V središču

odpoved ledvic


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Če nov 04, 2010 3:19 pm

Re: odpoved ledvic

Houdini je napisal/-a: Še eno vprašanje (ker tega še nisem počela) - kako hitro je potem treba spravit do veterinarja vzorec?


@Houdini: tega pa res ne vem.


@all: vesela, da se počuti boljše! :)
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 17

Pridružen: Če sep 09, 2010 8:37 am

Odgovor Če nov 04, 2010 10:25 pm

Re: odpoved ledvic

Tukaj imam pa jaz bogate izkušnje. Vzorec je dobro prinesti v 30 minutah, drugače so rezultati lahko zavajajoči oziroma ne čisto točni. Na dobrih klinikah bo veterinar po tistem, ko se urin "odvrti" v laboratoriju, vzorec pregledal še z mikroskopom in se potem odločil za terapijo, če bo potrebna.
:)

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1079

Pridružen: Pe sep 10, 2010 5:59 pm

Odgovor Pe nov 05, 2010 6:59 pm

Re: odpoved ledvic

Mojemu Levčiju so pregledali vodo, blato, krvi pa mu niso mogli vzeti, ker je imel od strahu stisnjene žile. Bil je rumen, ko je zbolel je začel jesti ogromne količine, veliko piti, veliko je bruhal in tudi driskal. Pa je vet. rekla, da je voda krasna, da je blato okej, da ima nekaj težav z jetri, kar pa bo pri 16.letniku pozdravila dieta. ??? Ob velikih količinah hrane je pospešeno hiral, v treh mesecih je shiral do kosti. Tudi, ko smo mu občasno z zdravili nekako uspeli ustaviti bruhanje in drisko, ni bilo nič bolje. Ni pa bil apatičen, razen predzadnji dan pred smrtjo. Veterinarka je bila celo zelo začudena, češ, da ji ni jasno zakaj je umrl, kljub naštetim težavam, za katere je vedela. Sem zelo jezna, ker smo verjeli in tako dopustili, da se je cel mesec fajn matral in umrl v grozni agoniji.
Sama sem po internetu in pogovorih s parimi drugimi veterinarji prišla do tega, da se je bolezen jeter morda zaradi stresa, ko smo ga vozili okrog vet.hudo poslabšala in dopolnila z diabetesom in odpovedjo ledvic.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor Ne maj 18, 2014 12:44 pm

Re: odpoved ledvic

Tale tema je že hudo stara, mene pa zanimajo izkušnje tistih, ki ste imeli mačke z odpovedjo ledvic. Gre za našega Tobyja, veliko vas že pozna celo zgodbo in tisti komot preskočite naslednji odstavek. ;)

Toby bo kmalu dopolnil 6 let. Najden je bil kot mladič, z glistami in mikrosporijo in takoj prišel k meni. Kmalu po zaključenem zdravljenju mikrosporije je imel vnetje zgornjih dihal (zamašen nos, vnete oči, kihanje), kar se je pozdravilo v prb. 10 dneh z inhalacijami na veterini. Ko je ravno dopolnil dve leti, je začel hujšat in kmalu sploh ni več jedel. Preiskave so pokazale težave z jetri. Kakšna dva meseca smo ga filali z kortikosteroidi, antibiotiki in infuzijami. Ko sem obupala in ga peljala na evtanazijo, me je veterinarka prepričala, naj počakam še en teden - če je FIP (kar smo ves čas sumili), ga še vedno lahko evtanaziramo. Začel je jest in je bil dva meseca OK. Potem si je DOMA zlomil zadnjo tačko (še vedno ima železje noter). To je zahtevalo dve operaciji, tačka je bila praktično odlomljena v skočnem sklepu. Še vedno ne vem, kaj je počel. Kakšne pol leta za tem ni mogel lulat. Od tukaj lahko skrajšam - en kup urinskih katetrov, antibiotikov, dve operaciji (v razmiku par mesecev), kjer so pobrali ven OGROMNE kamne (velikost briketa za manjše pse). Pri drugi operaciji (leto nazaj) so ga spremenili v punčko - razširili in skrajšali sečnico. Marca letos spet ni lulal - antibiotiki, hospitalizacija, vse ostalo. Zdaj - teden dni nazaj - spet. Kamnov v urinu baje ni, je pa verjetna odpoved ledvic.

