koristni nasveti za doma

Pa vložen v olje? Naberete čemaž, ga če je le možno ne operete, pocufate stebelca stran. Zmiksajte skupaj z oljem (najbolje olivno), da bo masa dokaj tekoča. Dodate sol in po želji mlete lešnike. Prelijete v kozarčke, jih zaprete in zmagate. :lol:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6229

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor To apr 12, 2011 9:18 am

Re: Koristni nasveti za doma

sveži čemaž je najboljši kar surov - ga natrgaš na manjše koščke in dodaš dolatki, regratu, motovilcu... :nyam:
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Če apr 28, 2011 8:59 am

Re: Koristni nasveti za doma

Komarji. :devil:
Naraven repelent
Ena od opcij je, da svojo kožo natrete z doma pripravljenim repelentom, ki naj vsebuje naravno vanilijo (palčke lahko kupite na oddelkih z začimbami), eterično olje sivke in eterično olje citronele. To je kombinacija, ki bo komarje in ostali mrčes zagotovo odgnala.

Česen
Če boste zaužili preveč česna , se vaši prijatelji z vami verjetno ne bodo želeli družiti. A tudi komarji ne! Česen komarje odganja, zato lahko na vrt prinesete stisnjen česen v skodelici ali pa česnov kruh. Komarjev zagotovo ne bo blizu.

Pomaga tudi bazilika. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Če apr 28, 2011 10:48 am

Re: Koristni nasveti za doma

Pa molovka (roža) v koritu ali lončku na oknu/balkonu... komarjem tako smrdi, da jih ni blizu! :good:
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 971

Pridružen: Ne okt 24, 2010 11:19 am

Odgovor Če apr 28, 2011 11:23 am

Re: Koristni nasveti za doma

Jaz bi pa kaj naravnega proti polžem, ki lezejo v moja korita z jagodami. Do konca so mi ogabni slinarji sluzasti, nočem se jih dotikat in nočem se dotikat njihove sledi od sline :bad: :bad: :bad:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6229

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Če apr 28, 2011 12:13 pm

Re: Koristni nasveti za doma

Penny, posipaj pepel po koritu in po možnosti še okoli. A rabiš, ti ga malo spravim? Obstaja pa tudi nek bio gnusen sluzast gel, s katerim zarišeš krog okoli korita in ga polži nočejo preplezat. Dobiš v vseh trgovinah z vrtnarsko robo, samo izgleda lih tok nagravžno kot slina od slinavcev. Potem je še Ferramol (peletki z železom), kar je u bistvu tudi (drugim živalim) neškodljiva stvar in mislim, da deluje tudi kot gnojilo.
Taglavno in najpomembnejše pa je odstranit polžem skrivališča (če je to možno). Sama sem jih lani imela milijon na dvorišču, ker so se opoldne hodili hladit v kup skal v kotu in se mimogrede še množili notri. Odkar smo te skale odpeljali, da nimajo več skrivališč, tudi polžev praktično ni več. :good:
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Če apr 28, 2011 12:26 pm

Re: Koristni nasveti za doma

Baje so zelo učinkovito sredstvo proti polžem tudi lasje: porezane lase (kot so odpadki pri frizerju) naj bi se natreslo okrog rož. Nisem pa še preizkusila v praksi. :D

Jaz sem do sedaj najbolj zadovoljna z mehanskim odstranjevanjem polžev in pa odstranjevanjem zavetij za polže (pušpanov grm je storil krut konec ;) )
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 971

Pridružen: Ne okt 24, 2010 11:19 am

Odgovor Če apr 28, 2011 1:01 pm

Re: Koristni nasveti za doma

Joj teh polžev je na domžalskem koncu na triljarde, ko je dež, prilezejo iz vseh lukenj in dobesedno težko ne-stopiš na polža, ko greš na sprehod (ojej meni se kar želodec obrača in oči solzijo ko to pišem, res imam fobijo pred njimi :bad: :bad: :bad: ) Dobro, da ni tukaj toliko dvoživk in sploh močeradov, moje največje nočne more.... :fool:

Lasje dvomim, da bi zalegli, bi jih veter razpihal in bi še to morala pospravljat... Jaz jih z lopato vržem čez ograjo daleč stran. :negative:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Če apr 28, 2011 2:02 pm

Re: Koristni nasveti za doma

Bakrovi opilki baje nucajo. Povprašajte pri kakem strugarju.
Drugače tisti modri briketki ki se jih kupi v kmetijski trgovini niso strupeni, delujejo tako da jim zavrejo apetit in polži nič več ne jedo dokler ne poginejo.

Najbolj naravno sredstvo proti polžem imam pa jaz v avatarju... odkar imamo ježa, ni niti enega samega polža, hrošča ali deževnika nikjer več...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2062

Pridružen: Ne dec 26, 2010 7:37 pm

Kraj: Prebold

Odgovor Če apr 28, 2011 6:56 pm

Re: Koristni nasveti za doma

Alexx je napisal/-a:Pa molovka (roža) v koritu ali lončku na oknu/balkonu... komarjem tako smrdi, da jih ni blizu! :good:


Alexx, kakšna slikca te rože?

