V središču

Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?


Moderatorji: andreja, helena

Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 23

Pridružen: To jan 18, 2011 10:50 am

Odgovor Sr avg 07, 2013 12:04 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Sva se z gospo pogovorili in jih bova poskusili ujeti. Problem nastane, ker jih po njenem ne bova mogli ujeti vse naenkrat. Ali bi lahko živolovko imeli par dni? Pa še en problem je, muce se velikokrat nahajajo pri garaži človeka, ki ne mara mačk in ne bo dovolil, da se potikava tam in jih loviva, zato bova morali to početi takrat, ko ga ne bo doma. Stroške S&K bom pokrila jaz, bom pa vesela, če boste enega mladiča plačali vi.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29933

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Sr avg 07, 2013 12:43 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Ujeti je treba (vsaj poskušati) vse na enkrat. Če se ujame najprej mama, se jo prestavi iz živolovke v transporter, ampka nekje, kjer vama ne more uit. Kako se prestavlja je pa tudi treba vedeti.
Če se pa najprej ujamejo mladiči, je pa sploh super. V en transporter lahko date 3 male, brez problema, le pazit, da pri prestavljanju kateri ne uide (transporter dat pokonci, mucka pa za gubo prijet in na hitro z ritko notri, pa takoj zapret in še to v malem prostoru, da se ga lahko nazaj ujame, če vama zbriše ven).
Veliko lažje je tako, kot naknadno. Če se pri komu lovi, se ga prosi, mu razloži.. Eno kletko nastaviti in nato le pobrat ga pa res ne bi smela jezit. Sram jih naj bo, zlobe grde.
V glavnem, vsaj 2 transporterja, še bolje 3 + živolovka, pa bo. In, muce prej nič hranit, naj bodo lačne, pa bo šlo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr avg 07, 2013 12:47 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Bom prosila eno od naših, če vam gre pomagat. Živolovko komot posodimo za več dni. piši mi na mail, ko bo znan termin. helena@macjahisa.si
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 23

Pridružen: To jan 18, 2011 10:50 am

Odgovor Sr avg 07, 2013 1:19 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Trixi, ta človek ne bo dovolil lovljenja mačk, četudi bi jih s tem spravili stran od njegove garaže. Bomo pač izvedli operacijo, ko ga ne bo. Za mamo najbrž ne bo problem, ker se pusti prijeti, za mladičke bo bolj. Bomo pa akcijo najbrž izvedli naslednji teden, bom sporočila na mail kdaj rabimo kletko, pa pridem v Celje po njo. Hvala za vse odgovore. Upam, da nam bo uspelo.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 23

Pridružen: To jan 18, 2011 10:50 am

Odgovor Sr avg 07, 2013 1:24 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Aja, :offtopic: Trixi hvala, ker si tako lepo poskrbela za Coffee in Cream.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29933

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Sr avg 07, 2013 1:41 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Joj, eni so res kreteni.
Jaz pa zelo neučakana. Če ne bi bilo če... bi sama priletela v akcijo.
Dajte, dajte čim prej, vsak dan šteje, prav zares.

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 640

Pridružen: To jan 15, 2013 12:53 pm

Odgovor Pe avg 30, 2013 12:34 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Že kakšen mesec v centru Celja (med sodiščem in tržnico) srečujem črnega muca, ki ne izgleda pretirano plašen, obvlada svoje okolje in veselo teka sem in tja med sprehajalci, žal pa tudi med vozili, saj je tam veliko frekventno parkirišče. Danes sem prav zadrževala dih, ko je manevriral med premikajočimi se kolesi. Kaj je najbolje narediti v takšnih primerih, da ga ne bi lepega dne kljub očitni spretnosti izmikanja kaj doletelo?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 20804

Pridružen: So sep 17, 2011 5:37 pm

Odgovor Po sep 02, 2013 6:55 am

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

blubery je napisal/-a:Trixi, ta človek ne bo dovolil lovljenja mačk, četudi bi jih s tem spravili stran od njegove garaže. Bomo pač izvedli operacijo, ko ga ne bo. Za mamo najbrž ne bo problem, ker se pusti prijeti, za mladičke bo bolj. Bomo pa akcijo najbrž izvedli naslednji teden, bom sporočila na mail kdaj rabimo kletko, pa pridem v Celje po njo. Hvala za vse odgovore. Upam, da nam bo uspelo.

