V središču

Napotki za fotografiranje mačk


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor To nov 02, 2010 9:42 pm

Napotki za fotografiranje mačk

Si bom drznila napisati par napotkov, kako pofotkati mačka (lahko mirno ignoriraš, če se ne strinjaš): :)

- če slikaš s flešem, je dobro s photoshopom odstraniti odblesk v očeh (t.j. pobarvati zenico nazaj na črno)
- obreži sliko, da ni nepotrebnih detajlov
-črni mački so bolj zahtevni za slikanje, zato je priporočljivo enobarvno ozadje (najbolje, da ga slikaš na kakšni dekci umirjenih barv), zaželjena je dnevna svetloba (pri črnuhcih še toliko bolj)
- meni delujejo za oko prijetneje slike iz žabje perspektive, t.j., da se spustiš na tla in mačka slikaš v isti ravnini, ne od zgoraj
- običajno za popolno pozornost dobro učinkuje kakšna igrača, s katero mahaš ob objektivu in dosežeš, da je model v pravem položaju in gleda v objektiv.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor To nov 02, 2010 9:57 pm

Re: Napotki za fotografiranje mačk

mateja je napisal/-a:Si bom drznila napisati par napotkov, kako pofotkati mačka (lahko mirno ignoriraš, če se ne strinjaš): :)

- če slikaš s flešem, je dobro s photoshopom odstraniti odblesk v očeh (t.j. pobarvati zenico nazaj na črno)


In če nimaš photoshopa? V bistvu imam jaz ene par slik od moje starejše princeske, kjer so rdeče oči, ampak jih ne morem odstraniti, pa sem probala v picasi, pa je neka čudna barva prišla ven.. Drugače pa zelo poučni napotki...

Pa da ne bom smetila... Zadnje čase so mi izgleda črnuhi stopili v glavo... do pred kratkim sem jih imela za navadne črne mačke, sedaj se mi pa vedno bolj dopadejo.. ( črna je tudi moja najljubša barva )
Njihove lepe izrazite oči, barva, pa kakšen beli flekec.. pfff <3 i like it :)
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor To nov 02, 2010 10:02 pm

Re: Napotki za fotografiranje mačk

če se rdeče sveti, lahko tudi v drugi programih (npr. ACDSee, mislim pa, da je tudi Microsoft Picture Manager imel funkcijo Red Eye Remover), pri zelenem odblesku, pa se mi zdi, da samo photoshop (nisem pa nek ekspert za te programe).
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 357

Pridružen: Sr okt 06, 2010 9:20 pm

Odgovor To nov 02, 2010 10:11 pm

Re: Napotki za fotografiranje mačk

mateja je napisal/-a:Si bom drznila napisati par napotkov, kako pofotkati mačka (lahko mirno ignoriraš, če se ne strinjaš): :)

- če slikaš s flešem, je dobro s photoshopom odstraniti odblesk v očeh (t.j. pobarvati zenico nazaj na črno)
- obreži sliko, da ni nepotrebnih detajlov
-črni mački so bolj zahtevni za slikanje, zato je priporočljivo enobarvno ozadje (najbolje, da ga slikaš na kakšni dekci umirjenih barv), zaželjena je dnevna svetloba (pri črnuhcih še toliko bolj)
- meni delujejo za oko prijetneje slike iz žabje perspektive, t.j., da se spustiš na tla in mačka slikaš v isti ravnini, ne od zgoraj
- običajno za popolno pozornost dobro učinkuje kakšna igrača, s katero mahaš ob objektivu in dosežeš, da je model v pravem položaju in gleda v objektiv.



Mateja seveda so nasveti vedno dobrodošli. Sicer nisem popolnoma leva pri fotografiranju ampak pri mucki moraš biti res hiter, da ne zamudiš prisrčnih poz in pravih momentov. Kar se tiče oči, sploh nisem bila pozorna na njih, saj sem želela čimprej dati slike na net, da jih Helena uporabi naprej.... glede ozadja se strinjam, zato sem tudi uporabila dekco, prav tako igračo, ki ga je uspešno zamotila....
Še enkrat hvala za napotke, se bom naslednjiš bolje potrudila ;)
LP
Ne sprašujte se znova in znova ali živali razumejo, ali govorijo v svojem jeziku. Seveda, saj so živa bitja! raje se vprašajte ali trpijo!
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 357

Pridružen: Sr okt 06, 2010 9:20 pm

Odgovor To nov 02, 2010 10:16 pm

Re: Napotki za fotografiranje mačk

AjBeLePu je napisal/-a:
mateja je napisal/-a:Si bom drznila napisati par napotkov, kako pofotkati mačka (lahko mirno ignoriraš, če se ne strinjaš): :)

- če slikaš s flešem, je dobro s photoshopom odstraniti odblesk v očeh (t.j. pobarvati zenico nazaj na črno)


In če nimaš photoshopa? V bistvu imam jaz ene par slik od moje starejše princeske, kjer so rdeče oči, ampak jih ne morem odstraniti, pa sem probala v picasi, pa je neka čudna barva prišla ven.. Drugače pa zelo poučni napotki...

