V središču

Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 12

Pridružen: Pe avg 22, 2014 11:27 am

Odgovor Po avg 25, 2014 7:53 am

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Se oproščam, ker se nisem javila prej :) Tista situacija se je rešila v roku kakšne urce, ko je mačka vzela mucka nazaj. Očitno sem prehitro zagnala paniko.
Zadeva je pa sicer taka, da živimo na vasi, kjer je ogromno prostoživečk. Čigava točno je ta mačka, pa v bistvu niti ne vem. V preteklosti se je že zgodilo, da je sosedova mačka prišla k nam skotit mladičke (ali pa naša k drugemu sosedu), pa jih je potem odpeljala nazaj, ko so bili dovolj stari. Tako da ponavadi žival kar pustimo, če si je našla streho pod glavo, sploh pa mačji mamici vedno nesemo vsaj nekaj za jest ali pa pit, da ne shira. In ko so mucki dovolj veliki, jih mačka popoka in grejo domov. Tako da možno je, da je od kakšnega soseda, ali pa je potepuška mačka. Ni sicer najbolj vesela človeškega stika in se ga izogiba, mene se je pa že malo navadila, ker ji nosim hrano.
Sicer pa kar se malih tiče, ta sirotica itak ostane pri meni (sploh ni nobene debate okoli tega), razmišljava, da bi še bratca vzela za svojega, ko bo malo večji, za tretjega mucka pa me je že spraševala kolegica, če bi ga lahko vzela, tako da bi vse tri porihtali, da bi imeli lepo življenje. Je pa res, da glede na to, da ne vem čigava je mačka, ne vem, ali sploh lahko mucka obdržim (oz. enega oddam, da ne postane potepuški? ) Ne poznam zakonov glede tega, razen tistega, da mora muc biti do 12. tedna pri mamici.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Po avg 25, 2014 9:28 am

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Zakon med drugim zapoveduje tudi preprečevanje neželenih legel - če sem prav razumela, vaša mačka tudi ni sterilizirana. Zato (in zaradi x ostalih tistih, ki samo hranijo/hranite mačje mamice, da ne shirajo in ne naredijo/naredite česa več), pa je tko, kot je: mačjih brezdomčkov na vsakem vogalu še pa še.

Kamorkoli bojo mladiči šli, naj grejo poštimani (to pomeni vsaj kastrirani in sterilizirane), če že ne kaj več.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 12

Pridružen: Pe avg 22, 2014 11:27 am

Odgovor Po avg 25, 2014 9:44 am

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

TO ko je naša mačka hodila k sosedom kotit, je bilo še pred leti, ko sem bila mlajša. Zdaj muce ni več in imamo kužka pri hiši. Mali mucki bodo itak sterilizirani/kastrirani, tako da to ne bo problem. Skrbi me zaradi mačke, ker kaj če komu pripada? Kakšno pravico imam v takem primeru, da posegam v mačka, če ni moj? Mucke verjetno lahko obdržim, sploh glede na to, kakšna je mentaliteta glede mačkov na vaseh (mladiče se pobija, oddaja, etc.)?

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29952

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Po avg 25, 2014 10:43 am

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Obvezna sterilizacija, ne glede na to, če komu pripada. Če bi bila lastniška, so jo dolžni imeti pod nadzorom in če jim je ušla, so jo dolžni uradno iskat in imajo do nje 8 dni pravico. Vse ostalo, se lahko smatra za namerno zapustitev živali (če je ne bodo iskali) in se jih lahko celo kaznuje, če se jim to dokaže - da je njihova in je niso iskali.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29952

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Sr okt 15, 2014 2:17 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Anja2652, kako so mucki, a je mama sterilizirana, a je malemu uspelo in uspešno raste?
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 334

Pridružen: Sr jan 30, 2013 12:06 pm

Kraj: Okl.Ljubljane

Odgovor Sr okt 15, 2014 4:23 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Trixi je napisal/-a:Obvezna sterilizacija, ne glede na to, če komu pripada. Če bi bila lastniška, so jo dolžni imeti pod nadzorom in če jim je ušla, so jo dolžni uradno iskat in imajo do nje 8 dni pravico. Vse ostalo, se lahko smatra za namerno zapustitev živali (če je ne bodo iskali) in se jih lahko celo kaznuje, če se jim to dokaže - da je njihova in je niso iskali.