Kako je bilo potem s temi mucami? Ste jih ujeli?

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 1

Pridružen: Sr sep 11, 2013 11:30 am

Odgovor Sr sep 11, 2013 11:45 am

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Pozdravljeni!

Sem iz Mengša in že en mesec hranim čudovitega prostoživečega maldička črnuhca z magično zelenimi učki. Mačkonu ( ali mačkici :kiss: ) sicer zaenkrat ni hudega, je lepo rejen/a, se znajde in iz kant za embalažo poliže ves futer ( zraven je gostilna ) kar se mi sicer gravža, ker bogve kaj poje. Torej, do tu, vse lepo ina prav. Maček je zelo plašen, čim me zagleda, jo pobriše. ampak hrano pa popapca. Skrbi me, ker je pred vrati zima. Rad bi ga udomačila, peljala na pregled k veterinarju in ga kasneje tudi obdržala. Ampak kaku?

Malo sumum, ad je gluh/a ali pa ima ušessa plna garij, ker jo zbriše samo, če me vidi. Enkrat se mi je uspelo skoraj približati ( oborožena z najbolj slastno govedino ). In zraven sem mu govorila mac mac mac , vendar je gledal stran. Čim me je zagledal, jo je ucvrl, da se je kar kadilo za njim :cat:

pliz, help

lp, ana

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29933

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Sr sep 11, 2013 12:05 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Z živolovko bo skoraj zagotovo ujet. Sposodi si jo.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 499

Pridružen: Če jun 20, 2013 8:19 am

Odgovor Ne sep 15, 2013 11:29 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Zdravo,

ker prihajajo mrzli dnevi, prosim za kakšen nasvet glede "najine" prostoživečke.

Je sterilizirana (to malo ugibam glede spola, ampak po gledanju pod rep tako pač presojam, bistveno verjetno ni) z odrezanim uhljem. Kakšne pol leta se ni pustila niti prijeti, zdaj pa se na polno carta, prede, je navajena na 3 obroke dnevno in se ob odprtih vratih tudi sprehodi noter. Včasih je kar malo nasilna s to żeljo po cartanju, kar ji seveda ne štejemo v slabost, bogve, kaj je že dala skozi... :girlsad:

Ampak ko sem zadnjič po nesreči zaprla vrata z njo v hiši, je bil cel hudič. Seveda jo razumem, da ne bo pomote.

Lani sva ji pozimi zunaj nastavila škatlo z dekico, dobivala je celo zimo poleg briketov tudi konzervice za dodatne kalorije in je šlo skozi. Skrb pa me, ker ne vem, koliko je stara in ali lahko preživi še eno zimo zunaj. Hkrati mislim, da 100 % preobrazba v notranjo mačko ni mogoča.

Vsakega nasveta bom vesela!

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29933

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Po sep 16, 2013 7:34 am

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Jaz bi jo čim večkrat "povabila" notri, jo cartala, glede na to, da v tem uživa in jo počasi navajala na notranje-zunanje življenje, in če je okolje še dokaj varno, potem bo vse OK. Mogoče, čez čas, celo postane vaša notranja. Sprejmite jo "za svojo", glede na to, da se pri vas dobro počuti in vas je "posvojila". :angel:

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 499

Pridružen: Če jun 20, 2013 8:19 am

Odgovor Po sep 16, 2013 1:20 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Trixi hvala za hiter odgovor.

Na dolgi rok verjamem, da lahko kaj dosežemo, čeprav zaprta vrata bodo najbrž vedno problem. Se mi zdi tudi že kar precej stara, tako da je pravi mali čudež, kako zelo se je prilagodila - zdaj smo že tako daleč, da najprej fehta za čohanje, potem pa gre šele jest. Prava lubica, naša Kloša.

Me pa zanima, kako bi jih lahko zunaj naštimala kaj, da bi ji bilo toplo in bi se hkrati počutila varno - škatle ni marala, ker se je najbrž počutila preveč ujeto, s transporterjem bi bilo verjetno podobno. Imate kakšne izkušnje, kaj bi lahko bilo še primerno?

Saj verjamem, da ima ona nekje en kotiček, kamor se zavleče in spi, bi ji pa vseeno rada omogočila čim bolj kakovostno življenje tudi čez zimo.