Pa da ne bom smetila... Zadnje čase so mi izgleda črnuhi stopili v glavo... do pred kratkim sem jih imela za navadne črne mačke, sedaj se mi pa vedno bolj dopadejo.. ( črna je tudi moja najljubša barva )
Njihove lepe izrazite oči, barva, pa kakšen beli flekec.. pfff <3 i like it :)



hehe pri meni je bilo popolnoma isto. Črni mucki so bili vedno najmanj zanimivi oz. pač navadni (na pogled)....ko pa sem se z njimi pobližje spoznala (pred Muri-jem sem imela še enega črnega mucka v oskrbi) pa se mi zdi da so črni mucki najbolj prisrčni, z najboljšim karakterjem :good: in kot si sama dejala, oči pridejo bolj do izraza, lise so prisrčne....ma celi so za pojest :nyam: :D :D :D
Ne sprašujte se znova in znova ali živali razumejo, ali govorijo v svojem jeziku. Seveda, saj so živa bitja! raje se vprašajte ali trpijo!
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 15331

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:11 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor To nov 02, 2010 10:56 pm

Re: Napotki za fotografiranje mačk

mateja je napisal/-a:če se rdeče sveti, lahko tudi v drugi programih (npr. ACDSee, mislim pa, da je tudi Microsoft Picture Manager imel funkcijo Red Eye Remover), pri zelenem odblesku, pa se mi zdi, da samo photoshop (nisem pa nek ekspert za te programe).


Zelenega ti tudi PS ne odpravi avtomatsko (oz. vsaj ne tako, da bi bilo dobro).

Srčkano mače, itak <3
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 40

Pridružen: Po nov 01, 2010 1:38 pm

Odgovor Sr nov 03, 2010 9:23 am

Re: Napotki za fotografiranje mačk

http://www.photoshopsupport.com/tutoria ... d-eye.html

Zares enostavna navodila za odstranitev rdečih oči.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Sr nov 03, 2010 10:49 am

Re: Napotki za fotografiranje mačk

V bistvu je menda težava pri odstranjevanju rdečih oči pri mucah in ostalih živalih v tem, da so tile programi narejeni za človeške oči, ki imajo do tolikšne mere drugačno strukturo, da je skoraj nemogoče uporabiti isto tehnologijo. Prav tako tisti programi na fotoaparatu proti rdečim očem ne primejo najbolje na živalih ...

Jaz bi svetovala fotografiranje v naravni svetlobi ali pa - če imate to možnost, ker pač ni cenovno najbolj ugodna - zunanji fleš, ki se ga usmeri v steno, strop (pač stran od muce, še vedno pa jo osvetli). Nekaj malega sva eksperimentirala, ko še nisva imela zunanjega fleša, tudi s prekrivanjem vgrajenega fleša. Poskusite lahko s kakšno polprosojno zadevo, lahko zmečkano vrečko ali kaj podobnega, da ne useka tako ostro.
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

admin
admin

Prispevkov: 2129

Pridružen: So avg 14, 2010 11:14 pm

Kraj: Maribor

Odgovor Sr nov 03, 2010 11:35 am

Re: Napotki za fotografiranje mačk

To avtomatsko odstranjevanje rdečih oči še pri ljudeh ne deluje vedno, kaj šele pri živalih. Če hočeš imet lepe fotke, je pač potrebno ročno popravit v PS (to je šele čaga) :D

Ja, naravna svetloba, itak. Jaz naših dveh ravno iz tega razloga ne slikam - stanovanje je bolj temno, njun najljubši kotiček pa itak najtemnejši prostor v stanovanju. S flešom še nekak gre, če sta popolnoma pri miru, to se pa zgodi ravno 1x na leto :rolleyes: NUJNO rabim zunanji fleš, ampak trenutno ni € :dash:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Sr nov 03, 2010 11:51 am

Re: Napotki za fotografiranje mačk

Kaj pa dodatna umetna osvetlitev - kakšne dodatne prenosne luči s toplo svetlobo? Tudi to včasih pomaga ...

Ma, saj vem, tudi pri nas ni najboljših pogojev za fotkanje, še najlepše nam uspe v tistih dveh urah, ko sonce nabija skozi okno in se mularija nastavlja sončnim žarkom.
Zunanje fleše se da pa kar ugodno (pa žal še vedno ne poceni :rolleyes: ) dobiti rabljene na raznih spletnih tržnicah. No, nasploh se večino foto opreme splača kupovati v tujini ;)
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5155

Pridružen: Pe okt 01, 2010 7:07 am

Odgovor Sr nov 03, 2010 12:13 pm

Re: Napotki za fotografiranje mačk

Mogoče bi še nekaj omenila. Vsaj za tiste, ki imate malo bolj ornk fotkiče in lahko sami kaj nastavljate. Osebno so mi zelo všeč slike, ki imajo zaslonko ful odprto, se pravi nizek f, in je v fokusu recimo samo en delček (po navadi oči), ostalo je pa blur. Mora bit pa ta prava kompozicija za to, vse seveda ne zgleda dobro.
“Dogs come when they're called; cats take a message and get back to you later.” Mary Bly
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Sr nov 03, 2010 12:48 pm

Re: Napotki za fotografiranje mačk

Moji nasveti so se nanašali predvsem na to, kako narediti primerno fotko za oddajo, t.j. komercialna, ne umetniška fotografija. ;)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor Sr nov 03, 2010 12:59 pm

Re: Napotki za fotografiranje mačk

Mislim, da je tudi en problem kakšen fotoaparat imaš.. Jaz s starim fotoaparatom niti v dnevni svetlobi ne morem slikati brez fleša. In če nimaš ravno tako velikih oken, ki bi ti cel prostor razsvetil, je tudi bolj težje. Vsaj pri meni je bilo tako. Sedaj, ko imam novejšega, bolj kvalitetnega, pa sploh ni problema. Je tudi nekaj na fotoaparatu in nasplošno v prostoru.
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Majestic-12 [Bot] in 9 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.