To pomeni, da grem lahko z boxom po vasi in popokam vse mačke izpod nadzora?
Resno me zanima.
... ko si rečeš: ''vem in smem''.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Sr okt 15, 2014 4:28 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Načeloma ja, ampak podobno kot lahko dejanskega lastnika kaznujejo zaradi nenadzorovanja in neiskanja, lahko tebe zaradi kraje in poškodovanja tuje lastnine.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Sr okt 15, 2014 4:46 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Kraje in poškodovanja tuje lastnine? :fool:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Sr okt 15, 2014 4:50 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Eh, se opravičujem, napačen smajli :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr okt 15, 2014 4:51 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Pri mačkah ni mogoče dokazati lastnine drugače kot s čipom. Lahko, če ti je v interesu, dokazuješ tudi drugače, s slikami, veterinarskimi kartotekami,...ipd Načeloma pa ja, če najdeš žival brez nadzora, ki jo prijaviš pravilno zavetišču ali veterinarski organizaciji in ni čipirana, je nobeden ne išče in če slučajno jo, pa ne more dokazati lastništva, je muca nikogaršnja.
Je pa čudno, da če najdeš recimo siamki podobno ali kej takega, se najde ziher pet ali šest takšnih, ki si izgubili ravno takšno, če pa je najdena odrasla, bolna mačka, pa še nikdar nikogar ni bilo.
Mi smo ta teden vrnili dva najdena mucka v Celju njihovim lastnikom, oboji so jih aktivno iskali, oba mucka sta bila v dobrem stanju, eden že kastriran in cepljen in je bil pri nas le še čipiran in bo jutri vrnjen lastniku, drugi pa je bil šestmesečni muc, ki smo ga kastrirali in čipirali, ter je še nazaj domov. Oba smo identificirali po fotkah, enega še dodatno po veterinarski kartoteki, ker je obstajala. Pa eno krepko pridigo so seveda pokasirali zraven.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Sr okt 15, 2014 6:04 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

V naši vasi imamo mačka, ki zaradi zdravstvenih zadev ni kastriran in lastniki redno izvajajo kemično kastracijo oz. neko stvar z implantanti, ne vem točno zakaj se gre, ampak maček se ne goni, ne plodi, še vseeno pa ima svoj rang sprehajanja. Če bi bil moj in bi ga nekdo peljal na kastracijo, naredim vse da povzročitelj mastno plača.

Čipiranje ni obvezno, vsekakor pa je veliko zunanjih mačk lastniških in kakorkoli nam že ne paše, je treba tujo lastnino spoštovati. Predvidevam, da vseh teh mačk bridge ne namerava rihtati na lastne stroške, ampak bomo to naredili davkoplačevalci. Sama se ne strinjam, da se moj denar porablja za tuje lastniške mačke, saj je vsak dolžan odgovorne oskrbe in je tu treba delat na ljudeh ne pa na mačkah. Kaj ko drugo leto s samica ne bo imela mladičkov? Bodo šli še po eno mačko, da bodo otroci lahko doživeljali čudež rojstva.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr okt 15, 2014 6:14 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Tudi če bi ti uspelo post festum dokazati lastništvo, ne bi bilo za najditelji zagotovo v nobenem primeru nobenih posledic, če bi ravnal v skladu z zakonom.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Sr okt 15, 2014 6:22 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Že že, ampak tu ne gre za najditelje v pravem pomenu besede, ampak za sosedo/sovaščanko ki redno gleda te muce in ve, da so lastniške. Če dejansko niso, se strinjam da se jih naloži in pelje, tudi sama to počne tistim ki se spravijo k nam bivakirat in jim ne poznam izvora, sosede pa pač na počasi "spreobračam". Zadevo zrihtat samoplačniško zna bit za bridge kar problem, če pa v zavetišče pelje ni pa nikjer rečeno, da bodo mačke tudi prišle nazaj kot prostoživeče, vemo da nekatera zavetišča že mirkosporične mačke evtanazirajo.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 334

Pridružen: Sr jan 30, 2013 12:06 pm

Kraj: Okl.Ljubljane

Odgovor Sr okt 15, 2014 8:52 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

helena je napisal/-a:Pri mačkah ni mogoče dokazati lastnine drugače kot s čipom. Lahko, če ti je v interesu, dokazuješ tudi drugače, s slikami, veterinarskimi kartotekami,...ipd Načeloma pa ja, če najdeš žival brez nadzora, ki jo prijaviš pravilno zavetišču ali veterinarski organizaciji in ni čipirana, je nobeden ne išče in če slučajno jo, pa ne more dokazati lastništva, je muca nikogaršnja.
Je pa čudno, da če najdeš recimo siamki podobno ali kej takega, se najde ziher pet ali šest takšnih, ki si izgubili ravno takšno, če pa je najdena odrasla, bolna mačka, pa še nikdar nikogar ni bilo.
Mi smo ta teden vrnili dva najdena mucka v Celju njihovim lastnikom, oboji so jih aktivno iskali, oba mucka sta bila v dobrem stanju, eden že kastriran in cepljen in je bil pri nas le še čipiran in bo jutri vrnjen lastniku, drugi pa je bil šestmesečni muc, ki smo ga kastrirali in čipirali, ter je še nazaj domov. Oba smo identificirali po fotkah, enega še dodatno po veterinarski kartoteki, ker je obstajala. Pa eno krepko pridigo so seveda pokasirali zraven.