Hvala :)

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29933

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Po sep 16, 2013 2:04 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Odvisno od lokacije, prostora in zmožnosti.
Lahko se naredi leseno zatočišče, izolirano s stiroporom in notri slama.
Če je zraven kakšna lopa, drvarnica se ji lahko naredi "mini vhod" z loputico in notri ležišče v kaki gajbici. Odvisno tudi od same muce. Včasih lahko nudiš marsikaj, pa ji npr. ne bo všeč in bo izbrala kaj precej manj udobnega.
Eni imajo vdelana mačja vratica z loputo in so se muce navadile, da gredo same v garažo, kadarkoli želijo.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 499

Pridružen: Če jun 20, 2013 8:19 am

Odgovor Po sep 16, 2013 8:21 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Trixi hvala še enkrat.

Bom mojega spravila, da ji naredi nekakšno hiško, pa nekako bova vkomponirala dva vhoda, da se ne bo počutila ujeto - to je po mojem bilo lani pri mojih rešitvah največji problem.

Nimava žal nobenega zunanjega objekta, kot so garaże itd, da bi lahko reševali na ta način. Seveda pa upam, da se bo počasi navadila tudi na notri, poročam, kako in kaj.

Srečno!
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 352

Pridružen: Ne feb 16, 2014 11:59 pm

Odgovor Ne maj 11, 2014 9:36 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Ojla!

Zanima me, ali kaj veste, ali se je že kdaj lovilo prostoživečke v Podčetrtku, konkretno v Termah Olimia. Vsakič, ko smo tam, že par let, jih opažam v različnem številu in barvah, zdaj pa sem opazila eno celo z odrezanim uhljem. Je pa njihovo stanje bolj tako-tako, za eno sumim, da je garjava (izpadla dlaka, kar so izkoristili klopi :-(, na en uček bolj slabo gleda), druga ima veliko podkožno bulo na plečih ... Se spomnim, da sem se pred časom že zanimala, kako je s pogodbo občine, pa je pristojen Zonzani, kar me je malo ustavilo ... Sploh pa ne vem, kako je s tem, ker je zemljišče privat, od term ...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Po maj 12, 2014 2:46 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Se je že lovilo, leta nazaj, sterilizirali in nameščali smo na lastne stroške . Mislim, da bi lahko inšpekcijo vprašala kdo je pristojen ali zdravilišče ali občina Podčetrtek, ker oboji pravijo, da to ni njihova stvar.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1729

Pridružen: So okt 15, 2011 12:17 pm

Odgovor Sr okt 08, 2014 10:29 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Prosim za vaše mnenje...
muc, o katerem bo govora, je bil pred časom sosedov. Od februarja pa do sredine septembra ga nisem več videvala. Kje je bil vseh 7 mesecev, ne vem... Pred tremi tedni pa se je spet pojavil in to kar na našem balkonu. Muc je bratec iz legla Tomijeve mamice in tetke Biondi, ki sem jo, ker so jo sosedje zavrgli in bi končala tako kot ostali, vzela za svojo...in nič hudega ji ni, Tomi je zaljubljan vanjo. Tega muca, Maxija, pa so sosedovi kot edinega iz legla 5 takoj vzeli za svojega in dokler je bil majhen in ljubek, je bil res negovan in so skrbeli zanj, sedaj, ko pa je star 4 leta, pa ni več zanimiv in je postal odveč. Tri tedne se torej muc ni premaknil z našega balkona, spal je nekje zunaj, zgodaj zjutraj pa je spet prišel. Danes sem ga peljala kastrirat in testirat, ker sem želela, da bi muc vsaj prespal pri nas v hiši, saj sili v dnevno sobo, zima bo pa kmalu tu. Ker si ga nisem upala spustiti v hišo, dolker ne bi vedela ali je zdrav, sem se tudi odločila, da ga peljem k veterinarki. Na mojo največjo žalost se je izkazalo, da je Maxi pozitiven tako na aids kot tudi na levkozo. Ker ne upam tvegati, je sedaj sicer v hiši, spi na hodniku, ampak ali bo tako do konca njegovega življenja? Bojim se tudi, da bi ga sosed kam odpeljal ali pa ga celo pokončal...Naj povem še to, da sem z njegovo ženo govorila o kastraciji Maxija in mi je odvrnila, da pri njih pa mačke že ne bodo deformirali in da to ni naravno.... Skratka, bojim se za Maxija, da ne bi bilo kaj narobe z njim, če bi se spet pojavil pri njih doma, saj mu tega, da hodi okrog, zaenkrat ne znam in ne morem preprečiti, ker je do sedaj živel zunaj. Kako naj ukrepam, da čimbolj pomagam mucu, da mu bo vsaj ta čas, ki ga ima še pred seboj, lepo?