VPRAŠANJA: Kakšne znake ste opazili pri vaših ledvičnih bolnikih? Koliko časa po diagnozi so bili še OK in kdaj - pa predvsem kako - ste vedeli, da ne gre več? Je sploh še kdo imel mačka, ki ni bil seniorček, s to diagnozo?

Hvala vsem! :kiss:

Petra
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2856

Pridružen: So okt 09, 2010 11:38 am

Odgovor Ne maj 18, 2014 1:29 pm

Re: odpoved ledvic

hojla, pri nas imamo bučko, ki še zdaleč ni seniorčica (ima 4 leta) pa ima to diagnozo (postavljena nekje v februarju se mi zdi).na veterino sva šli, ker je praktično nehala jest, sm mislila, da so zobje, pa so preiskave krvi žal pokazale na odpoved ledivc. itak, najprej šok, potem se pač začneš ukvarjat z vsakodnevnimi procesi in ti to postane rutina. nemogoče je napovedati, koliko časa bo mačka s to diagnozo še živela, je pa nekje splošno mnenje od nekaj mesecev do celo nekaj let. odvisno pač od faze, v kateri je odkrita bolezen in s kakšno hitrostjo napreduje (tu pa seveda ni recepta-lahko en maček, ki je bil v začetni fazi umre prej kot en, ki mu je bila bolezen odkrita kasneje- odpoved napreduje z različno hitrostjo, ustavit je ne moreš, lahko samo upočasniš). moraš se nekako zavedati, da ima ta diagnoza neko končnost, ki jo seveda lahhko odlagaš, ampak enkrat bo prišla in moraš prej pri sebi razčistiti, a je bolj pomebna dolžina ali kvaliteta življenaja (seveda se trudiš upočasnit bolezen ampak najbrž ne na račun kvalitete). kolikor sem prebirala, sama bolezen nima nekih znakov oz. tudi mačku ne povzroča bolečin, ima pa 101 stranski učinek, s katerimi se moraš naučiti upravljati. pri nas je to neješčnost oz. zavračanje hrane (ledvice vplivajo na povišano količino želodčne kisline, kar ima za posledico lahko neješčnost, slabost, bruhanje,...), ki jo pa lepo nadzorujemo z ranitalom. na začetku je dobivala en odmerek (približno 1/10 tablete) na 12 ur, zdaj smo prišli do te faze, da ji lahko dajem samo enkrat na 24 ur pa je vse ok. najpomembnejša terapija je seveda vnašanje zadostnih količin tekočine v telo, kar dosežeš s podkožnimi infuzijami. ob odpovedi ledvice namreč niso sposobne več odvajati strupov iz telesa in se ti nabirajo v krvi, zati je "izpiranje" ključen del terapije. kako pogosto je seveda spet odvisno od mačka. bučka je na začetku ful dobro prenašala vse skupaj, potem je pa začela delat večjo paniko in sva zmanjševala pogostost infuzij (pač, spet vprašanje kvantitete vs. kvalitete). če je maček v totalnem stresu, ko ga ti špikaš, najbrž nima veze, če bo zaradi tega doživel par mesecev več, če bojo ti meseci preživeti v konstantnem strahu pred naslednjim "mučenjem". pomembna je tudi prehrana, ledvična je taka z manj proteini. če jo je, super, če ne pač daš tisto, kar poje. bučka je pri nas samo še na mokri hrani, kupujem različne stvari v različnih trgovinah, da se stvari ne ponavljajo, ker jih potem neha jest.
meni je ful pomagala tale spletna stran, sicer v angleščini (http://www.felinecrf.com/index.htm), ker sta jo spisala lastnika mačk s kronično odpovedjo in je spisana točno s takega zornega kota, s katerega zdaj ti gledaš....
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor Ne maj 18, 2014 1:31 pm