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Če apr 28, 2011 7:06 pm

Re: Koristni nasveti za doma

Me je Gina prehitela. :D Kje se jo da kupiti? Na internetu ni veliko o tej roži.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Če apr 28, 2011 8:19 pm

Re: Koristni nasveti za doma

Bom jutri poslikala (če ne pozabim) :blush:
Belo zelena rastlinica z manjšimi listi, raste največ na dol, ima čisto drobcene bele cvetke... ponavadi se jo sadi v korita skupaj s cvetočimi rožami, za gostoto. Se pa kar precej razrase... (če boste pridne, bi mogoče lahko kakšno na piknik prinesla?) ;)
Jaz molovko res prav obožujem! :)
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Če apr 28, 2011 8:27 pm

Re: Koristni nasveti za doma

Alexx je napisal/-a: (če boste pridne, bi mogoče lahko kakšno na piknik prinesla?) ;)

Plosim, sej smo cist plidne. :angel:
Jaz jo nujno rabim, me je prav groza zvečer zalivati rože, sem čisto obglodana. :devil:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Če apr 28, 2011 8:40 pm

Re: Koristni nasveti za doma

»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Če apr 28, 2011 9:42 pm

Re: Koristni nasveti za doma

U, pa še molje odganja. :good:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Pe apr 29, 2011 10:12 am

Re: Koristni nasveti za doma

Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 971

Pridružen: Ne okt 24, 2010 11:19 am

Odgovor Pe apr 29, 2011 2:04 pm

Re: Koristni nasveti za doma

Mačja mama je napisal/-a:Bakrovi opilki baje nucajo. Povprašajte pri kakem strugarju.
Drugače tisti modri briketki ki se jih kupi v kmetijski trgovini niso strupeni, delujejo tako da jim zavrejo apetit in polži nič več ne jedo dokler ne poginejo.

Najbolj naravno sredstvo proti polžem imam pa jaz v avatarju... odkar imamo ježa, ni niti enega samega polža, hrošča ali deževnika nikjer več...


O kok fajn!! Jaz bi tud ježa, ampak rajši ne, ker smo zraven ceste :) Se bom pozanimala za temi opilki in modro zadevo :)
Jaz sem pa slišala, da če imaš raco, ti vse polže poje. :) ampak potem pa raco kuna :negative:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor Pe apr 29, 2011 4:46 pm

Re: Koristni nasveti za doma

Ima kdo doma to rožo? http://roze.si/pisanolistna-homulica
Meeelaaa. :girlblush:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor So apr 30, 2011 10:34 pm

Re: Koristni nasveti za doma

Sedaj je čas da si naredite domačo lekarno. Poleg čemaža, je čas za:
-smrekove vršičke
-trpotčev sirup
-regratove lučke (cvetovi)

Smrekovi vršički:
Začnemo jih nabirati, ko odvržejo rjavo "kapico". Najbolje v sončnem vremenu. Lahko uporabimo bel ali rjav sladkor, rjav rabi močnejše sonce da se stopi. Na dno kozarca damo 1cm sladkorja, potem 1 cm vršičkov, potlačimo s kuhovnico ali roko, ponavljamo in končamo s plastjo sladkorja. Šeenkrat dobro potlačimo, toliko da se ne vdira/poseda več.
Pod pokrovčkom naj bo največ 0.5cm prostora. Na soncu postimo toliko časa, da se sladkor stopi. Precedimo v kozarčke.

Trpotčev sirup.
Naberemo trpotec in ga ne peremo! Trpotec narežemo na čim manjše koščke. Postopek je isti kot pri vršičkih, samo da morajo biti tu tanke plasti. Sladkor, trpotec, potlačimo, sladkor itd., končamo s sladkorjem.
Pozor: trpotca NE damo na sonce! Kozarce zakopljemo 30 cm v zemljo (nad njim mora biti 30cm zemlje) ali pa jih zavijemo v plast časopisa (ne revije!) in ga postavimo v klet. Trpotec rabi temo in konstantno temperaturo. Ko se stopi, kar traja približno 3 mesece, precedimo.
Nekateri trpotec kar zmiksajo. Sem naredila en kozarček na tak način, mogoče pa uspe. :D

Oba sirupa sta dobra pri prehladih, pa še zelo zelo okusna. :D

Regratove lučke:
Na internetu je veliko različnih receptov. Jaz bom delala po tem:
350 cvetov regrata
4 limone
1 1/2 l vode
Kuhaj pol ure. To precediš, dodaš 4 kg sladkorja in kuhaš še 1/2 ure.
Pred kuhanjem lučkam odrežemo zelen del ali še bolje, rumene listke potrgamo iz lučk. :D 8) Tak "med" se uporablja kot sladilo. :)
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zabava, čvekanje, šale

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.