Maxi je sivi mucek z ovratnico, ki so mu jo sosedovi nadeli prav kmalu in so mi s tem pokazali, da je on njihov muc....
Slika

Danes je tehtal 5.50 kg, fotki pa ste izpred treh tednov... :(
Slika
Slika

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor Sr okt 08, 2014 11:15 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Na vasem mestu bi se vaso muco peljala na fiv/felv test. Ce je vasa ze pozitivna, potem je kar je, in se prenosa "ni treba vec" bati. Fiv sam po sebi ni hudo nalezljiv. Ce se muca razumeta, lahko sobivata. Felv je pa hujsi, in ce vas muc na levkozo ni cepljen sobivati ne bosta smela. Ze pitje iz iste posode, uporaba istega wcja, umivanje,...lahko prenesejo bolezen na necepljenega muca. Cepljenje vase muce ne more skodit, vi pa boste imeli mirno vest da je ne ogrozate s tem ko potepincku "posodite kavc".To seveda velja ce razmisljate da bi ga obdrzali.
Felv - levkoticni muci ravno zaradi te kuznosti po mojem mnenju nebi smeli imeti izhodov v zunanje okolje. Njihovo bolezen prenesejo na ostale muce po soseski.
Ne vem kake odnose imate z sosedi - po opisu sodec so tocno take osebe ki na tem forumu nebi 5minut zdrzali brez lincanja. Nimam kake pametne ideje, bi jih bilo pa zeloooooo pomembno prepricat v to da felv muci za zunaj niso.
Upam da so muca ki je mama tega reveza, ter ostale prostozivecke na lokaciji sterilizirane, ker ce je trosil tale seme okoli, bodo vsi morebitni mladici prezgodaj in v mukah potovali na drugo stran mavrice.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1729

Pridružen: So okt 15, 2011 12:17 pm

Odgovor Če okt 09, 2014 12:21 am

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

hvala za odgovor in mnenje, moram pa povedati, da imamo s tem sosedom probleme že odkar sva vseljena, 17 let je že....Bil je že prijavljen policiji, ker je streljal na mojega mucka, pa vse skupaj ni imelo nobenega efekta. :bad:
Žal sem z levkozo in aidsom seznanjena,pa še kako... z njima se borim že dobrih 15 let...živimo na območju, ki je okuženo in vsi, ki muc nimajo v hišah tvegajo, da bo tudi njihov prej ali slej okužen. Problem na našem koncu je tudi miselnost, ki se mi preprosto gabi - maček je pri večini ljudi okrog mene še vedno potrošni material...kljub vsej sodobni tehnologiji in mladini, ki živi na našem koncu, je osveščenost popolnoma na ničli, tudi slišati me nočejo, ko pričnem razlagati, zakaj naj bodo muce notranje in zakaj je potrebna S/K...
Tudi jaz pred 15 leti nisem imela pojma, da je lahko oz. mora biti muc v hiši in so se moji trije okužili v starosti 3 let...kako je bilo to težko sprejeti...dočakali so 10 in 11 let, ostal mi je le še eden, ki ima aids (star 9 let, že skoten FiV+). Ker pa imam 9 mačkonov, si res ne morem privoščiti okužbe katerega koli izmed njih, ( ;) sploh Tomija, ki je posvojenček MH...).
Ta muc Maxi v hiši ni bil nikoli in se z našimi še ni srečal, zato se ne bojim, da bi se kar koli lahko zgodilo, se mi pa muc neznansko smili, ker vem, da zunaj ne sme biti, pri meni pa tudi težko, saj sem rekla, edini prostor, ki mu ga lahko odstopim, je hodnik, ne vem pa, če bo sploh zdržal v hiši. Upam, da se bo sedaj, ko sem ga dala kastrirat, umiril in ga ne bo vleklo ven. Držite pesti, da se bo "vdal v usodo" in bo postal notranji muc...., pač 10 pri hiši! :kiss:
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Kako ukrepati

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.