Re: odpoved ledvic

Vixen je napisal/-a:VPRAŠANJA: Kakšne znake ste opazili pri vaših ledvičnih bolnikih? Koliko časa po diagnozi so bili še OK in kdaj - pa predvsem kako - ste vedeli, da ne gre več? Je sploh še kdo imel mačka, ki ni bil seniorček, s to diagnozo?Petra


Moj prejšnji je bil star 9 let in v polni formi (leta 1991), igriv divjaški razbojnik, 6 kil. Zgledal je kot mlad maček. Teli moji, ki jih imam zdaj, so v slabšem stanju pa so krepko mlajši.

1. dan - ni jedel, veliko pil, samo ležal
2. dan - isto
3. dan - je bil čisto fertik, dobil infuzijo
4. dan - isto
5. dan - ležal na tleh v predsobi, ni več mogel na wc, lulal veliko in po sebi, infuzije
6. dan - isto, odvzem krvi za teste, ki jih je bilo takrat treba čakat več dni
7. dan - samo ležal na tleh, lulal in kakal po sebi, od časa do časa malo postokal,
8. dan - končno prišel izvid iz katerega je bilo razvidno, da mu ledvice ne delajo tudi 1% več, evtanazija

Zaninovič, ki je bil takrat iberales na vf, je rekel, da če bi ledvice vsaj še malo delale, bi ga lahko ohranjali pri življenju še nekaj časa, zato smo tudi čakali na izvide.
Ledvice so bile menda totalno deformirane, vendar se je maček obnašal normalno, bil v polni formi, veliko jedel, se igral, divjal, nobenega znaka ni bilo, da bi ga kaj bolelo, ni hujšal ...
V enem tednu po tem, ko je pokazal, da je nekaj narobe z njim, je umrl revček moj zlati in velik del mene z njim.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor Ne maj 18, 2014 1:58 pm

Re: odpoved ledvic

Hvala obema, rava, žal mi je za tvojega in kozmopolitanka, držim pesti za naprej.

Toby je trenutno bolj bajsek kot ne, čeprav je že par let na s/d dieti (on bi rajši kaj drugega, ampak če ni, ni). Če se izkaže, da gre dejansko za kronično ledvično odpoved, bomo šli seveda na ledvično dieto.
Pije normalno (zdaj, ko je v kletki, je malo užaljen, ampak vseeno pije - drugače 2 ali 3x na dan pije direktno iz pipe).


Danes je, pije, se dere ko mu kaj ni prav (in takoj dobi dve mali otroški ročici, ki ga počohata in potolažita - slika spodaj :kiss: ). Ovratnik mu gre na živce (kot vedno) in ga zna snet - dobro, da sem bila zraven (se obrne na hrbet, zatakne obe prednji tački za rob ovratnika in ga potegne dol). 8)