Odgovorjeno, hvala.
Hvala tudi tebi Nika, poudarila bi le, da so vse izpeljave (ki si jih uspela razbrati iz mojega posta in med vrsticami) tvoje, mi je pa vsekakor malce neprijetno, da me citiraš poleg.
... ko si rečeš: ''vem in smem''.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Če okt 16, 2014 7:01 am

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Seveda, ne vem kje živiš in kako je realno stanje, tako da sem malo predvidevala. Nisem želela, da se počutiš neprijetno, ampak res pa ne razumem tega o citiranju, ker kolikor vidim te nikjer nisem. Mogoče to, da sem te omenjala med pisanjem?

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29952

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Če okt 16, 2014 8:45 am

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Bridge zelo dela na osveščanju ljudi v njenem kraju. :girlyes:

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 12

Pridružen: Pe avg 22, 2014 11:27 am

Odgovor Pe okt 17, 2014 5:55 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Se opravicujem ker tako pozno odpisujem. Maca lepo raste in je prava lumpa, ponoci zelo rada pride k meni v posteljo skakat po meni pa me budit, pa zelo rada raziskuje celo stanovanje in je nasploh razvajena da glava boli. Z naslednjim tednom jo peljemo na sterilizacijo pa cepljenje, razglistal pa razbolhal smo jo pa ze. Se je pa preselila k mojemu fantu na Gorenjsko, ker je tudi vecje stanovanje kot pri meni v Ljubljani. Kar se ostalih mackonov tice je bilo pa tako, da smo zeleli najprej ugotoviti, cigava je macka, kar nam ni uspelo, je pa potem izginila, cudno je edino to, da je enega lumpa pustila pri nas, tako da ga je moja mami vzela za svojega.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29952

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Pe okt 17, 2014 8:26 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

:( No, saj, ona bo/je sedaj ponovno breja in bo zopet nekje kotila. To mi ni všeč.

Sem pa zelo vesela, da ti je uspelo spravit gor dudarja. To res ni lahko.
Lepo, da jo boste sterilizirali že zdaj. :good:

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 12

Pridružen: Pe avg 22, 2014 11:27 am

Odgovor To okt 21, 2014 5:51 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Zdaj sicer renovirava stanovanje, da bo za maco bolj primerno ( nad kuhinjskimi omaricami ji imava namen postaviti macje sprehajalisce, pa odmaknit je itak treba vse stvari, ki bi jih lahko prevrnila). Tako da je trenutno vecinoma bolj v kopalnici, ki sva jo preuredila da maca kraljuje in ji je sploh fajn :-) Sem pa cez vikend ugotovila, da ima nekako cudno zamazana usesa. Izgledajo kot garje, ceprav pojma nimam, od kje bi jih lahko staknila, glede na to, da je skozi notri in nima stikov z drugimi zivalmi.Pa jo bova najprej k vetu peljala, da se to porihta, ker kapljice za usesa, s katerimi jih pucam, ne ucinkujejo nekaj ful ( ceprav sem s temi enakimi kapljicami psa resila usesnih garij, pa so primerne tudi za macke). A lahko te garje kako vplivajo na sterilizacijo (sprasujem predvsem kako bi anestetik reagiral ce vet predpise dolocena zdravila za usesa?). Je pa fajn, ker sem jo res zgodaj navadila na macji WC, tako da ga je znala takoj uporabljati, pa na brikete se je tudi zelo hitro navadila, tako da mleka noce niti povohati vec :D Kadar ji dam pa konzervico, se pa kar cez roke zaletava v salco, da cimprej zacne jesti :D Tudi kot cisto mala je bila zelo pridna muca, skoraj nobenih problemov nisem imela z njo. A so sicer kaksni priboljski, ki se jih priporoca za mlade macke? Pa recimo tista macja trava, je nujna zadeva? Ker sem jo kupila pred enim mesecem, pa mi nikakor noce zrasti, ceprav jo imam na najbolj osoncenem oknu pa jo zalivam vsak dan :/

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29952

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor To okt 21, 2014 6:28 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Ja, skoraj zagotovo ima ušesne garje. Pri veterinarju ji bodo dali sredstvo proti garjam. Če bo to Stronghold, bo pomagal še proti glistam, jo zaščitil pred bolham (verjetno jih nima). Čez en mesec bo verjetno treba ponoviti z ampulo, vmes pa čistiti ušesa, kot ti bodo pokazali na veterini. Ne odlašaj, se je tega treba čim prej znebit.
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 69 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.