Slika

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2233

Pridružen: To nov 12, 2013 10:26 pm

Odgovor Ne maj 18, 2014 2:00 pm

Re: odpoved ledvic

Pozdravljena, Petra.
če mogoče še nisi naletela na tole stran, meni je bila v veliko pomoč, čeprav je bilo pri moji seniorčici že praktično prepozno.
http://www.bobi4ever.net/portal/macke-s-fiv-in-crf/crf
Opazila sem predvsem hujšanje in povečano potrebo po pitju, pa tudi manj živahna je bila. Na VF so mi rekli, da ima glede na izvide okvarjenih več kot 90% ledvic, sledila je infuzija/hidracija, ponovitev merjenja kreatinina in uree ni pokazala bistvenega izboljšanja (mislim, da je imel kreatinin 9-kratnik normalne vrednosti), tako da so mi na VF rekli, da ne morejo nič več narediti. Ko sem z njo odhajala iz hospitala, se je takrat dežurna veterinarka vseeno spomnila, da bi mi vsaj malo pomagala (sem rekla, da se kar tako ne morem poslovit od nje) in mi je povedala, da naj ji pol ure pred jedjo dajem Ranital (mislim, da je bila 1/12 ali nekaj takega od 150mg tabletke), da naj je, kar ji paše, se pravi ne diete za ledvične bolnike, ker je ponavadi ne marajo, bistveno je bilo, da sploh kaj poje. Po tem je živela še 2 meseca, še bolj je shujšala, na koncu sem bila vesela, če je iz prsta polizala smetanco, zaužite količine hrane so bile mizerno majhne, od oslabelosti jo je začelo zanašati in ko se je obrnila stran od mene in dva dni ni nič več jedla, sem vedela, da jo je treba odrešiti. Začnejo se jim delati razjede in to sem ji želela prihraniti.
Lizika je bila v svojem 16. letu. Miškota sem odrešila po tem, ko sem tega tihega, zlatega muca slišala dati od sebe tožeč glas, ko več dni zapred ni več jedel in je samo žalostno čemel v kopalnici.
Bi se pa danes odločila predvsem za hidriranje, ki bi ga izvajala doma, dokler bi le lahko oz. dokler bi muc to še kolikor toliko prenašal.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor Ne maj 18, 2014 2:06 pm

Re: odpoved ledvic

o, hvala, tole je pa os šlepi stran, res nisem videla.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2856

Pridružen: So okt 09, 2010 11:38 am

Odgovor Ne maj 18, 2014 2:15 pm

Re: odpoved ledvic

ledvična dieta od royal canina je menda kar okusna in tudi bučka jo je rada jedla, samo kaj, ko se tako hitro naveliča... če bi prišla v ene 20 oblikah in okusih bi bilo seveda drugače :)

vixen, držim pesti, da gre pri tobyju za akuten odziv organizma na infekcijo sečil. vsekakor pa bi bila v prihodnje pozorna (če bojo sedaj ugotovili, da mu ledvice ne odpovedujejo), saj so ravno infekcije sečil oz. ponavljajoče težave menda eden glavnih vzrokov za odpoved ledvic...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor Ne maj 18, 2014 2:19 pm

Re: odpoved ledvic

kozmopolitanka je napisal/-a:vixen, držim pesti, da gre pri tobyju za akuten odziv organizma na infekcijo sečil.


Hvala, hvala, hvala!!! :kiss:

Pozorni smo pa itak, glede na to, da se nam težave s sečili vlečejo že... Uf... Najmanj dve leti.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor To maj 27, 2014 2:36 pm

Re: odpoved ledvic

Pri moji seniorki je bilo tako kot sem na začetku napisala - čez noč jo je potolklo. Po infuziji in pregledu so ugotovili, da ji ledvica odpovedujejo. Po tej diagnozi je zdržala mislim da okoli leto in pol, malce več, se ne spomnem točno več.

Znakov jaz sploh nisem zaznala do časa, ker pri nas ni nehala jest sploh. Ko gledam za nazaj, so mi sicer jasni. Veliko je pila, pa sem takrat mislila da ji samo sveža voda tako paše, pa vedno je rada izpod pipe pila. Bruhala je nekajkrat, pa sem mislila da se je prenažrla, kar pri Fonzie ne bi bilo nič čudnega ker je rada jedla. Bila je živahna, nikoli prej ni imela nobenih težav s sečili, nobenih vnetij, nič...

Karkoli bo, ti svetujem da te naučijo dajat podkožne infuzije. Jaz sem ful jezna, da nisem takrat nekje drugega veterinarja našla, takega ki bi prijazno to naredil, ker Medicovet v Kranju me je samo nategoval.

Pa da Toby je kar mu paše. Pri nas sem dajala kar nekaj A/D hrane, pa potem renal vrečke od RC (so ji bile všeč, pa mislim da imajo 3 okuse na srečo). Brikete sem enostavno nehala kupovat čez čas, ker ko ji je začel apetit padat, je samo še mokro jedla, ni pa do tega prišlo takoj. Drugače pa piščanec, to je imela že od nekdaj rada.

Držite se :kiss:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor To maj 27, 2014 6:40 pm

Re: odpoved ledvic

Danes smo spet dali kri in ledvični parametri so POPOLNOMA NORMALNI!!!!!!!! :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Iskrena hvala vsem, ki ste (spet 8) ) držali tačke zanj. :kiss:



P.S. Očitno imajo nekateri mački res 9 življenj. :angel:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor To maj 27, 2014 6:57 pm

Re: odpoved ledvic

Super!!! :clap:
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor To maj 27, 2014 7:10 pm

Re: odpoved ledvic

Ooooo kakšna lepa novica, bravo Toby Slika
Še par takih, pa ti bodo zreducirali obroke hrane, ker bo Tvoja vse evrčke zapravila za barvo za lase ;) :P :D
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor To maj 27, 2014 7:41 pm

Re: odpoved ledvic

Hm, jaz v celem življenju nisem zapravila za frizerje + kozmetiko toliko, kot sem povprečno za Tobyja vsako leto njegovega življenja (zdaj enkrat bo dopolnil 7 let). Ampak kot pravijo v reklami za eno kartico - zdravje tvojega mačka - NEPRECENLJIVO. Sivi lasje, čeprav od njega povzročeni, so malenkost. ;)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 11175

Pridružen: Pe mar 22, 2013 10:02 pm

Odgovor Sr maj 28, 2014 1:38 pm

Re: odpoved ledvic

:clap: Bravo Toby, jaz ti privoščim vsaj 16 življenj :yahoo: zdaj si pa lahko vsi skupaj malo oddahnete :girlblush: <3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Sr maj 28, 2014 1:50 pm

Re: odpoved ledvic

Zelo vesela za vas! Toby, drži se!!! :angel:
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2233

Pridružen: To nov 12, 2013 10:26 pm

Odgovor Če jun 05, 2014 6:02 am

Re: odpoved ledvic

Toby, Vixen :clap: <3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2856

Pridružen: So okt 09, 2010 11:38 am

Odgovor Če jun 19, 2014 9:46 am

Re: odpoved ledvic

danes je tak dan, da moram malo pojamrati.... meni najhujše pri vsem tem z Bučko je ta čustveni rollercoaster, ko si en dan neskončno srečen in te naslednji že zabije nekaj v tla...

zdaj nam je šlo par mesecev res dobro, jedla je na polno, skratka bilo je, kot da je vse ok z njo. Zdaj je pa par dni dopoldne (do recimo 3h popoldne) štrajkala glede hrane, kljub temu, da sem vsakič prinesla po 3 nove okuse iz trgovine.... res te potolče, ko imaš v hladilniku odprte 4 rwzlične vrečke in se nobene noče pritaknit :(
zdaj nam je sicer šlo tako dobro, da sem že pred meseci ukinila večerno dozo ranitala, od včeraj pa smo spet na ranitalu 2x na dan...
skrbi me, ker počasi prečesavam fizične in spletne trgovine s hrano in se kupček tistih, ki jih zavrača, vztrajno veča :(
na srečo (ne vem, a je kriv ranital ali ena nova hrana), je danes pohamsala zajtrk z velikim tekom in upam, da smo za nekaj časa spet dobri.
hudo je, ker veš, da bo enkrat konec in se potem ob vsakem takem padcu sprašuješ "a je to to" in kje je tista točka, ko rečeš "dovolj je"...
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.